SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenia YU! i aplikacja Yanosik – czy warto?

Telefon - aplikacja Yanosik ubezpieczenia

Nowoczesne technologie coraz częściej wkraczają na rynek ubezpieczeniowy. O ile nikogo nie dziwi już obecnie opcja zakupu i obsługi polisy za pomocą internetu, o tyle możliwość uzyskania zniżek ze względu na styl jazdy, śledzony przez aplikację mobilną, stanowi pewną nowość. Ofertę tego typu przedstawił niedawno Yanosik we współpracy z Ergo Hestia. Nosi ona nazwę YU! Ubezpieczenia i jest dosyć nietypowa, przynajmniej jak na warunki naszego kraju. Proces zawierania oferowanego przez YU! ubezpieczenia jest przy tym kilkuetapowy. Jak wygląda on w praktyce?

Ubezpieczenie YU! – podstawowe informacje

Oferta Ubezpieczenie YU!  nie jest przeznaczona dla każdego posiadacza samochodu, a możliwość skorzystania z niej uzależniona jest od posiadania aplikacji Yanosik. Oczywiście, jeżeli osoba, która chce zakupić tego typu produkt finansowy, jeszcze jej nie posiada – nie ma przeszkód, by po prostu ją zainstalować. Może być ona pomocna nie tylko w kontekście zawierania umowy ubezpieczeniowej: wśród jej funkcji znajduje się między innymi informowanie o zakłóceniach w ruchu czy ewentualnych trudnościach, występujących na danej trasie.

Następnym etapem powinno być dodanie konkretnego samochodu do programu i zeskanowanie dowodu rejestracyjnego. Oferowane przez Yanosik ubezpieczenia opierają się w praktyce na ocenie stylu prowadzenia samochodu, więc warunkiem skorzystania z oferty będzie również przejechanie dystansu, pozwalającego na jego rzetelną analizę. Na podstawie przyznanych punktów sporządzana jest oferta, przedstawiana konkretnemu kierowcy. Aby ją otrzymać należy przede wszystkim jeździć z włączoną aplikacją Yanosik przez co najmniej 10 dni w trakcie okresu 2 miesięcy.

Eksperci oceniają, że do oceny kierowcy konieczne więc będzie przejechanie co najmniej kilkudziesięciu kilometrów (chociaż zapewne zdarzą się sytuacje, w których system będzie potrzebował znacznie większej ilości danych, a więc również — większej ilości przejechanych kilometrów).

Wykupienie w YU ubezpieczenia będzie więc możliwe dopiero wówczas, gdy aplikacja oceni styl prowadzenia samochodu. Kryteria tej oceny są na szczęście znane. W ich skład wchodzi:

  • Jazda na terenie zabudowanym i niezabudowanym. System określi jaką część trasy użytkownik pokonuje w każdym z nich oraz czy w trakcie przejazdu nie przekracza dozwolonej prędkości lub nie jeździ szybciej, niż pozwalają na to warunki na drodze.
  • Jazda w dzień i w nocy. Aplikacja Yanosik oszacuje, jaki procent tras pokonywany jest w trakcie dnia oraz w warunkach nocnych oraz określi, czy styl jazdy i sposób prowadzenia samochodu dostosowane są do warunków na drodze.
  • Eko – sprawdzane jest to, czy kierowca jeździ płynnie i bezpiecznie.

YU! ubezpieczenia – oferta

Po wspomnianym wyżej okresie 2 miesięcy Yanosik może (ale nie musi) przedstawić użytkownikowi ofertę zawarcia umowy ubezpieczeniowej. W jej skład może wejście zarówno obowiązkowe OC samochodu, jak i dobrowolne polisy AC, NNW i Assistance. Wysokość składki ma być uzależniona od informacji, zebranych wcześniej podczas użytkowania aplikacji. Jest to więc oferta „pay as you drive” – „płać, tak jak jeździsz”. Oferta ma być przy tym na tyle konkurencyjna, że trud, włożony przez kierowcę w instalację aplikacji, będzie opłacalny.

W przypadku OC Yanosik oferuje standardową sumę gwarancyjną, wymaganą przez aktualne regulacje prawne. AC obejmuje wypłatę sumy ubezpieczenia lub naprawę samochodu, jeżeli:

  • został on skradziony,
  • uległ on uszkodzeniu w wyniku zderzenia z innym pojazdem lub zwierzęciem,
  • został uszkodzony w wyniku działania sił natury.

Zakres działania Assistance zależy natomiast od opcji, na jaką zdecyduje się klient YU Ubezpieczenia: w najtańszej wersji dostępne jest holowanie pojazdu na krótkim dystansie, naprawa samochodu na miejscu oraz dowiezienie paliwa. Wersja nieco droższa obejmie również zapewnienie pojazdu zastępczego oraz noclegi dla kierowcy i pasażerów. Dostępny jest również znacznie dłuższy zasięg holowania.

Yanosik Ubezpieczenia – opinie o produkcie

Oferowane przez YU ubezpieczenia są ciekawą opcją dla kierowców, którzy zdecydują się na zainstalowanie aplikacji Yanosik. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest uzależnienie wysokości składki ubezpieczeniowej od stylu jazdy. Dzięki temu osoby, które prowadzą bezpiecznie, mogą uzyskać znaczną gratyfikację finansową z tytułu sposobu prowadzenia samochodu. Jednocześnie dla wielu innych może to być impuls, by zmienić swoje zachowanie na drodze. Już choćby z tego powodu wyrażane o Yanosik Ubezpieczenia opinie są zwykle pozytywne – nagradzanie osób, które szanują bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi, zasługuje na uznanie.

Warto podkreślić również, że oferta YU Ubezpieczenia bazują w dużej mierze na wynikach przeprowadzonej analizy zachowania kierowców. Odpowiednio niska stawka wymaga więc nie tylko odpowiedniego podejścia do prowadzenia pojazdu, lecz również zaangażowania użytkownika aplikacji w samo uzyskanie oferty. W tym kontekście należy podkreślić, że oferowanie odpowiednich stawek jest swoistą nagrodą – również za cierpliwość kierowcy i samo poddanie się przez niego temu swoistemu badaniu zachowania na drodze. 

Wyrażane o Yanosik Ubezpieczenia opinie podkreślają też wysokie oszczędności, jakie mogą uzyskać posiadacze samochodów, szczególnie w porównaniu do zakupu tradycyjnych produktów ubezpieczeniowych w sieci agencyjnej lub placówkach stacjonarnych ubezpieczycieli. Dzięki nim stosunkowo długi okres oczekiwania na przedstawienie propozycji jest rekompensowany przez korzyści dla portfeli kierowców, korzystających z oferty YU Ubezpieczenia.

Popularyzacja trendu do przyznawania zniżek za odpowiedzialną jazdę i właściwe zachowanie na drodze jest przy tym godna pochwały. Nowatorskie rozwiązania w tym zakresie, takie jak to zaoferowane przez aplikację Yanosik, mogą być przyszłością rynku ubezpieczeniowego, a ich wpływ na zachowanie uczestników ruchu drogowego wydaje się trudny do przecenienia.

Dodaj komentarz