SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Kalkulator online OC motocykla – gdzie porównać oferty ubezpieczenia?

Data publikacji: 01.08.2022

Fani jednośladów podobnie, jak pozostali kierowcy muszą pamiętać o tym, aby ubezpieczyć swój pojazd. Właściciele motocykli zakładają, że za polisę OC oraz ubezpieczenie AC zapłacą znacznie mniej niż w przypadku samochodu. Jednak mnogość ofert może utrudniać wybór. Nie zawsze też to, co najtańsze jest też najlepsze.

Jak zatem szukać ubezpieczenia, aby z jednej strony nie przepłacić, z drugiej mieć pakiet, który pozwala bezpiecznie ruszyć w trasę? Dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z kalkulatorów online i porównywarek. Zbierają one w jednym miejscu wszystkie najpopularniejsze oferty i pokazują plusy oraz minusy każdej z nich.

Bezpiecznie na jednośladzie. Jak ochronić się nie tylko zakładając odpowiedni kask?

Poczucie dużej niezależności, ryk silnika, ale też większe ryzyko wypadku. Nawet ostrożna i odpowiedzialna jazda motocyklem wiąże się z możliwością kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Statystyki są nieubłagane i mówią o tym, że kierowcy jednośladów aż o 30% częściej biorą udział w różnego typu wypadkach, niż osoby poruszające się samochodami. Dlatego, zanim ruszysz w trasę zadbaj nie tylko o odpowiednią odzież ochronną i wyposażenie pojazdu, ale również ubezpieczenie, które zapewni Ci bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni zarówno kierowcę, jak i innych uczestników ruchu przed skutkami szkód wyrządzonych przez pojazd. Wtedy w razie jakiegoś zdarzenia ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Kierowca nie musi robić tego z własnej kieszeni. Uszkodzone lusterko z powodu zbyt bliskiego mijania się samochodu z jednośladem? Szkoda wyrządzona na parkingu? Kolizja podczas motocyklowej wycieczki? W każdej z tych sytuacji pomocne będzie ubezpieczenie. Dlatego warto sięgnąć po kalkulator OC na motocykl i wybrać najlepszą ofertę.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC motocykla?

Kiedy kierowca jednośladu może liczyć na niską składkę, a kiedy będzie musiał przygotować się na większy wydatek? Dla ubezpieczyciela, przy kalkulacji wpływ na ostateczną kwotę ma szereg czynników. Ważny jest przede wszystkim:

 • wiek kierowcy,
 • to, od jakiego czasu ma prawo jazdy,
 • wcześniejsza historia ubezpieczeń,
 • marka oraz typ pojazdu, który ma być objęty ochroną,
 • pojemność silnika,
 • rocznik motocykla.

To jednak tylko podstawowe czynniki wpływające na wysokość składki. Równie ważne jest to, jakimi modelem jednośladu planujesz się poruszać. Sportowe motory o dużej pojemności silnika z reguły niosą z sobą większe ryzyko wypadku. Jest to wskazówka dla ubezpieczyciela, żeby skalkulować wyższą kwotę składki, która pokryje ewentualne szkody. Oznacza to automatycznie droższą opłatę za OC dla kierowcy. Dlatego, zanim kupisz wymarzony pojazd sprawdź, chociaż orientacyjnie ile będziesz płacić korzystając z kalkulatora ubezpieczeń OC na motocykl. Będziesz wtedy świadomy, z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Wiek i miejsce zamieszkania także mają znaczenie. Statystycznie, młodsi kierowcy częściej ulegają wypadkom. Dlatego zarówno młody wiek kierującego, jak i niewielki staż z prawem jazdy wpłyną na to, ile będzie kosztować OC na motocykl. Czasami dla ubezpieczyciela ma również znaczenie miejscowość, w której zarejestrowany będzie jednoślad. Statystycznie więcej zapłacą mieszkańcy wielkich miast, niż małych miasteczek. Tutaj znów chodzi w dużym stopniu o ryzyko ewentualnego wypadku.

