SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie samochodu dostawczego – jak znaleźć najtańsze OC?

Ubezpieczenie samochodu dostawczego

Według obowiązujących w kraju przepisów każdy pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Polisa OC dotyczy więc nie tylko samochodu osobowego, ale także skutera czy chociażby samochodu dostawczego. Dziś przyjrzymy się bliżej kwestiom związanym z ubezpieczeniem tego drugiego. O czym należy pamiętać Ubezpieczając samochód dostawczy? Czy składka OC przy „dostawczaku” jest wyższa niż przy samochodzie osobowym? I końcu – od czego zależy cena ubezpieczenia OC samochodu dostawczego?

Ubezpieczenie samochodu dostawczego – kiedy samochód określany jest mianem ciężarowego?

Mianem samochodu ciężarowego określamy pojazd o co najmniej 4 kołach, którego budowa została dostosowana do przewozu wszelkiego rodzaju ładunków. Jeśli posiadasz więc tzw. „dostawczak” składka jego ubezpieczenia będzie nieco wyższa niż przy samochodzie osobowym – z czym musisz się liczyć.

Prawo o ruchu drogowym obejmuje samochody dostawcze kategorią N. Podział dotyczy:

 • kategorii N1 – pojazdy o masie maksymalnej 3,5 tony,
 • kategorii N2 – pojazdy o masie maksymalnej 12 ton,
 • kategorii N3 – pojazdy o masie maksymalnej powyżej 12 ton.

W kwestii ubezpieczenia OC spotkamy się jednak z podziałem na dwie kategorie – pojazdy o masie do 3,5 ton oraz powyżej 3,5 ton.

Ubezpieczenie auta dostawczego – od czego zależy wysokość składki?

Określanie wysokości składki OC auta dostawczego nieco się różni od tego przy samochodzie osobowym. Rzadko kiedy w tym przypadku znaczenie odgrywa historia ubezpieczenia – szczególnie dla pojazdów powyżej 3,5 ton. W głównej mierze wynika to z wielkości szkód, jakie powstają w wyniku zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego o masie powyżej 3,5 ton. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego dużo ważniejsze znaczenie mają poszczególne parametry pojazdu oraz dane samego kierowcy.

Parametry „dostawczaka” a ubezpieczenie OC samochodu dostawczego

Składka OC za ubezpieczenie samochodu dostawczego obliczana jest w dużej mierze na podstawie parametrów samego pojazd. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie szczególnie zainteresowane marką i modelem, a także rokiem produkcji i aktualnym przebiegiem.

Posiadając samochód dostawczy, jest bardzo prawdopodobne, że posiadasz własne przedsiębiorstwo, w którym pojazd wykorzystywany jest do rozwożenia dostaw. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciel będzie potrzebować informacji dotyczącej szacowanej liczby kilometrów, które planujesz pokonać w ciągu najbliższego roku. Chociażby ze względu na sporą liczbę planowanych długich tras, ubezpieczyciel może podnieść wysokość składki. Większa liczba pokonanych kilometrów idzie bardzo często w parze z szybszym zużywaniem części samochodu dostawczego.

Ubezpieczenie OC – samochód dostawczy a jego kierowca

Jeśli Twój samochód dostawczy jest niezbędny do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczyciel weźmie pod uwagę dane dotyczące właśnie Ciebie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorstwa z dużą flotą pojazdów, jednak na tym skupimy się nieco później.

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej towarzystwo ubezpieczeniowe zainteresuje się informacjami na Twój temat takimi jak:

 • wiek,
 • długość posiadania prawa jazdy,
 • miejsce zamieszkania i zameldowania,
 • stan cywilny.

W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, pytania dotyczące Twoich danych mogą nieco się od siebie różnić. Czasami jest ich mniej, a czasami nawet znacznie więcej.

Co, gdy posiadasz flotę pojazdów? – ubezpieczenie samochodu dostawczego

Posiadasz dużą firmę transportową? W takim razie ubezpieczanie każdego samochodu dostawczego z osobna brzmi jak prawdziwy koszmar. W końcu jak zapamiętać daty końca umów poszczególnych pojazdów? Całe szczęście nie musisz zaprzątać sobie tym głowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw takim przedsiębiorcom, oferując im ubezpieczenie OC dla całej floty pojazdów.

Jak łatwo się domyślić oferta jest znacznie korzystniejsza. Wybierając ubezpieczenie OC dla całej floty, zapłacimy znacznie mniej niż przy ubezpieczaniu każdego pojazdu z osobna.

Oprócz tego ubezpieczenie OC floty pojazdów daje możliwość:

 • Objęcia polisą wszystkich pojazdów firmowych – także osobowych,
 • Zakupu całego pakietu OC/AC w przystępnej cenie,

Ubezpieczenie OC – samochód dostawczy bez polisy – jakie kary?

W związku z tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu, łatwo domyślić się, że brak ważnego OC skutkuje karami. A są one niemałe. W przypadku samochodów ciężarowych za brak polisy OC zapłacimy więcej niż przy samochodzie osobowym. Wynika to z większej masy całkowitej tych pojazdów, które gdy biorą udział w zdarzeniu drogowym, powodują znacznie większe szkody.

Co najważniejsze już jeden dzień bez wykupionego ubezpieczenia OC oznacza karę. Jeśli będziemy zwlekać do 3 dni, zapłacimy 1040 zł. Każdy kolejny dzień oznacza zwiększanie wysokości kary. Od 4 do 14 dni zwłoki wynosi ona 2600 zł. Z kolei ponad dwa tygodnie bez wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC będą nas dodatkowo kosztować 5200 zł.

Z bardzo wysokimi karami będziemy musieli liczyć się także, gdy będziemy sprawcami wypadku. Jako że w takiej sytuacji to UFG wypłaca poszkodowanemu środki, na nas spoczywa obowiązek ich zwrotu. Kolejną karą finansową będzie dla nas mandat, który także jest niemały.

Tanie ubezpieczenie auta dostawczego – jak znaleźć?

Wiesz już, że za ubezpieczenie OC samochodu dostawczego zapłacisz więcej niż przy samochodzie osobowym. Są jednak sposoby, dzięki którym nie przepłacisz. Jednym z nich jest poszukiwanie najlepszych ofert ubezpieczeń OC w internecie. Warto korzystać z kalkulatorów OC online, dzięki którym wyszukiwanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych jest szybkie, proste a przede wszystkim skuteczne. To właśnie dzięki nim możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych.

Sposobem na oszczędzenie jest również korzystanie z ofert dedykowanych przedsiębiorcom, którzy posiadają całą flotę pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić nawet na ubezpieczeniu OC samochodu osobowego.

Dodaj komentarz