SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie samochodu przed przerejestrowaniem – czy to możliwe?

Samochód BMW - ubezpieczenie auta przed przerestrowaniem

Używany samochód zmienia właściciela, więc konieczna jest ponowna rejestracja pojazdu. Mimo wprowadzenia opcji załatwienia części formalności elektronicznie i tak musisz poczekać na nowe tablice i dowód. Tymczasem za kilka dni kończy się ważność ubezpieczenia OC samochodu. Co wtedy? Czy można ubezpieczyć pojazd przed przerejestrowaniem lub w jego trakcie? Sprawdź.

Zmiana właściciela pojazdu i rejestracja w pigułce

Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno zaznacza, że każdy pojazd mechaniczny, który porusza się po drodze, musi być zarejestrowany. Wyjątek stanowią pojazdy wolnobieżne. Kiedy więc kupujesz używany samochód, musisz zarejestrować go na siebie w lokalnym wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od daty zmiany właściciela, czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży.

O tym, że pojazd zmienił posiadacza, należy też powiadomić ubezpieczyciela odpowiedzialnego za aktualną polisę OC. Masz na to 14 dni. Oczywiście część tych formalności można załatwić elektronicznie, ale i tak konieczna będzie wizyta w siedzibie urzędu. Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem zmian, ponieważ niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z nałożeniem kary administracyjnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Ubezpieczenie samochodu przed przerejestrowaniem – czy jest ważne?

W momencie sprzedaży zarejestrowanego samochodu z ważnym OC umowa ubezpieczenia przechodzi automatycznie na kupującego. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego pojazdu, a nie do jego numeru rejestracyjnego, czyli danych kierowcy. Poza tym ważne jest zachowanie ciągłości polisy, dlatego nie ma problemu z ubezpieczeniem samochodu, gdy kończy się ono za kilka dni, a auto nie zostało jeszcze przerejestrowane. Do jego identyfikacji służą unikalne numer: VIN, silnika, ramy, które są stałe i pozwalają rozpoznać pojazd bez względu na to, kto jest w jego posiadaniu.

Nabywca i nowy właściciel pojazdu może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym lub na koniec bieżącego okresu ubezpieczenia. Rezygnacja musi nastąpić w ciągu miesiąca. W przypadku sprzedaży towarzystwo ubezpieczeniowe może również wypowiedzieć umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak o zmianie właściciela pojazdu należy poinformować ubezpieczyciela w ciągu 14 dni.

Podsumowując, jeśli polisa OC jest jeszcze ważna, to po zakupie auta możesz z niej korzystać. Jeśli za niedługo się kończy, a Ty nie zdążysz go przerejestrować, wciąż możesz wykupić ubezpieczenie pojazdu, jeśli tylko wykażesz ubezpieczycielowi, że jesteś jego właścicielem. Wystarczy, że przedstawisz dokument, który to potwierdzi np. umowę kupna-sprzedaży, fakturę itp.

Ubezpieczenie samochodu przed rejestracją – kupno w Polsce

Jeśli jesteś nowym posiadaczem pojazdu kupionego w Polsce, możesz go ubezpieczyć przed przerejestrowaniem. Samochód ma polskie numery rejestracyjne, więc jeśli udasz się do ubezpieczyciela z dokumentem przeniesienia własności i danymi identyfikacyjnymi pojazdu (numer VIN, numer silnika lub numer ramy), ten zawrze z Tobą nową polisę.

Jeśli ubezpieczenie OC zbywcy jest jeszcze długo ważne, możesz je przepisać na siebie. Jeżeli jednak uznasz, że oferta ubezpieczyciela przedstawiona bezpośrednio Tobie jest korzystniejsza, możesz wypowiedzieć ważną polisę i wykupić nową, na siebie, na cały rok.

Co ciekawe, bardzo opłacalne jest kupowanie samochodu zarejestrowanego w obrębie tego samego powiatu, w którym mieszkasz. Wówczas nie ma konieczności zmian tablic rejestracyjnych, więc oszczędzasz 100 zł na kosztach przerejestrowania pojazdu.

Ubezpieczenie OC przed rejestracją – auto z zagranicy

Trafiła się niebywała okazja i sprowadziłeś samochód z zagranicy. Wiesz jednak, że bez ważnego OC i zarejestrowania nie masz prawa poruszać się nim po polskich drogach, a zapewne poprzedni właściciel już wyrejestrował pojazd w swoim kraju. Co teraz? Masz dwie możliwości.

Po pierwsze, gdy zjeżdżasz do Polski samochodem na kołach, musisz mieć zjazdowe tablice rejestracyjne. Wówczas po przyjechaniu do kraju możesz wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni i kontynuować procedurę przerejestrowywania auta na polskie tablice. Pamiętaj, że masz na to 30 dni, ponieważ polisa nie przedłuża się automatycznie. Warto więc od razu rozpocząć procedurę rejestracyjną w wydziale komunikacji, aby otrzymać polskie tablice i wykupić ubezpieczenie OC na cały rok.

Po drugie, sytuacja wygląda inaczej, jeśli samochód jest transportowany z zagranicy na lawecie. Wówczas nie musi posiadać tablic zjazdowych, a co za tym idzie, koniecznie trzeba zadbać o jego zarejestrowanie w Polsce, zanim wyjedziesz nim na drogę. W pierwszej kolejności musisz zdobyć dokument, który potwierdzi ważność badania technicznego oraz krótkoterminową polisę OC. Wówczas możesz udać się do wydziału komunikacji i zgłosić procedurę rejestracji pojazdu. Jeśli wszystko będzie w porządku, wydadzą Ci tymczasowe tablice rejestracyjne oraz czasowe pozwolenie na poruszanie się samochodem w ruchu ulicznym. Dopiero gdy otrzymasz bezterminowe tablice, możesz udać się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i poprosić o aneks do polisy zawartej na czas krótkoterminowy.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Podstawowe opłaty za przerejestrowanie samochodu kupionego w Polsce wynoszą łącznie 180,50 zł. Na tę kwotę składają się:

  • standardowe tablice rejestracyjne: 80 zł,
  • pozwolenie czasowe, ważne 30 dni: 13,50 zł
  • dowód rejestracyjny: 54 zł,
  • znaki legalizacyjne: 12,50 zł,
  • nalepka kontrolna: 18,50 zł,
  • opłata ewidencyjna: 2 zł.

Do tego mogą dojść dodatkowe koszty związane z na przykład z ustanowieniem pełnomocnictwa, jeśli jako właściciel sam nie możesz stawić się w urzędzie (17 zł). Więcej zapłacisz za rejestrację samochodu sprowadzonego z zagranicy (256 zł). Musisz bowiem wziąć pod uwagę koszt dodatkowego badania technicznego pojazdu oraz wydanie karty pojazdu.

Oczywiście nie zapomnij o kosztach związanych z wykupieniem polisy OC. Obecnie za brak ważnego OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych grozi kara do 6030 zł. Nie mówiąc już o kosztach, jakie trzeba ponieść w wyniku ewentualnego wypadku. Lepiej więc nie ryzykować i czujnie pilnować terminów.

Dodaj komentarz