SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie OC nieużywanego samochodu – czy trzeba płacić?

Nieużywane auto - ubezpieczenie OC

Choć konieczność wykupienia obowiązkowej polisy OC jest doskonale znana każdemu właścicielowi auta, nadal dochodzi do sytuacji, w których samochód nie jest nią objęty. Niezwykle często dotyczy to przypadków, kiedy pojazd stoi nieużywany w garażu lub na podjeździe. Mit o braku konieczności wykupywania polisy dociera bardzo często do osób, które zastanawiają się, czy trzeba płacić za nieużywany samochód. W tym artykule dowiesz się, dlaczego należy raz na zawsze obalić ten mit i co grozi za brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu.

Czy trzeba płacić OC za nieużywany samochód

Według polskiego prawa każdy zarejestrowany samochód musi być objęty polisą OC – bez względu na to czy jeździmy nim na co dzień, czy od wielu lat stoi w garażu. Wiele osób może być oburzonych tym faktem, szybko jednak zmieniają zdanie kiedy dzięki wykupionej ubezpieczeniu OC nie muszą ponosić kosztów szkody, jaką wyrządził ich nie użytkowany pojazd. Polisa OC dotyczy bowiem pojazdu, a nie jego właściciela. Jak to wygląda w przypadku, gdy nieubezpieczony samochód wyrządzi szkodę?

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu – jaka kara?

Jeśli UFG zauważy – a to z pewnością stanie się prędzej czy później – że nie masz wykupionej polisy OC na swój samochód, poniesiesz obciążające dla Twojego portfela konsekwencje. Wysokość grzywny może być różna, w zależności od długości okresu, podczas którego Twój samochód nie był objęty ubezpieczeniem. Dodatkowe koszty poniesiesz w sytuacji, gdy kierowca ubezpieczonego pojazdu spowoduje wypadek. Wówczas do kary grzywny dochodzi także kwota odszkodowania, które zostaje wypłacone przez UFG poszkodowanemu.

Kiedy nie musisz płacić za nieużywany samochód?

Choć polisa OC dotyczy niemal każdego kierowcy, istnieją sytuacje, kiedy możesz zostać zwolniony z obowiązku narzuconego przez przepisy prawne. Mowa tutaj o dwóch przypadkach – właścicielach komisów oraz pojazdów historycznych.

OC pojazdu historycznego

Według polskich przepisów pojazd powyżej 40 lat kwalifikowany jest jako zabytkowy. Może się również zdarzyć, że młodszy samochód zostanie uznany za historyczny – pod warunkiem, że uzna tak rzeczoznawca. Wówczas właściciel pojazdu zobowiązany jest do zakupienia polisy OC do dnia, kiedy samochód zostanie wprowadzony do ruchu. Zwykle dotyczy to sytuacji, gdy kierowca wybiera się na zlot. Nie musi jednak wykupywać całorocznego ubezpieczenia. Przepisy dają mu możliwość skorzystania z tzw. polisy krótkoterminowej.

OC dla właściciela komisu

Właściciele komisów również mogą skorzystać z polisy krótkoterminowej – nie krótszej niż 30 dni. Jak łatwo się domyślić jest to dla nich najkorzystniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że pojazdy, którymi handlują, nie znajdują się w komisie zbyt długo. Wykupienie zwykłej polisy byłoby dla nich nieopłacalne pod względem finansowym. Jeżeli jesteś tradycyjnym użytkownikiem, to niezależnie od wszystkiego musisz wykupić polisę dla pojazdu, którym podróżujesz – nie ważne czy ten stoi czy jeździ!

Dodaj komentarz