SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Kalkulator oc PZU

1 kalkulator oc pzu

Jak dobrze wszyscy wiemy PZU nie jest ubezpieczycielem direct… większość sprzedaży firma prowadzi przez swoich agentów ubezpieczeniowych. A jednak PZU udostępnia kalkulator OC – Inteligo Financial Services prowadzi serwis www.pzuonline.pl gdzie możemy obliczyć wysokość składki i, co ważne, nabyć ubezpieczenie, płacąc choćby kartą kredytową.

Zobaczmy jak wygląda proces obliczania ubezpieczenia – czyli jak działa kalkulator OC w PZU. Do tego celu używamy danych naszego wirtualnego kierowcy – jednak wszystkie dane są realne, a część z nich prawdziwa (np. adresy itd.).

1. Wpierwszej kolejności PZU informuje nas co będzie niezbędne:

 • dowód rejestracyjny
 • przebieg samochodu (oraz inne informacje o aucie)
 • wysokość zniżek z poprzedniej polisy (uwzględniane są zniżki od innego ubezpieczyciela)

Aby dokonać formalności i nabyć polisę online w kalkulatorze PZU musimy:

 • mieć ukończone 18 lat oraz posiadać obywatelstwo polskie
 • dysponować danymi właściciela pojazdu, jeżeli nim nie jesteśmy

Kalkulator OC PZU umożliwia online’owe ubezpieczenie następujących samochodów:

 • zarejestrowanych w Polsce
 • osobowych lub ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 tony
 • których wartość nie przekracza 300.000 złotych
 • wykorzystywanych do działalności gospodarczej, jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą posiada nie więcej niż 5 pojazdów.
 • których okres eksploatacji nie przekracza 10 lat (to ograniczenie dotyczy tylko AC o ile nie jest kontynuowane w PZUonline)

PZU nie ubezpiecza online samochodów wynajmowanych zarobkowo, udostępnianych jako zastępcze, wykorzystywanych do przewozu przesyłek kurierskich, do jazd interwencyjnych lub patrolowych.

2. Przechodzimy do wprowadzania danych

PZU rozwiązało to bardzo niewygodnie – poszczególne pola formularza pokazują się po kliknięciu kolejnego guzika. Żeby wypełnić dosłownie kika pól musimy non stop klikać: dalej, dalej dalej…

1 kalkulator oc pzu

3. Wybór zakresu i rodzaju polisy – ten kalkulator jednak liczy!

Już w drugim kroku dowiadujemy się ile zapłacimy za polisę, wariant OC + AC:

2_kalkulator_oc_pzu_wybor_polisy

Wariant samego OC:

2a_kalkulator_oc_pzu_wybor_polisy_tylkoOC

4. Kolejny krok – „Wybierz wariant”

Kolejna strona, przez którą musimy przejść to:

3_kalkulator_oc_pzu_wybierz_wariant

…czyli zaznaczony na pomarańczowo „Wybierz wariant”. To dziwne, że się tak nazywa – bo nic tu nie można wybrać… a przedstawione jest podsumowanie kalkulacji:

4_kalkulator_oc_pzu_podsumowanie_kalkulacji

5. Dalej…

Dalej jest tylko gorzej – dopiero teraz okazuje się, że musimy założyć konto. A punkt ten nazywa się „dane do polisy”:

5_kalkulator_oc_pzu_zaloz_konto

No dobrze. Przejdźmy do rejestracji. Przecież chcemy kupić polisę OC w PZU (a w zasadzie pokazać Wam jak to zrobić).

6_kalkulator_oc_pzu_rejestracja_uzytkownika

Trochę danych trzeba podać – dobrze, że przyajmniej nie tak jak w pierwszym formularzu kalkulatora PZU gdzie po wypełnieniu każdego pola trzeba klikać dalej.

Niestety to jest nasz ostatni punkt korzystania z kalkulatora OC w PZU. Po wprowadzeniu w pełni prawdziwych i realnych danych okazało się….. że nie ma takiego adresu:

7_kalkulator_oc_pzu_tragedia

„Podczas kalkulacji składki wpisano kod pocztowy niezgodny z kodem pocztowym adresu właściciela pojazdu lub ubezpieczającego. Prosimy o ponowne wykonanie kalkulacji i użycie w niej kodu pocztowego właściciela pojazdu lub ubezpieczającego.”

Pod tym adresem… od kilku lat mamy zarejestrowane i ubezpieczone samochody. Żeby było śmieszniej w PZU też. Ale online – w kalkulatorze OC – to nie jest możliwe.

Nasza ocena: 2/10

Nasza opinia:

Kalkulator ten od samego początku jest niewygodny… istnieje przecież coś takiego jak usability. Tutaj jest niemalże zerowa. Przykład? Od pierwszych pól formularza aby wyświetlić kolejne pole trzeba kliknąć „następne pytania”. Czy naprawdę nie można wyświetlić wszyskich pól formularza od razu?

Zmiana danych – to dopiero rozpacz: jeśli zmienimy markę samochodu, na liście modeli wciąż są te stare… jak sobie z tym poradzić…?

A kod captcha na ostatniej stronie to już żart… kto dojdzie do tego miejsca? Na pewno nie żaden automat… przed którym ma przecież zabezpieczać captcha. Inni ubezpieczyciele od razu proszą o captche – weryfikacja i po problemie.

Do tego jest jeszcze lepiej – po obliczeniu składki, jeśli zdecydujemy się na zakup musimy założyć konto…. i podać milion danych. Ok – tylko jest jeden problem… jeśli pomylimy się np. w adresie baaardzo ciężko jest potem zmienić dane. A co gorsza PZU i tak NIE ZAAKCEPTUJE naszego PRAWDZIWEGO adresu. Po co komu taki kalkulator ubezpieczeń? I niby platforma do kupowania online gdzie nic nie można kupić, bo skutecznie uniemożliwiają to zastosowane rozwiązania???

Wychodzi na to, że kalkulator OC w PZU jest po prostu słaby – korzystać z niego mogą jedynie żarliwi wyznawcy PZU („tylko PZU – tam będzie najpewniej”). Fakt, że mimo chęci zakupu nie możemy kupić polisy jest po prostu żenujący… Jedyny plus – po godzinnej walce możemy poznać wysokość składki.

Więcej o PZU można przeczytać pod tym linkiem: https://ubezpieczamy-auto.pl/pzu/

Dodaj komentarz