SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Wymiana dowodu rejestracyjnego — najważniejsze informacje

W dowodzie rejestracyjnym Twojego samochodu właśnie się skończyło miejsce na kolejne pieczątki za przeglądy? A może chcesz przerejestrować auto i zastanawiasz się, czy trzeba wyrobić nowy dokument? Wymiana dowodu rejestracyjnego wiąże się z wieloma formalnościami, a także opłatami. Trzeba na nią poświęcić także sporo czasu. Dowiedz się, kiedy jest to konieczne i jak wygląda cała procedura.   

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny? 

Dowód rejestracyjny należy niezwłocznie wymienić, jeśli zawarte w nim informacje są nieważne. A zatem trzeba złożyć wniosek o nowy dokument, jeśli: 

 • zmieniły się dane osobowe właściciela, np. po przyjęciu nazwiska małżonka po ślubie. Jeśli samochód był zarejestrowany na Twoje panieńskie lub kawalerskie nazwisko, koniecznie musisz wymienić dokument; 
 • zdarzyło Ci się wprowadzić poważne zmiany konstrukcyjne w samochodzie, np. zainstalowano w nim butlę LPG. Taka modyfikacja wymaga odnotowania w dowodzie rejestracyjnym.  

Nowy dokument należy wyrobić, także jeśli stary uległ zniszczeniu lub się zgubił.  

Czy wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna? 

Od 2018 roku kierowcy podczas poruszania się po drogach nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. Informacje z tego dokumentu znajdują się w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), do której mają dostęp polscy funkcjonariusze. Zatem mogą bez problemu sprawdzić, czy auto ma ważny przegląd i czy jest objęte ubezpieczeniem OC. 

Zatem czy trzeba wyrabiać nowy dokument, skoro nie jest potrzebny na co dzień? Zdecydowanie tak. Jeśli dowód rejestracyjny zawiera nieaktualne dane, podczas kontroli drogowej można otrzymać mandat za niedopełnienie obowiązku zmiany informacji w dokumencie. Kara wynosi od 20 do 500 zł.  

Ponadto bez papierowego dowodu nie można np. sprzedać pojazdu.   

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny, gdy skończy się miejsce na pieczątki? 

Każdy dowód ma ograniczoną ilość miejsca na pieczątki, które potwierdzają uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego. Zatem po kilku latach użytkowania pojazdu może się ono skończyć. Nie oznacza to, że trzeba wymieniać dokument.  

4 grudnia 2020 roku wprowadzono zmianę w tej kwestii. Od tej pory, jeśli w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na pieczątki, diagnosta wręczy Ci specjalne potwierdzenie przeprowadzenia badań. Ponadto informacja o pozytywnym wyniku przeglądu trafi prosto do bazy CEPiK. Dzięki temu podczas kontroli drogowej, policjanci będą mogli sprawdzić, czy samochód jest sprawny.  

Jednak nie wyrzucaj potwierdzenia, które wręcza diagnosta! Może Ci się ono przydać, jeśli podróżujesz za granicę. Funkcjonariusze poza Polską nie mają dostępu do bazy CEPiK i nie mogą sprawdzić, czy masz aktualny przegląd. Papierowy dokument będzie jedynym dowodem na to, że auto jest sprawne! 

Jak wygląda procedura wymiany dowodu rejestracyjnego? 

Zastanawiasz się, jak uzyskać nowy dowód rejestracyjny? To nie jest trudne, choć może kosztować nieco czasu. Aby wyrobić nowy dokument: 

 • udaj się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Możesz wybrać także urząd w miejscu zamieszkania, jednak potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi, że tam przebywasz. Może to być np. umowa najmu czy umowa o pracę; 
 • złóż wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego. Możesz skorzystać z gotowego formularza, który jest dostępny na stronie internetowej, aby wypełnić go w domu lub pobrać dokument w urzędzie i uzupełnić go na miejscu; 
 • przedstaw stary dowód rejestracyjny (jeśli go masz), zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeśli akurat upływa termin ważności przeglądu) oraz kartę pojazdu (jeśli została wydana); 
 • zapłać za wydanie dowodu rejestracyjnego. Możesz to zrobić w wydziale komunikacji lub przez Internet. Jeśli zdecydujesz się uregulować opłatę online, potrzebujesz potwierdzenia przelewu.  

Po dopełnieniu tych formalności otrzymasz tzw. miękki dowód rejestracyjny. To dokument, który upoważnia do poruszania się po drogach przez następne 30 dni. Przed upływem miesiąca należy odebrać tzw. twardy dowód rejestracyjny. Jeśli tego nie zrobisz, a nadal będziesz jeździć samochodem, możesz otrzymać mandat w wysokości nawet 5 000 zł!  

