SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy

Motocykl - ubezpieczenie bez prawa jazdy

Posiadanie własnego motocykla to marzenie wielu osób. Nierzadko na zakup jednośladu decydują się nawet Ci, którzy nie posiadają jeszcze uprawnień do jego prowadzenia. Jeśli chcesz kupić motocykl przed kursem na prawo jazdy kategorii A, to koniecznie sprawdź, jak ubezpieczyć go bez posiadania uprawnień. Polisa OC jest bowiem obowiązkowa nawet wtedy, gdy jednoślad będzie stał w garażu.

Zakup motocykla bez uprawnień – czy to możliwe?

Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby stać się właścicielem motocykla bez posiadania uprawnień do kierowania nim. Możesz kupić interesujący Cię jednoślad, zarejestrować go oraz ubezpieczyć, a korzystać z niego dopiero wtedy, gdy zdasz egzamin na prawo jazdy kategorii A. Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu prowadzenia motocykla bez uprawnień, gdyż może to skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Związane jest to również z brakiem niezbędnych umiejętności.

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla – o czym trzeba pamiętać?

Bez względu na to, kto jest właścicielem motocykla i czy ma niezbędne uprawnienia do jego prowadzenia, to pojazd ten musi zostać ubezpieczony. Obowiązkowa polisa OC dotyczy zarówno jednośladów, które są użytkowane jedynie sezonowo oraz tych, które stoją cały czas w garażu. Ubezpieczenie to kupuje się na rok i nie możliwości skrócenia tego okresu. Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy jest konieczne również ze względu na to, że brak takiej polisy skutkować może wysokimi karami finansowymi.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC przypisywane jest do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela. W przypadku posiadania samochodu z ważną polisą niezbędne jest jej wykupienie także na motocykl. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z ubezpieczenia wykupionego przez dotychczasowego właściciela, aż do momentu jego wygaśnięcia. Polisa dla osób bez prawa jazdy na motocykl jest droższa niż w przypadku osób, które takie uprawnienia posiadają. Towarzystwa biorą bowiem pod uwagę ryzyko tego, że właściciel jednośladu i tak wsiądzie na niego, nawet jeśli nie ma prawa jazdy. Jest to sytuacja, która stwarza duże ryzyko wypadku lub kolizji.

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy – co wpływa na wysokość polisy?

Tak, jak w przypadku wyliczania składki na OC samochodu, tak samo w przypadku polisy na motocykl pod uwagę bierze się kilka istotnych czynników, które wpływają na jej wysokość. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim:

  • doświadczenie kierowcy – w przypadku osób bez uprawnień polisa będzie zdecydowanie droższa. Wiąże się to z tym, że niedoświadczony kierowca stwarza większe ryzyko spowodowania wypadku czy kolizji niż ten, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu jednośladów;
  • wiek właściciela motocykla – młodsi właściciele muszą liczyć się ze zdecydowanie wyższymi składkami niż osoby starsze, które uważane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe za zdecydowanie bardziej rozważne
  • miejsce zamieszkania – polisy dla osób mieszkających w mieście są droższe niż dla mieszkańców mniejszych miasteczek i wsi, gdyż jest to związane z większym ryzykiem wypadku;
  • parametry motocykla – wybierając motocykl o dużej pojemności i liczbie koni mechanicznych, trzeba liczyć się z wyższymi składkami ubezpieczeniowymi.

Sposobem na to, aby nieco obniżyć koszt polisy na motocykl, jest uczynienie bardziej doświadczonej osoby, która ma dobrą historię ubezpieczeniową współwłaścicielem jednośladu. Pozwoli to uzyskać nieco niższą stawkę.

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy, a zniżki na OC – czy można z nich skorzystać?

Brak prawa jazdy nie oznacza, że ubezpieczający jednoślad właściciel nie będzie mógł gromadzić zniżek. Będą one systematycznie gromadzone na koncie właściciela motocykla, bez względu na to, kto będzie się nim poruszał na co dzień. Można więc zdecydować się na udostępnienie swojego jednośladu innej osobie, co nie stanowi dla ubezpieczyciela problemu. Polisa OC obejmuje bowiem konkretny motocykl. Jeśli z kolei będzie on czekał w garażu na to, aż właściciel uzyska niezbędne do jego prowadzenia uprawnienia, to dzięki temu, że nie korzystał on z odszkodowania, będzie mógł liczyć na niższe stawki ubezpieczenia OC, gdy będzie kupował polisę ponownie.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy?

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy można kupić w każdym towarzystwie. Ubezpieczyciel nie może odmówić jego sprzedaży osobie, która nie ma prawa jazdy, gdyż polisa OC jest obowiązkowa. Musi ją mieć nawet pojazd, który stoi w garażu i jest nieużywany. Oznacza to, że takie ubezpieczenie właściciel motocykla może znaleźć w ofercie każdego towarzystwa. Daje to ogromne możliwości wyboru takiej polisy, która będzie najkorzystniejsza cenowo.

Poszukując ubezpieczenia motocykla, warto skorzystać z dostępnych porównywarek ofert. Są one bezproblemowe w obsłudze, a znaleźć w nich można oferty różnych towarzystw. Ze względu na to, że taka polisa jest obowiązkowa i regulowana przepisami prawa, jej zakres u każdego ubezpieczyciela jest taki sam. Poszczególne oferty mogą różnić się od siebie cenami, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne możliwości i wybrać taką, która będzie najkorzystniejsza cenowo. Jeśli wiesz, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy, czyli przez okres obowiązywania polisy nie będziesz korzystał z motocykla, to możesz zdecydować się na zwykłe ubezpieczenie OC bez dodatkowej ochrony, takiej jak AC czy NNW. Gdy uzyskasz uprawnienia i zaczniesz korzystać ze swojego jednośladu, to wtedy będziesz mógł pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o dodatkowe ubezpieczenie.

Ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy jest obowiązkowe dla każdego posiadacza jednośladu, nawet jeśli nie będzie nim jeździł. Polisa OC musi być wykupiona przed końcem poprzedniej, aby zachowana została ciągłość. W przeciwnym razie właściciel motocykla narażony jest na kary finansowe, które są bardzo wysokie. Takie ubezpieczenie znaleźć można w ofercie każdego ubezpieczyciela, gdyż nie może on odmówić sprzedaży polisy na motor nawet bez posiadania uprawnień.

Dodaj komentarz