SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie „anglika” 

Planujesz sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii? Dobra wiadomość jest taka, że od 2015 roku można się poruszać takimi pojazdami po polskich drogach bez konieczności dokonywania poważnych przeróbek układu kierowniczego. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie dla auta z kierownicą po prawej stronie i gdzie szukać najtańszych ofert. 

Rejestracja anglika w Polsce – co na to przepisy? 

Aby móc poruszać się po polskich drogach samochodem sprowadzanym z Anglii, trzeba przeprowadzić w nim kilka przeróbek. Jest to konieczne, aby taki samochód przeszedł badanie techniczne i został dopuszczony do ruchu.  

Od 2015 r. do Brexitu można było zarejestrować w Polsce auto z kierownicą po prawej stronie. Nie trzeba było zmieniać jej położenia, aby samochód przeszedł przegląd. Jak to wygląda po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? 

Obowiązują w tej kwestii dwie ważne zasady. 

 • W pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r., a następnie sprowadzonych do Polski, nie trzeba zmieniać położenia kierownicy z prawej na lewą stronę, 
 • W przypadku samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 r., a następnie sprowadzonych do Polski, niestety obowiązuje zmiana pozycji kierownicy z prawej na lewą stronę. Jeśli się tego nie wykonana, rejestracja nie będzie możliwa.  

Niezależnie od tego, która opcja Cię dotyczy, musisz wziąć pod uwagę, że konieczne będą także inne przeróbki. Sprawdź, jakie. 

Jak przystosować auto z Anglii do jazdy po polskich drogach? 

Po polskich drogach mogą jeździć samochody wyposażone w kierownicę po prawej stronie. Jest to możliwe, jeśli jest zgodne z wyżej opisanymi przepisami. Jednak pozycja kierowcy to nie wszystko.  

Konieczne są też inne zmiany, które dostosują auto do obowiązującego w Polsce ruchu lewostronnego. Samochód musi więc spełnić poniższe warunki, aby mógł zostać zarejestrowany.  

 • Światło przeciwmgłowe – angliki mają je zamontowane z tyłu po prawej stronie, a zgodnie z polskimi przepisami musi znajdować się ono po lewej. 
 • Prędkościomierz – w brytyjskich samochodach prezentuje on prędkość w milach na godzinę. W Polsce wymogiem jest skala w kilometrach na godzinę (km/h). 
 • Lusterka – trzeba wymienić ich szkła, tak aby zwiększyć pole widzenia, zwłaszcza po lewej stronie. 
 • Reflektory – wymagane jest wyposażenie auta w ich europejską wersję, czyli zmiana reflektorów z lewostronnych na prawostronne. Ma to na celu zwiększenie widoczności prawego pobocza i zredukowanie oświetlania lewej strony (czyli środka jezdni). Poprawia to bezpieczeństwo podczas jazdy i zapobiega oślepianiu innych uczestników ruchu. 

Zanim kupisz anglika, weź pod uwagę, ile będzie Cię kosztowała wymiana wyżej wymienionych elementów. Niektóre z nich mogą być naprawdę drogie. Przykładowo cena samych reflektorów waha się od 200 do 2000 zł za jedną sztukę. Sprawdź, jak te koszty prezentują się w odniesieniu do modelu, którym jesteś zainteresowany. 

Ile kosztuje wymiana układu kierowniczego? Ten wydatek również jest spory. Musisz się przygotować na konieczność zapłaty od 4 000 zł do nawet 10 000 zł. Cena zależy głównie od modelu i wieku auta.  

Ile kosztuje sprowadzenie anglika do Polski? 

Koszty, które poniesiesz w warsztacie samochodowym, to niejedyne wydatki, jakie musisz uwzględnić. Weź pod uwagę, że zapłacisz również za samo sprowadzenie auta do kraju. Chodzi przede wszystkim o kwestie podatkowe.   

Podczas przywożenia anglika do Polski trzeba zapłacić podatek VAT w wysokości 23%. Kolejnym kosztem jest akcyza. Przed jej wniesieniem należy złożyć w urzędzie celnym deklarację AKC-4/E (kosztuje to 30-50 zł). Masz na to 14 dni od daty importu samochodu do kraju. Warto zwrócić uwagę, że wysokość tego podatku jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu oraz rodzaju paliwa.  

Akcyza wynosi: 

 • 3,1% wartości pojazdu – silniki o pojemności  do 2000 cm3, 
 • 18,6% wartości pojazdu – silniki o pojemności powyżej 2000 cm3. 

Jeśli sprowadzasz samochód hybrydowy, czekają Cię następujące koszty związane z zapłatą akcyzy: 

 • 9,3% wartości pojazdu – dla klasycznych hybryd HEV i miękkich hybryd MHEV, które są wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie większy niż 3500 cm3, 
 • 9,3% wartości pojazdu – obowiązuje hybrydy plug-in (PHEV) – z możliwością ładowania z gniazdka, które są wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie większy niż 3500 cm3, 
 • 1,55% wartości pojazdu – dotyczy klasycznych hybryd HEV oraz miękkich hybryd MHEV, które są wyposażone w silnik spalinowy do 2000 cm3. 

