SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Jeden komplet kluczyków a ubezpieczenie Autocasco

Jedne kluczyki do auta a ubezpieczenie

Jeśli samochód, który planujemy kupić, mamy zamiar objąć ubezpieczeniem AC, warto już na etapie poszukiwań odpowiedniego pojazdu zwrócić uwagę na kwestie istotne dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Dotyczy to oczywiście samochodów kupowanych z drugiej ręki. Rzadko kiedy, a jeśli już to przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży zwracamy uwagę na ilość kluczyków do samochodu. Jak się jednak okazuje, mogą mieć one istotne znaczenie przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem. Jak to możliwe?

Jeden kluczyk do samochodu – dlaczego ma znaczenie przy AC?

Komplet kluczyków do samochoduWielu właścicieli pojazdów decyduje się na wykupienie ubezpieczenia AC, głównie ze względu na zabezpieczenie w przypadku kradzieży pojazdu. Jak się jednak okazuje, wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje AC z wyłączeniem przypadku kradzieży auta, gdy właściciel posiada tylko jeden komplet kluczyków. Dla ubezpieczyciela sytuacja ta stanowi bowiem podwyższone ryzyko związane właśnie z kradzieżą. Czy jednak w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jeden kluczyk do samochodu będzie przeszkodą w wykupieniu pełnego zakresu ubezpieczenia AC? Niezupełnie.

Czy możliwe jest ubezpieczenie AC z jednym kluczykiem?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, że rynek samochodów pochodzących z drugiej ręki rządzi się swoimi prawami. Jednak ze względu na podwyższone ryzyko kradzieży, chcą również w pewien sposób się zabezpieczać. Jednym ze sposobów na to jest oferta pełnego zakresu polisy OC jednak za wyższą kwotę, niż w przypadku gdybyśmy posiadali komplet kluczyków.

Inne towarzystwa z kolei przyjęły taktykę oferowania pełnego zakresu AC dla właścicieli pojazdów, które nie są starsze niż 10 lat.

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, które zdecyduje się zawrzeć z nami umowę pełnego AC mimo braku kompletu kluczyków, konieczne będzie dokonanie zapisu, który mówi o liczbie kluczyków posiadanych w dniu podpisywania umowy. Zapis ten okazuje się niezwykle istotny, gdy faktycznie dojdzie do kradzieży pojazdu.

Każdy ubezpieczyciel, który zgodzi się podpisać umowę z właścicielem pojazdu, do którego ma tylko jeden klucz, zdaje sobie sprawę z podwyższonego ryzyka kradzieży. Nie powinno nas więc dziwić jeśli będzie oczekiwał od nas wyższej składki. Aby tego uniknąć, warto pamiętać o kilku czynnościach, które należy podjąć przy zakupie pojazdu.

Zakup samochodu z jednym kluczykiem – czy warto

Jeśli jesteśmy pewni, że planowany samochód będziemy obejmować ubezpieczeniem AC, konieczne jest zwrócenie uwagi na jego zabezpieczenia antywłamaniowe i liczbę kluczyków. Jeśli jest ich więcej niż jeden, upewnijmy się, że każdy z nich spełnia swoje zadanie. Zwróćmy również uwagę, czy któryś z nich nie jest przypadkiem dorabiany. Towarzystwo ubezpieczeniowe również zwróci na to uwagę – szczególnie w momencie, gdy dojdzie do kradzieży. Wówczas ubezpieczyciel wróci do zapisu z umowy mówiącym o tym, ile oryginalnych kluczyków do pojazdu posiada właściciel. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zgubienie kluczyka należy niezwłocznie zgłosić do ubezpieczyciela. Pod żadnym pozorem nie dorabiaj wówczas klucza do auta.

Dodaj komentarz