SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Samochód z Belgii – jak go sprowadzić? 

W 2023 roku do Polski sprowadzono niemal 50 tysięcy pojazdów w Belgii. To naprawdę sporo. Z czego wynika tak duża popularność belgijskich samochodów w naszym kraju? Przede wszystkim z ich dobrego stanu technicznego – auta są zadbane i mają dobrą historię serwisową. Sprawdź, jak sprowadzić samochód z Belgii i o czym pamiętać.  

Gdzie można kupić belgijski samochód? 

Masz do wyboru dwie podstawowe możliwości. Pierwsza z nich to poszukiwanie samochodu samodzielnie, na przykład w Internecie lub na miejscu – w komisach i u osób prywatnych. Natomiast druga to skorzystanie z pomocy pośrednika. Jest to znacznie wygodniejsze, jednak może się wiązać z ryzykiem. Firmy zajmujące się sprowadzaniem aut do Polski nie zawsze działają w pełni transparentnie. Wątpliwości może budzić między innymi stan techniczny samochodów – mogą być powypadkowe lub na przykład po zalaniu. Warto więc zawsze dobrze to sprawdzić.  

Wybierając pierwszą opcję, z pewnością musisz poświęcić więcej czasu i wysiłku, ale zwykle jest to opłacalne. W Belgii używane samochody można kupić głównie w komisach samochodowych. Można także kontaktować się z bezpośrednio ze sprzedającymi prywatnie, choć bariera językowa może być pewną przeszkodą.  

Chętnie wybierane są także portale ogłoszeniowe. Niektóre strony są dostępne w języku angielskim, inne można automatycznie przetłumaczyć na polski.  

Jeśli planujesz zakup auta z Belgii, sprawdź następujące miejsca w sieci: 

 • Autoscout24.be, 
 • A12auto.be, 
 • 2dehands.be. 

Możesz skorzystać również z popularnej porównywarki cen, czyli Gocar.be. 

Jak zyskać pewność, że stan techniczny auta z Belgii jest dobry? 

Zakup auta z Belgii może być udaną transakcją głównie dlatego, że w tym kraju istnieje niskie ryzyko modyfikacji wskazań drogomierza, nazywanych popularnie przekręcaniem licznika.  Każdy sprzedawca musi przedstawić kupującemu dokument Car-pass, czyli „paszport samochodu”. Potwierdza on między innymi faktyczny przebieg pojazdu. Jest zatem niewielkie zagrożenie, że auto, które wybierzesz, będzie „kręcone”. 

Warto również wiedzieć, że belgijscy kierowcy muszą zgłaszać się na badanie techniczne po czterech latach od pierwszej rejestracji, a każdy kolejny przegląd odbywa się co roku.  

Nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do sprawdzenia zapisów w Car-pass. Stan techniczny to także wiele innych kwestii. Interesujący Cię pojazd możesz zweryfikować dzięki usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl. Znajdziesz tam również dane samochodów zagranicznych. Nie zawsze są one jednak wyczerpujące, a także nie dadzą Ci pełnego obrazu sytuacji. Z pewnością nie zastąpią profesjonalnego przeglądu w zakładzie mechanicznym.  

Jeśli nie możesz obejrzeć pojazdu na żywo, przeanalizuj przynajmniej jego książkę serwisową. Sprzedający ma obowiązek Ci ją udostępnić. To bardzo cenne źródło informacji.  

Od sprzedawcy wraz z kluczykami powinieneś otrzymać także dowód rejestracyjny auta i kartę pojazdu (jeśli występuje). 

Jak przewieźć samochód z Belgii do Polski? 

Samochód z Belgii możesz sprowadzić na kołach, czyli przyjechać nim do Polski, lub transportować go na lawecie. Orientacyjny koszt takiej usługi wynosi 1400-2000 zł. Możesz także spróbować poszukać tańszego przewoźnika.  

Jeśli chcesz samodzielnie wrócić do Polski kupionym autem, weź pod uwagę, że ta opcja może być utrudniona poza Brukselą. Formalności związane z wyrobieniem tablic rejestracyjnych można przeprowadzić jedynie w stolicy kraju.  