Czy można czasowo zrezygnować z ubezpieczenia na motocykl?

Jednoślady są w naszych warunkach klimatycznych pojazdami sezonowymi. Mało osób decyduje się wyciągać je z garażu późną jesienią, czy zimą. Okresowe korzystanie z motoru rodzi więc pytanie o to, czy można wykupić ubezpieczenie tylko na czas, gdy rzeczywiście jeździ on po szosach. Nie ma jednak w tym wypadku wyjątków i pojazd musi być objęty dokładnie takim samym ubezpieczeniem, jak samochód, autobus, czy ciężarówka. Nie ma tu znaczenia, czy właściciel z niego korzysta, czy też stoi on w garażu.

Do tego brak ubezpieczenia OC wiąże się z ryzykiem różnego typu kar finansowych. Może ją nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) lub policjant zatrzymujący kierowcę podczas kontroli drogowej. Im dłużej nie opłacasz ubezpieczenia, tym wyższą karę zapłacisz. W 2022 taryfikator przedstawia się następująco:

 • brak OC do 3 dni 200 zł,
 • brak polisy od 4 do 14 dni 500 zł,
 • zwłoka dłuższa niż 14 dni to kara 1000 zł.

Nie masz ubezpieczenia i masz kolizję? Tutaj sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. W takiej sytuacji odszkodowanie zostanie wypłacone ze środków UFG, a Ty dostaniesz wezwanie zwrotu wszystkich poniesionych kosztów. Taka kwota może być astronomiczna. Wychodzi na to, że lepiej płacić OC na motocykl, nawet wtedy gdy przez większość roku stoi on w garażu.

Gdzie szukać korzystnego OC na motocykl?

Ubezpieczenie OC dla jednośladów oferuje większość największych towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak ich oferty mogą się znacznie różnić między sobą. Korzystając z porównywarek i kalkulatorów dostępnych online łatwiej jest zorientować się w tym, która propozycja będzie dla Ciebie najlepsza. Oprócz korzystnej cenowo składki warto też zwrócić uwagę na różne dodatkowe opcje oferowane w ramach pakietu. Co może się w nim znaleźć?

 • Podstawowy pakiet assistance. Skorzystasz z niego, gdy Twój motocykl zepsuje się podczas trasy i trzeba będzie go holować.
 • Zielona Karta, przydatna podczas wyjazdów za granicę.
 • Dodatkowe ubezpieczenie opon.
Przykładowy kalkulator OC online na stronie ubezpieczamy-auto.pl
Przykładowy kalkulator OC online na stronie ubezpieczamy-auto.pl

Nie ma więcej jednej ofert idealnie pasującej dla każdego motocyklisty. Zanim dokonasz wyboru zastanów się nie tylko nad tym, ile ewentualnie możesz zapłacić, ale również weź pod uwagę kwestie takie jak to, czy jeździsz tylko w Polsce, czy też planujesz wyjazdy do innych państw. Każda z tych kwestii może mieć znaczenie w momencie podpisania umowy, którą zwiążesz się na kolejne 12 miesięcy.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów OC online?

Laptop - kupienie OC dla motocykla online
Kupując OC online przez porównywarkę, możesz wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Mało osób ma czas, aby odwiedzić kilka towarzystw ubezpieczeniowych w stacjonarnych punktach i zapoznać się z przedstawianą przez agentów ofertą. Najczęściej udajesz się maksymalnie do dwóch miejsc i podpisujesz umowę. Korzystając z porównywarek dostępnych online możesz prześledzić większość tego, co oferują towarzystwa. Do tego dokładne skonfigurowanie wszystkich parametrów takich jak typ pojazdu, rocznik produkcji, wiek kierowcy sprawia, że w zestawieniu znajdziesz pakiety najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Będziesz mieć czas, aby spokojnie zastanowić się na tym, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Nie ma więc ryzyka, że podpiszesz umowę pod presją, a finalnie nie do końca będziesz zadowolony z tego, na co się zdecydowałeś.

