SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych – czy ma sens?

Data publikacji: 25.05.2022

Kilkanaście lat temu do obliczenia składki OC potrzebne były jedynie informacje dotyczące pojemności silnika samochodu oraz czasu korzystania z polisy OC. Na przestrzeni lat towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły uwzględniać także inne dane wpływające na koszt ubezpieczenia, a same formularze stały się dość skomplikowane. Kalkulator OC bez danych niestety nie istnieje. Sprawdź jednak, jak działają inne narzędzia tego typu.

Obliczanie polisy –  kalkulator OC i AC bez podawania numeru telefonu

Kalkulator OC bez podawania danych nie istnieje. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w celu uzyskania pełnych informacji dotyczących przewidywanych kalkulacji polisy OC lub AC konieczne jest podanie przynajmniej podstawowych danych potrzebnych do obliczenia składki. Czy należy jednak obawiać się formularzy, na których konieczne jest podanie swoich danych? Zdecydowanie nie. Warto pamiętać, że udając się do agenta w biurze, konieczne będzie podanie dokładnie takich samych informacji. Największą różnicą jest natomiast to, że korzystając z wygodnego formularza, można bez wychodzenia z domu oszacować wysokość polisy w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Kalkulator OC bez podawania danych byłoby narzędziem całkowicie zbędnym. Pomimo tego, że niektóre pytania mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dziwne i całkowicie niepotrzebne, mogą mieć one znaczenie przy wyliczaniu stawki OC i AC. Do tego typu pytań zaliczyć można między innymi to dotyczące wykonywanego zawodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe, jak również wszelkiego rodzaju porównywarki, działają na podstawie zaawansowanego algorytmu. Pominięcie odpowiedzi na poszczególne pytania może skutkować otrzymaniem błędnie obliczonej wysokości polisy, co wprowadzi w błąd kierowcę. Skuteczny jest jedynie kalkulator OC i AC bez podawania numeru telefonu. Brak podania swojego numeru skutkuje jedynie brakiem kontaktu od doradcy, który pomógłby w dopracowaniu formularza i dopasowania go do oczekiwań osoby poszukującej polisy.

Przykładowy kalkulator OC online na stronie ubezpieczamy-auto.pl
Przykładowy kalkulator OC online na stronie ubezpieczamy-auto.pl

Jakie dane należy wprowadzić w dobrze przygotowany formularz? Pojawiają się w nim pytania dotyczące pojazdu, do którego polisa OC i AC mają zostać dopasowana. Są to:

 • dane dotyczące produkcji, informacje o marce, modelu, pojemności silnika oraz rodzaju paliwa, jakim jest napędzany,
 • sposób przeznaczenia samochodu, czy służy jedynie jako auto rodzinne, czy np. jako auto zarobkowe np. taksówka,
 • aktualny przebieg samochodu,
 • kraj pochodzenia pojazdu oraz data pierwszej rejestracji,
 • numery rejestracyjne pojazdu,
 • rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych w samochodzie oraz miejsce jego codziennego parkowania.

W formularzu może pojawić się również pytanie dotyczące użytkowania pojazdu, a dokładnie czy auto wykorzystywane jest jedynie w kraju, czy też za granicą.

Pytania, które dotyczą bezpośrednio pojazdu, stanowią pierwszą część formularza, którą warto skrupulatnie wypełnić, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. W drugiej części znajdują się miejsca na dane właściciela. Jest to:

 • imię, nazwisko, a także numer PESEL,
 • data urodzenia,
 • data otrzymania prawa jazdy,
 • kod pocztowy miejsca zamieszkania,
 • informacje dotyczące stanu cywilnego, zawodu oraz ilości dzieci,
 • historia ubezpieczenia, czyli informacja od ilu lat korzysta się z ubezpieczenia OC i AC.

W formularzu może pojawić się także pytanie o numer telefonu, jednak jest to mało istotne i ten element można śmiało pominąć, nie obawiając się nieprawidłowych wyliczeń.

