SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie starego auta powyżej 25 lat

Polisa dla auta powyżej 25 lat

Według powszechnie panującej opinii samochody nowe są mniej awaryjne. W związku z tym ich właściciele mogą liczyć na niższe składki ubezpieczenia OC oraz AC. Nie oznacza to jednak, że samochody starsze, które mają więcej niż 25 lat, są skazane na bardzo drogie polisy. Jeśli jesteś właścicielem klasycznego pojazdu, to koniecznie dowiedz się, jak znaleźć ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie.

Samochody klasyczne, czyli takie, które mają więcej niż 25 lat, z reguły uważane są za bardziej awaryjne. To z kolei wpływa na wysokość ubezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy takich samochodów muszą każdego roku wydawać ogromne sumy na zakup polisy. Sprawdź, jak ubezpieczyć swój klasyczny pojazd w korzystnej cenie.

Jak parametry samochodu wpływają na składkę OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, to obowiązkowa polisa, jaką muszą wykupić właściciela wszystkich pojazdów. Jego zakres jest regulowany przepisami prawa. Oznacza to, że w każdym towarzystwie ubezpieczenie to będzie takie samo. Poszczególne oferty mogą jednak znacząco różnić się od siebie ceną. Wpływ na wysokość składki mają nie tylko parametry samego pojazdu, ale i doświadczenie właściciela oraz jego dotychczasowa historia ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie samochodu 25 lat i starszego może być droższe niż w przypadku nowszych modeli. Związane jest to z tym, że nowe samochodu uznawane są za bezpieczniejsze. Ten parametr wpływa więc na cenę ubezpieczenia. Towarzystwa zakładają, że starsze samochody są bardziej awaryjne. Tym samym ryzyko tego, że będą brały udział w kolizji, czy wypadku jest znacznie większe.

Tanie ubezpieczenie auta powyżej 25 lat – czy jest to możliwe?

Ze względu na to, że poszczególne oferty mogą różnić się od siebie cenami, warto porównać kilka z nich, co pomoże znaleźć ubezpieczenie auta powyżej 25 lat w atrakcyjnej cenie. Towarzystwa stosują bowiem odmienne sposoby kalkulacji, dlatego warto poświęcić czas na porównanie ofert.

Jeśli złożysz zapytane dotyczące oferty na ubezpieczenie samochodu starszego niż 25 lat w kilku firmach, to z pewnością otrzymasz różne kalkulacje. Będą one różniły się wysokością składki, gdyż zakres ochrony jest taki sam. Gwarantują to przepisy prawa. Jeśli więc dokładnie je przeanalizujesz, to możesz znaleźć polisę w atrakcyjnej cenie, dzięki której nie przepłacisz za ubezpieczenie.

Jak znaleźć ubezpieczenie samochodu 25 lat w atrakcyjnej cenie?

Ubezpieczenie samochodu 25 lat i starszego wcale nie musi być bardzo drogie. Jednym ze sposobów na znalezienie atrakcyjnej cenowo oferty jest sprawdzenie polis dostępnych w internecie. Niektóre towarzystwa oferują swoim klientom korzystne upusty przy zakupie ubezpieczenia online. Warto więc przejrzeć poszczególne oferty i sprawdzić, gdzie można znaleźć taką polisę w najlepszej cenie i z największymi upustami. Najczęściej takie rabaty dostępne są wyłącznie przez internet i nie można z nich skorzystać, odwiedzając stacjonarną placówkę ubezpieczyciela. Bez wątpienia zakup polisy bez wychodzenia z domu to rozwiązanie wygodne i korzystne cenowo.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia starszego samochodu?

O ile w przypadku samochodu jego wiek może mieć negatywny wpływ na cenę ubezpieczenia, o tyle już wiek samego właściciela może działać na korzyść. Kierowcy, którzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, najczęściej mają możliwość skorzystania z dużych zniżek na zakup OC. Zasady ich przyznawania zależą od wewnętrznych ustaleń każdego towarzystwa, ale najczęściej zniżki uprawniają do zakupu polisy tańszej nawet o 60-70%. Jest to więc bardzo duży upust, które gwarantuje zdecydowanie niższą cenę ubezpieczenia. Bezpieczna i bezszkodowa jazda jest więc sposobem na to, aby ubezpieczenie samochodu 25 lat i starszego nie było drogie.

Młodzi kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, także mogą skorzystać ze zniżek. Wystarczy, że współwłaścicielem pojazdu zostanie osoba, która jest do nich uprawniona. W takim przypadku mniej doświadczony kierowca może korzystać ze zgromadzonych zniżek. Zapłaci wtedy zdecydowanie niższe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie zabytkowego samochodu powyżej 25 lat

Samochód, który ma więcej niż 25 lat, może zostać uznany za zabytkowy. Niesie to wiele korzyści dla jego właściciela. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC, które właściciel zabytkowego pojazdu może wykupić na co najmniej 30 dni. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy samochód przez większość czasu stoi np. w garażu, a tylko sporadycznie porusza się po drogach.

Do tego, aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, musi on:

  • mieć co najmniej 25 lat,
  • od minimum 15 lat nie być produkowany,
  • w co najmniej 75% składać się z oryginalnych części.

Niezbędne jest także to, aby został on wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub do inwentarza muzealiów przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Niekiedy pojazd może zostać uznany za zabytkowy także wtedy, gdy nie spełnia wszystkich wspomnianych wymogów. W takim przypadku musi jednak wyróżniać się unikalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi lub mieć na swoim koncie udział w ważnych wydarzeniach historycznych.

Czy można kupić AC dla starszego samochodu?

Większość towarzystwa zastrzega sobie możliwość ubezpieczenia samochodu, który ma maksymalnie 15 lat. W takim przypadku więc ubezpieczenie samochodu 25 lat i starszego jest niemożliwe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być także zakup miniautocaso, czyli ubezpieczenia o bardzo okrojonym zakresie.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują zniżki na polisy dla właścicieli pojazdów starszych i zabytkowych, którzy należą do Polskiego Związku Motorowego. Posiadanie karty członkowskiej PZM upoważnia do zakupu ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie. Takie rabaty są oferowane również niekiedy członkom innych automobilklubów. Właściciele starszych samochodów, które mają więcej niż 25 lat mogą, pomyśleć o zarejestrowaniu ich jako zabytki. Takie rozwiązanie może przynieść im wiele korzyści, łączenie ze wzrostem wartości pojazdu.

Dodaj komentarz