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie na motocykl?

Czy najniższa kwota składki oznacza, że będzie to najlepsza oferta? Parametrów świadczących o tym, że decydujesz się na optymalny pakiet jest nieco więcej. Idealną opcją wydaje się znalezienie takiego towarzystwa, które daje jak najwięcej przydatnych dla Ciebie dodatków przy jednoczesnych zachowaniu rozsądnej składki. Musisz też pamiętać, że kupując nowy jednoślad z dużą mocą silnika zawsze zapłacisz więcej niż za starszy motor. Działa to na podobnej zasadzie, jak wtedy, gdy chcesz ubezpieczyć samochód. Żeby nie pogubić się w gąszczu ofert, zajrzyj do kalkulatora OC na motocykl. Wtedy z wyprzedzeniem będziesz wiedział, na jakie koszty masz się przygotować.

Co jeszcze warto dokupić poza obowiązkowym OC?

Z polisą OC nie ma dyskusji. Możesz wybrać tańszy lub droższy pakiet, ale musisz ją mieć. Niezależnie od tego, czy jeździsz dużo, czy też wsiadasz na motor okazjonalnie, to ubezpieczenie go jest Twoim obowiązkiem. Oprócz podstawowej ochrony możesz też zdecydować się na dodatkowe opcje, które pomogą Ci w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Część towarzystw proponuje swoim klientom pakiet NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Biorąc pod uwagę to, że jazda na motorze zawsze jest obarczona sporym ryzykiem może to być dobry pomysł. NNW pozwala na pokrycie kosztów leczenia zarówno Twoich, jak i jadącego z Tobą pasażera. Koszt takiego dodatku zazwyczaj nie jest zbyt wysoki, a w sytuacji, gdy trzeba skorzystać z opieki medycznej lub rehabilitacji może pomóc lepiej zadbać o Twoje zdrowie.

Inwestycja w wysokiej klasy motor to niemały wydatek. Im atrakcyjniejszy model kupisz, tym niestety bardziej wzrośnie ryzyko jego kradzieży. Jeśli decydujesz się na droższy pojazd pomyśl o tym, czy oprócz obowiązkowego OC nie zdecydować się również na pakiet AC. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką opcję, ale coraz więcej ma je w swojej ofercie. Sprawdź w porównywarce online ile za to zapłacisz.

Ubezpieczenie dla motocykli zabytkowych. Gdzie je znaleźć?

Nie tylko nowe maszyny powinny być ubezpieczone. Fani jednośladów chętnie inwestują też w starsze modele. One również powinny zostać objęte ochroną, jaką daje OC. Gdy myślisz o wiekowym motorze i nie traktujesz go, jako obiekt muzealny, a masz zamiar nim jeździć, koniecznie rozejrzyj się za towarzystwem, które ubezpiecza zabytkowe modele. O tym, czy Twój pojazd będzie zakwalifikowany do tej grupy świadczy jeden z poniższych warunków:

 • jest pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów prawo o ruchu drogowym,
 • ma więcej niż 25 lat i został uznany przez powołanego do tego rzeczoznawcę za pojazd unikatowy.

Czy za takie ubezpieczenie trzeba będzie zapłacić więcej? Nie ma tutaj reguły i każdy ubezpieczyciel stosuje własny taryfikator.

Porównuj oferty i wybierz najlepsze ubezpieczenie OC na motocykl

Zanim założysz kask i ruszysz w trasę zadbaj o to, aby Twój motocykl był ubezpieczony. Minimum, jakie musisz mieć to polisa OC. Zależy Ci na tym, aby znaleźć bogaty pakiet i jednocześnie nie zapłacić za niego dużo? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń i znajdź najlepszą dostępną ofertę.