Warto pamiętać, że w sytuacji, w której dany pojazd ma więcej niż jednego właściciela, konieczne jest uwzględnienie również i tych informacji. Co się stanie, jeżeli pominie się część pytań i odpowie tylko na niektóre z nich np. nie podając informacji o drugim właścicielu? W takiej sytuacji należy liczyć się z przekłamanym wynikiem kalkulacji polisy. Niekompletne dane sprawiają, że przy chęci wykupienia polisy, szybko okazuje się, że po dokładniejszej weryfikacji koszt polisy jest znacznie wyższy, niż zakładano początkowo.

Kalkulator OC bez danych kompletnych – narzędzie w wersji skróconej

Alternatywnym rozwiązaniem dla wszystkich tych klientów, którzy mając do wypełnienia długi formularz, szybko się zniechęcają, jest narzędzie opracowane w skróconej formie. Taki kalkulator jest ceniony przez osoby poszukujące polisy OC i AC, które chcą szybko uzyskać orientacyjną cenę ubezpieczenia. Użytkownicy cenią go za:

 • zachowanie prywatności,
 • szybką pomoc w obliczaniu składki,
 • możliwość uzyskania wyniku szacunkowego.

Kalkulator OC bez podawania danych szczegółowych to dla wielu idealne rozwiązanie pozwalające na zachowanie większej prywatności. Pytania w formularzu ograniczone zostały do wymaganego minimum. Z listy pytań wykreślono między innymi te dotyczące numeru PESEL, imienia i nazwiska. Oznacza to, że strona nie będzie przetwarzała wrażliwych danych i nikt nie będzie mógł wykorzystać ich w złym celu.

Szybkość obliczenia składki to kolejny powód, dla którego wiele osób wybiera okrojone wersje formularzy. Prostym przykładem jest zakup nowego samochodu. Poszukując konkretnego modelu, dużo wcześniej można orientacyjnie obliczyć, ile mniej więcej będzie kosztowała polisa ubezpieczeniowa. Jeżeli dany model samochodu jednak nie spełnia oczekiwań, ale w zamian za to pojawiła się świetna okazja na inny pojazd, kierowca bardzo szybko może ponownie wyliczyć szacunkową wysokość polisy. Wystarczy jedynie podanie kilku podstawowych informacji w kalkulatorze, który pozwala na szybkie uzyskanie kalkulacji polisy ubezpieczeniowej w krótkim czasie. Między innymi dlatego, okrojona wersja kalkulatora jest tak ceniona przez użytkowników. W kilka minut można uzyskać szacunkową wartość polisy ubezpieczeniowej, którą dopiero później weryfikuje się np. bezpośrednio u wybranego agenta.

Kalkulator OC bez podawania danych szczegółowych – czy ma jakieś wady?

Korzystając z uproszczonej wersji kalkulatora do obliczania polisy OC i AC należy liczyć się, z tym że mogą pojawić się w nim różnego rodzaju nieścisłości. Może okazać się, że po podaniu podstawowych informacji do obliczenia wysokości ubezpieczenia, formularz przechodzi na kolejny etap, w którym i tak konieczne będzie podanie bardziej szczegółowych danych. Jedynie nieliczne kalkulatory dostępne na rynku całkowicie rezygnują z takiego rozwiązania. Takie sytuacje nie powinny dziwić, gdyż firmy ubezpieczeniowe dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej zweryfikować swoich klientów. Brak odpowiedniego oszacowania opłacalności związanego z danym klientem to ryzyko ponoszenia względem niego wydatków.

Warto również pamiętać, że decydując się na wybraną polisę z kalkulatora, w którym nie trzeba było podawać danych osobowych, podczas wykupienia ubezpieczenia i tak trzeba będzie to zrobić. Przy finalizowaniu umowy konieczne jest podanie swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL. Pojawia się zatem pytanie: czy jest zatem sens korzystania z urządzeń, które nie wymagają podawania części danych, jeżeli na końcu i tak niezbędne informacje muszą zostać przekazane ubezpieczycielowi? Nie do końca, każdy jednak wybiera narzędzie, które najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Dlaczego szczegółowe dane w kalkulatorze mogą mieć znaczenie?

