SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Stłuczka samochodem zastępczym – kto płaci za szkody?

Stłuczka samochodem zastępczym

Wydaje Ci się, że samochód zastępczy ratuje Cię przed problemami, które wynikły z powodu uszkodzenia Twojego pojazdu? Nic bardziej mylnego. Może się zdarzyć, że pech tak łatwo się od Ciebie nie odczepi, i również auto zastępcze ulegnie uszkodzeniu. Brzmi jak najczarniejszy scenariusz? Niestety do sytuacji takich dochodzi niezwykle często. Warto więc dowiedzieć się, jak należy postępować, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu zastępczego.

Stłuczka samochodem zastępczym – kto ponosi koszty szkody?

Bez dokładnego przyjrzenia się zdarzeniu z udziałem auta zastępczego, ciężko stwierdzić, kto poniesie koszty. Każde zdarzenie na drodze może bowiem być zupełnie inne – wiele zależy od tego, kto jest za nie odpowiedzialny. Ogromne znaczenie będą miały również warunki podpisywanej umowy w ramach udostępnienia auta zastępczego. Co najważniejsze w przypadku każdego towarzystwa ubezpieczeniowego warunki te będą się od siebie różniły.

Stłuczka samochodem zastępczym – z naszej winy

Sytuacja, w której to my odpowiadamy za zdarzenie drogowe, może nas wiele kosztować. Dotyczy to sytuacji, w których doszło do uszkodzenia samochód w wyniku:

  • niedopełnienia obowiązków po zaistnieniu szkody ustalonych przez ubezpieczalnie,
  • użytkowania samochodu w sposób niezgodny z przeznaczeniem,

Koszty naprawy uszkodzeń samochodu zastępczego będziemy musieli ponieść także w sytuacji, w której doszło do kolizji samochodu zastępczego, który pożyczyliśmy osobie nie będąca stroną w umowie.

Stłuczka samochodem zastępczym – wina innego kierowcy

W sytuacji, w której inny kierowca odpowiada za szkody pojazdu zastępczego, koszty związane z naprawą zostaną pokryte z jego ubezpieczenia OC. Na Tobie, jako kierowcy samochodu zastępczego spoczywa jednak obowiązek sporządzenia oświadczenia na miejscu zdarzenia. Niektóre ubezpieczalnie mogą wymagać również zgłaszania takich zdarzeń na policję. Warto dowiedzieć się, czy nasz ubezpieczyciel tego wymaga, aby w przyszłości nie narazić się na problemy. TU mogą zastrzec sobie również termin, w jakim należy zmieścić się ze zgłoszeniem zdarzenia jego pracownikom. W niektórych przypadkach obowiązku tego musimy dopełnić nawet do godziny od stłuczki.

Co gdy sprawca stłuczki jest nieznany? Do sytuacji takich może dojść np. podczas zakupów, gdy zaparkowany samochód zastępczy zostanie zarysowany przez innego kierowcę. W takich sytuacjach należy powiadomić policję, a także TU. Gdy nie będzie możliwe ustalenie sprawcy, towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta z zabezpieczenia, jakim jest autocasco na udostępnione klientom samochody. Warto mieć jednak na uwadze, że takie umowy AC mogą mieć zapis dotyczący wkładu własnego. To oznacza, że część zawartą w umowie będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Stłuczka samochodem zastępczym – o czym należy pamiętać?

Aby w przyszłości, gdy będziemy korzystać z samochodu zastępczego i dojdzie do stłuczki, się nie zaskoczyć, należy pamiętać o tym, by każdą umowę, którą planujemy podpisać, dokładnie przeczytać, a przede wszystkim zrozumieć. Jeśli jakieś kwestie nie będą dla nas zrozumiałe, należy poprosić pracownika TU o ich wytłumaczenie.

Dodaj komentarz