SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – co musisz wiedzieć? 

Sprowadzanie samochodów zza granicy jest w naszym kraju bardzo popularną praktyką. Rynki państw zachodnich oferują spory wybór aut używanych, które wciąż są w dobrym stanie, a ich ceny bywają bardzo atrakcyjne. Właśnie dlatego wielu kierowców kieruje swoją uwagę na samochody zagraniczne. Trzeba jednak wiedzieć, że procedura ich sprowadzenia wiąże się z kilkoma ważnymi formalnościami. Jedną z nich jest zakup ubezpieczenia. Jak to zrobić? 

Jakie marki samochodów najczęściej sprowadzają Polacy? 

Polacy mają swoje ulubione marki i modele, które najczęściej przywożą zza granicy. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem? Zgodnie z danymi z 2021 na prowadzeniu zdecydowanie znajduje się Volkswagen. Nasi rodacy szczególnie chętnie wybierają modele Golf i Passat. 

Na kolejnych pozycjach uplasowały się: 

 • Opel,  
 • Ford,  
 • Audi,  
 • Renault,  
 • BMW, 
 • Peugeot. 

Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim: Opel Astra i Corsa, Audi A4 i A3, BMW 3 i Ford Focus. Jak widać, dominują modele uniwersalne, świetnie sprawdzające się w formie praktycznych „daily”.  

Z jakich krajów sprowadza się auta do Polski? 

Warto przyjrzeć się także temu, skąd najczęściej pochodzą samochody poruszające się po polskich drogach. Zdecydowanie dominują Niemcy (nie dziwi więc, że taką popularnością cieszą się Volkswageny i Audi). W 2021 roku sprowadzono stamtąd prawie pół miliona egzemplarzy. Ich średni wiek wynosi 12 lat.  

Na kolejnych miejscach znajdują się takie kraje jak: 

 • Francja,  
 • Belgia, 
 • Holandia,  
 • USA,  
 • Włochy. 

Warto podkreślić, że sprowadzenie auta z kraju należącego do Unii Europejskiej jest nieco łatwiejsze niż jego transport z innego kontynentu. Nie chodzi wyłącznie o kwestie logistyczne. Zakup pojazdu z USA wiąże się z koniecznością opłacenia cła.  

Tymczasowe tablice rejestracyjne – jak je wyrobić? 

Jeśli kupujesz samochód za granicą, masz dwie możliwości przywiezienia go do Polski. Pierwsza z nich to transport na lawecie. Jest on łatwiejszy pod względem formalnym – auto nie musi „mieć papierów”, gdyż nie porusza się po drodze na kołach. Za taką usługę trzeba jednak zapłacić, zwykle od 1000 do 2000 zł.  

Możesz także wybrać alternatywną opcję, czyli przyjazd pojazdem samodzielnie do kraju. W takim przypadku samochód musi spełniać wymogi formalne, to znaczy mieć ubezpieczenie OC, przegląd i tablice rejestracyjne. Bez tych trzech elementów poruszanie się nim po drogach jest nielegalne. Sam brak rejestracji skutkuje karą 1500 zł. Opłaty za jazdę bez polisy OC są jeszcze wyższe. Warto o tym pamiętać.  

Wyrobienie tymczasowych tablic jest konieczne w razie: 

 • przejazdu z kraju zakupu samochodu do Polski, 
 • przejazdu związanego z koniecznością wykonania badania technicznego samochodu lub jego naprawy (również gdy auto jest sprowadzone z zagranicy i chcesz dokonać jego pierwszej rejestracji w Polsce), 
 • oczekiwania na odbiór zamówionych tablic indywidualnych, 
 • wywozu auta za granicę (musi zostać wyrejestrowany przez nowego właściciela i wyjechać z Polski na tymczasowych tablicach), 
 • oczekiwania na odbiór wtórnika (duplikatu) dotychczasowej tablicy rejestracyjnej (w razie jej zgubienia, kradzieży, zniszczenia). 

Jeśli kupujesz samochód za granicą i został on wyrejestrowany przez poprzedniego właściciela, to nigdy nie ma on tablic. Wyrobienie tymczasowych kosztuje 62 zł,a jeśli wywozisz auto za granicę – 112 zł.  

Nie warto ryzykować jazdy autem bez rejestracji, nawet jeśli masz do pokonania niezbyt duży dystans (na przykład z Niemiec do Polski Zachodniej). Kary są wysokie, więc nie ma sensu narażać się na nie dla zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych. 

Jak zarejestrować samochód zza granicy? 

Pamiętaj, że jeśli przywozisz auto zza granicy, to wszystkie formalności spoczywają na Tobie. Jest to zarówno opłacenie podatku akcyzowego, zakup polisy OC, jak i zarejestrowanie auta w urzędzie.  

Jak przeprowadzić ostatnią procedurę? 