Planując powrót autem na kołach, pamiętaj o: 

 • belgijskich tablicach wywozowych – będziesz mógł poruszać się z nimi po wszystkich krajach Unii Europejskiej przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, 
 • zakupie ubezpieczenia OC, 
 • opłaceniu przeglądu, jeżeli samochód nie ma aktualnego badania. 

Jeśli wybierzesz lawetę, procedura jest łatwiejsza. Nie musisz kupować OC, tablic, ani dbać o przegląd. Wszystkie formalności możesz przeprowadzić już w Polsce.   

Samochód jest już w Polsce. Co dalej? 

Jeśli auto jest już w kraju, musisz przede wszystkim opłacić akcyzę. Ta opłata jest zależna od pojemności silnika i wynosi: 

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników o pojemności do 2000 cm3, 
 • 8,6% wartości pojazdu dla silników o pojemności powyżej 2000 cm3. 

Specjalne przepisy dotyczą pojazdów hybrydowych (akcyza jest niższa) i w pełni elektrycznych (są zwolnione z opłaty).  

Kolejnym krokiem jest zlecenie tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży tłumaczowi przysięgłemu. Urzędy respektują jedynie dokumenty w polskiej wersji. Teraz możesz przystąpić do rejestracji. W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji. Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku aut kupionych w Polsce.   

Aby zarejestrować samochód z Belgii, będą Ci potrzebne następujące dokumenty: 

 • dowód tożsamości, 
 • umowa kupna-sprzedaży – przetłumaczona na polski, 
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym, 
 • dowód opłacenia akcyzy, 
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Belgii, 
 • tablice wywozowe – gdy samochód przyjechał na kołach. 

Na rejestrację auta z Belgii masz 30 dni od sprowadzenia go do Polski. Nie warto tego lekceważyć. Prawo o ruchu drogowym określa, że właściciel, który spóźni się ze złożeniem wniosku, może otrzymać karę w wysokości od 200 do nawet 1000 zł. 

Gdzie kupić OC dla auta z Belgii? 

OC dla samochodu z Belgii możesz kupić na takich samych zasadach, jak dla auta z Polski. Obowiązuje tutaj też taki sam wymóg – pojazd musi być cały czas objęty ochroną. Jeśli wracasz nim do Polski na kołach, także musi mieć wykupioną polisę. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu powoduje nałożenie bardzo wysokiej kary.  

OC możesz kupić bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela, na jego stronie internetowej lub u multiagenta. Możesz także skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń online. To najbardziej opłacalna opcja, ponieważ nie tracisz czasu na wizyty w stacjonarnym punkcie sprzedaży polis, a do tego możesz bez trudu znaleźć najtańszą opcję.  

Pamiętaj, że zakres OC jest zawsze taki sam. Nie ma znaczenia, w jakiej firmie ubezpieczasz auto – każda z nich musi gwarantować identyczną ochronę. Nie ma więc sensu przepłacać. Dobre OC to po prostu najtańsze OC. Możesz dokupić do niego dodatkowe ubezpieczenia, na przykład AC czy Assistance. Ich zakres jest z kolei inny w każdym towarzystwie i zawsze warto dokładnie się z nim zapoznać.  

FAQ 

 1. Ile kosztuje przywiezienie samochodu do Polski? 

Koszt przewozu samochodu z Belgii do Polski na lawecie to wydatek między 1400 a 2000 zł. Jeśli natomiast chcesz wracać autem na kołach, weź pod uwagę dystans, jaki masz do przejechania, orientacyjne spalanie pojazdu i koszt paliwa.  

 1. Co jest potrzebne do rejestracji auta z Belgii? 

Lista dokumentów niewiele różni się od tej, która obowiązuje auta z Polski. Musisz dodatkowo mieć przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży i potwierdzenie zapłaty akcyzy. Pozostałe elementy się nie zmieniają.  

 1. Czy warto kupić pojazd w Belgii? 

Jest to korzystne, ponieważ belgijskie samochody zwykle są w dobrym stanie technicznym. Uwzględnij jednak dodatkowe wydatki, które wiążą się ze sprowadzeniem pojazdu do kraju, na przykład koszt akcyzy, wynajmu lawety czy tłumaczenia dokumentów.  

Dodaj komentarz