Zwolnione z akcyzy są natomiast hybrydy typu plug-in (PHEV), jeśli ich pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3, a także pojazdy elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX). 

Rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii 

Angliki, tak samo jak samochody kupowane w Polsce, muszą zostać zarejestrowane, aby można się było nimi legalnie poruszać. Sprawdź, co jest potrzebne do rejestracji pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii i ile kosztuje taka procedura. 

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie samochodu w lokalnym wydziale komunikacji. Aby to zrobić, trzeba przygotować następujące dokumenty: 

 • wypełniony wniosek rejestracyjny – można pobrać go ze strony internetowej lub otrzymać w urzędzie, 
 • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT itp.), 
 • brytyjski dowód rejestracyjny pojazdu (V5C), 
 • zaświadczenie o przejściu badania technicznego, 
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy i podatku VAT, 
 • potwierdzenie dokonania opłaty rejestracyjnej, 
 • dokumenty samochodu sporządzone w języku obcym (dowód rejestracyjny oraz dowód własności pojazdu) przetłumaczone na polski przez tłumacza przysięgłego, 
 • dowód osobisty właściciela auta (tylko do wglądu). 

Wyrobienie polskiego dowodu rejestracyjnego i nowych tablic będzie Cię kosztować 256 zł (lub 1176 zł w przypadku indywidualnych tablic). Weź pod uwagę również koszt wykonania badania technicznego (99 zł) oraz zlecenia tłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego. 

Cała procedura jest więc dosyć kosztowna, a to jeszcze nie koniec formalności. Kolejną z nich jest wykupienie obowiązkowej polisy OC lub dodatkowych wariantów ubezpieczenia, jeśli jesteś zainteresowany rozszerzeniem ochrony Twojego pojazdu.  

Ile kosztuje OC dla anglika? 

Samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii są traktowane przez ubezpieczycieli w sposób specyficzny ze względu na swoją budowę. Są gorzej przystosowane do ruchu prawostronnego, dlatego są potencjalnie bardziej narażone na kolizje. 

Poruszanie się autem z kierownicą po prawej stronie po polskich drogach powoduje, że kierowca ma ograniczoną widoczność, a odległość mijanych pojazdów jadących z naprzeciwka jest trudniejsza do oszacowania. To może doprowadzić do wypadku, z czego doskonale zdają sobie sprawę ubezpieczyciele.  

Właśnie dlatego średnia wysokość składki OC dla anglika jest prawie 2 razy większa niż w przypadku pojazdów przystosowanych do poruszania się po polskich drogach. Czy można sobie z tym radzić? Gdzie znaleźć korzystną polisę? 

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie dla auta z Anglii? 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów, a ponadto jego zakres w każdej firmie ubezpieczeniowej musi być taki sam. Nie ma więc znaczenia, który ubezpieczyciel obejmie ochroną Twoje auto. Musi zagwarantować Ci zawsze identyczne warunki, które reguluje ustawa.  

Z tego powodu nie ma sensu przepłacać, tylko poszukać najtańszej możliwej opcji dla Twojego pojazdu. Weź pod uwagę, że brytyjska konstrukcja jest tylko jednym z czynników wpływających na cenę OC. Liczą się także inne parametry, na przykład Twój staż jako kierowcy czy pojemność silnika auta.  

Jeśli chcesz kupić najtańsze OC, skorzystaj z internetowej porównywarki. Dzięki temu szybko i wygodnie przejrzysz oferty wielu różnych firm i znajdziesz najkorzystniejszą pod względem cenowym. 

FAQ 

 1. Czy można jeździć w Polsce autem z kierownicą po prawej stronie? 

Tak, pod warunkiem, że jest zarejestrowane po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r. Należy jednak zmienić inne elementy pojazdu, takie jak reflektory, lusterka czy światła przeciwmgłowe. Bez tego samochód nie przejdzie badania technicznego i go nie zarejestrujesz.  

 1. Na jakie koszty sprowadzenia anglika trzeba się przygotować? 

Sprowadzenie auta z Wielkiej Brytanii wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT (23%) i akcyzy (jej wysokość zależy od parametrów pojazdu). Dodatkowo czekają Cię opłaty rejestracyjne (około 260 zł), a także wydatek na przetłumaczenie dokumentów na język polski. Kosztowna może być również wymiana wyżej opisanych elementów, w celu przystosowania auta do jazdy w ruchu prawostronnym. 

 1. Czy OC dla angielskiego auta jest drogie? 

Niestety najczęściej jest sporo droższe niż polisa dla samochodu krajowego. Aby znaleźć najtańszą opcję, warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń. Można tam porównać ceny OC od różnych ubezpieczycieli i wybrać to, które najbardziej się opłaca. 

Dodaj komentarz