Czy wiesz, że… Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego można złożyć przez Internet?  Aby to zrobić, trzeba mieć tzw. Profil Zaufany, za pomocą którego system zweryfikuje Twoją tożsamość. Warto jednak pamiętać, że nie każdy urząd udostępnia tego typu usługę. Ponadto drogą elektroniczną można ubiegać się wyłącznie o wtórnik dowodu rejestracyjnego.  

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego? 

Niezależnie od tego, czy wymieniasz dowód rejestracyjny z powodu przyjęcia nazwiska małżonka, czy dokument został zniszczony, trzeba zapłacić za wydanie nowego. Opłata za dokument wynosi 54,50 zł.  

Dodatkowo: 

 • jeśli zamierzasz poruszać się autem legalnie po drodze w czasie oczekiwania na „twardy” dowód, musisz zapłacić za uzyskanie pozwolenia czasowego. Kosztuje 19 zł; 
 • gdy planujesz udzielić komuś pełnomocnictwa, aby złożył za Ciebie wniosek i odebrał dokument, zapłacisz 17 zł. 

W sumie za wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego można więc zapłacić od 54,50 zł do 90,50 zł. 

Ile się czeka na nowy dowód rejestracyjny? 

Po złożeniu wniosku urząd ma 30 dni na wydanie nowego, tzw. „twardego” dowodu rejestracyjnego. To, czy dokument jest gotowy do odbioru, możesz z łatwością sprawdzić online na stronie info-car.pl. Aby to zrobić, potrzebujesz: 

 • numeru rejestracyjnego,  
 • 5 ostatnich znaków numeru VIN — znajdziesz go np. w karcie pojazdu. 

Po podaniu wszystkich informacji i zaakceptowaniu regulaminu, system zweryfikuje informacje o Twoim pojeździe w bazie danych. Poinformuje Cię też, czy dowód jest gotowy do odbioru.  

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania 

 1. Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny podczas jazdy? 

Do 30 września 2018 roku każdy kierowca podczas jazdy samochodem musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Od 1 października 2018 roku nie ma takiego obowiązku, ponieważ dane zostały przekazane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK), do której funkcjonariusze policji uzyskali dostęp.  

Dzięki temu na podstawie numerów rejestracyjnych mogą bez żadnego problemu sprawdzić, do kogo należy samochód i czy nie jest on kradziony. Ponadto ta baza danych zawiera informacje odnośnie do tego, czy auto jest ubezpieczone oraz czy ma aktualny przegląd.  

Warto jednak pamiętać, że do CEPiK mają dostęp wyłącznie polscy funkcjonariusze. Jeśli wybierasz się poza granice kraju, musisz zabrać ze sobą dowód rejestracyjny. Policjanci poza Polską nie mają dostępu do tej bazy danych i nie mogą sprawdzić, czy pojazd na pewno jest Twój.  

 1. Czy trzeba przerejestrować samochód na własne nazwisko? 

W wielu poradnikach można znaleźć informacje o karach za nieprzerejestrowanie pojazdu po jego zakupie. Stawki wahają się od 200 do 1 000 zł. Jednak należy pamiętać, że kupujący ma jedynie obowiązek zgłosić fakt, że został właścicielem samochodu w wydziale komunikacji. W tym celu wystarczy złożyć stosowne zawiadomienie. Jednak nie oznacza to, że trzeba od razu rejestrować auta.  

Wyjątek stanowią pojazdu sprowadzone zza granicy. Jeśli udało Ci się kupić samochód np. w Niemczech, masz 30 dni na zarejestrowanie go w polskim urzędzie. Inaczej czeka Cię kara od 200 do 1 000 zł.  

 1. Jak długo można jeździć na tzw. miękkim dowodzie? 

Po zarejestrowaniu pojazdu w wydziale komunikacji otrzymasz tzw. miękki dowód. On upoważnia do legalnego poruszania się po drogach w całym kraju. Jednak pamiętaj, że w ciągu 30 dniach powinien być wymieniony na tzw. twardy dowód rejestracyjny.  

Jeśli nie odbierzesz go z wydziału komunikacji przed upływem miesiąca, Twój pojazd przestanie być dopuszczony do poruszania się po drogach. A to oznacza, że jeśli będziesz nim jeździć po drodze, możesz otrzymać mandat nawet do 5 000 zł!

Dodaj komentarz