Wprowadzenie wyłącznie szczątkowych informacji przez kierowcę to często problem związany z dokładnym oszacowaniem wysokości stawki polisy. Zdarza się, że podstawowe kalkulatory nie pytają o informacje dotyczące tego, czy właścicielem lub współwłaścicielem jest młody kierowca bez doświadczenia. W praktyce informacja ta ma bardzo duże znaczenie i wpływa bezpośrednio na wysokość polisy. Na mocy obowiązujących przepisów, jeżeli tak informacja dotrze do ubezpieczyciela, może on zażądać ponownego przeliczenia polisy i dokonania dopłaty przez kierowcę. Rozwiązanie tego typu jest prawnie uzasadnione.

Pamiętaj: Jeśli wprowadzisz wyłącznie szczątkowe informację, to możesz mieć problem związany z dokładnym oszacowaniem wysokości stawki polisy!

Podobna sytuacja dotyczy osób spoza Polski. Korzystając z formularza uproszczonego, kalkulator automatycznie zakwalifikuje obcokrajowca jako obywatela Polski, a tym samym ustali nie zawsze prawidłową stawkę polisy. Przy podpisywaniu umowy dochodzi do weryfikacji. W momencie, kiedy okazuje się, że dana osoba nie jest obywatelem Polski, to wówczas wysokość polisy może być znacznie wyższa niż ta podana w prostym kalkulatorze.

Uproszczony kalkulator OC i AC nie jest również dopasowany do obliczania polisy dla firm. Podając numery rejestracyjne samochodu oraz datę założenia firmy szybko okazuje się, że formularz poda błędne wartości w zakresie ubezpieczenia lub wcale ich nie wyświetli.

Kalkulator OC i AC bez podawania numeru telefonu – czy warto korzystać z takiego rozwiązania?

Pomimo wielu wad okrojonych formularzy kalkulacyjnych dla polisy OC i AC, wielu kierowców decyduje się na skorzystanie z tego typu rozwiązania. Wybierając uproszczoną wersję kalkulatora, warto jednak posłużyć się sprawdzonym rozwiązaniem. Wówczas można mieć pewność, że pod koniec wypełniania prostego formularza, nie zażąda on podania dokładniejszych danych.

Korzystając ze sprawdzonych formularzy, kierowca od razu otrzymuje informacje, które pola są wymagane, aby ustalić stawkę polisy. Zaliczają się do nich między innymi te dotyczące podstawowych informacji o samochodzie, rodzaju paliwa, pojemności silnika czy samej tablicy rejestracyjnej. Przy pozostałych polach często będzie można znaleźć informację, dlaczego warto wpisać ją w kalkulator oraz jaki będzie miała ona wpływ na wyliczenie polisy. Jednak jedynie od samego kierowcy będzie zależało, czy zdecyduje się na podanie tych informacji, czy też będzie wolał uzyskać jedynie orientacyjny koszt polisy ubezpieczeniowej.

Co można zyskać, podając w kalkulatorze numer swojego telefonu?

Osoby decydujące się na skorzystanie z kalkulatora OC i AC bardzo często unikają podania swojego numeru telefonu w formularzu. Głównym powodem jest brak chęci otrzymywania informacji marketingowych. W wielu przypadkach brak podania numeru telefonu nie generuje nieprawidłowości podczas wyliczania polisy. Pozostawienie numeru telefonu w formularzu daje natomiast wiele korzyści. Przede wszystkim można liczyć na szybki kontakt ze strony doradcy ubezpieczeniowego. Dlaczego jest to tak istotne? Podanie prostych informacji w formularzu to jeden z etapów wyboru najlepszej polisy. Przez kontakt z doradcą można sprecyzować swoje oczekiwania względem ubezpieczenia, a doradca wybierze najkorzystniejsze z dostępnych rozwiązań.