Po zapłaceniu podatku należy udać się do lokalnego wydziału komunikacji. Musisz mieć ze sobą: 

 • przetłumaczone dokumenty – umowę kupna-sprzedaży (lub fakturę), kartę pojazdu i dowód rejestracyjny, 
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu, 
 • dowód opłacenia akcyzy, 
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego pochodzi 
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeśli do Polski wróciłeś pojazdem na kołach, a nie przyjechał on na lawecie.  

Po złożeniu dokumentów otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu (tzw. miękki dowód rejestracyjny), tymczasowe tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenie na poruszanie się autem (na 30 dni) i nalepkę kontrolną. 

Odbierając dowód rejestracyjny, co zwykle można zrobić po miesiącu, musisz zwrócić otrzymane pozwolenie czasowe. 

Krótkoterminowe OC – kiedy się przyda? 

Bardzo ważną kwestią jest zakup OC pojazdu zza granicy. Pamiętaj, że jazda autem bez ubezpieczenia jest nielegalna i zagrożona surowymi karami (od lipca 2023 roku będą jeszcze wyższe). Nie zawsze musisz kupować od razu polisę na rok. W niektórych przypadkach korzystnym rozwiązaniem jest OC krótkoterminowe. Zobacz, kiedy Ci się przyda.  

Jeśli auto zostało wyrejestrowane w kraju pochodzenia 

Po wyrejestrowaniu auta przez poprzedniego właściciela możesz kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC samochodu na 30 dni. Po upływie tego czasu musisz ubezpieczyć pojazd na stałe, czyli podpisać umowę na standardową polisę OC na rok.  

Natomiast, gdy poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta w kraju pochodzenia, a auto ma ważne badania techniczne i ubezpieczenie OC, możesz się nim poruszać po polskich drogach przez 30 dni, korzystając z zagranicznych dokumentów. Po upływie tego okresu musisz zarejestrować samochód w Polsce i wykupić obowiązkowe OC na rok.  

Jeśli auto jest zarejestrowane w innym kraju 

Istnieją sytuacje dopuszczane prawnie, kiedy polisę OC możesz zawrzeć na czas krótszy niż 12 miesięcy. Takie ubezpieczenie działa w oparciu o te same przepisy co standardowe (roczne)  OC, czyli o ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.  

Jest to możliwe w kilku sytuacjach. Między innymi wtedy, gdy pojazd wciąż jest zarejestrowany za granicą, ale nie ma polisy OC lub Zielonej Karty. Podobnie jest, gdy straciły one ważność lub jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce tylko czasowo.  

Kolejnym przypadkiem, gdy prawo pozwala na zakup OC krótszego niż roczne, jest ten, gdy kupujący prowadzi działalność gospodarczą związaną z kupnem i sprzedażą aut (np. komis). Polisa krótkoterminowa zawierana jest zawsze na 30 dni i nie ma konieczności jej wypowiadania, ponieważ wygasa automatycznie. 

Czy samo OC wystarczy? 

Jeśli chcesz kupić standardowe OC na swój samochód sprowadzony zza granicy, przygotuj się na taką samą procedurę, jak w przypadku aut krajowych. Zakup polisy wygląda dokładnie tak samo – możesz go dokonać u ubezpieczyciela, u multiagenta lub za pomocą kalkulatora online.  

Ostatnia opcja polega na tym, że możesz przeglądać wiele ofert od różnych firm ubezpieczeniowych, a gdy jedna z nich Cię zainteresuje, możesz od razu zawrzeć umowę bez wychodzenia z domu. Jest to wyjątkowo korzystne, ponieważ pozwala na znalezienie najtańszego OC na rynku.  

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może jednak nie wystarczyć. Pamiętaj, że chroni Cię ono jedynie przed skutkami szkód, które Ty wyrządzisz innym uczestnikom ruchu. Nie zabezpieczenia przed skutkami finansowymi kradzieży czy zniszczenia samochodu, na przykład w wyniku zdarzeń losowych. Nie pomoże Ci także, gdy pojazd zepsuje się w trasie.  

Korzystną opcją może być więc zakup pakietu ubezpieczeń, na przykład OC+AC+Assistance. Takie zestawy są zwykle tańsze niż każde z ubezpieczeń kupowane osobno, dlatego warto to rozważyć.  

FAQ 

 1. Skąd Polacy sprowadzają samochody? 

Najczęściej z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Popularnym krajem jest także USA. Dużym zainteresowaniem cieszą się auta marki Volkswagen, Opel, Ford i Audi.  

 1. Jak przywieźć auto do kraju? 

Możesz to zrobić, wynajmując lawetę lub wrócić samochodem na kołach, czyli samodzielnie go prowadząc. W drugim przypadku zadbaj o to, by pojazd miał tablice rejestracyjne (mogą być też tymczasowe), przegląd oraz ważną polisę OC. 

 1. Jak kupić ubezpieczenie dla auta zza granicy? 

Tak samo, jak dla samochodu krajowego. Możesz to zrobić przez Internet, u agenta lub w siedzibie ubezpieczyciela. Warunki są takie same, niezależnie od kraju pochodzenia auta. Czasami przydatne może być także krótkoterminowe OC na 30 dni.  

Dodaj komentarz