Rejestratory samochodowe stają się coraz powszechniej stosowanymi urządzeniami, po które sięgają kierowcy, a nagrane za ich pomocą materiały wideo podbijają Internet. Czy jednak montaż kamery rejestrującej zdarzenia na drodze jest rzeczywiście uzasadniony z punktu widzenia bezpieczeństwa i opłacalności finansowej?
W jakich sytuacjach rejestrator samochodowy może być przydatny
Rejestrator samochodowy pozwala na dokumentowanie tego, co się dzieje przed albo za samochodem. Choć w ten sposób często udaje się udokumentować nietypowe sytuacje, których nagrania są następnie publikowane w Internecie, cel montażu tego urządzenia jest zupełnie inny. Instaluje się je bowiem po to, żeby w razie spornych zdarzeń w trakcie jazdy móc dokładnie odtworzyć przebieg stłuczki, kolizji czy wypadku. Kiedy takie nagranie może okazać się przydatne?
Wyobraź sobie, że jedziesz spokojnie, aż nagle słyszysz głośny huk i odczuwasz uderzenie, które jest efektem wjechania w tył Twojego auta przez inny samochód. Dzwonisz na policję i funkcjonariusze przybywają na miejsce, tymczasem sprawca szkody stwierdza, że zaistniała sytuacja jest Twoją winą ze względu na nagłe hamowanie. Oczywiście to kłamstwo i gdyby nie rejestrator, obrona przed nieuczciwym kierowcą byłaby znacznie trudniejsza lub wręcz niemożliwa.
Rejestrator sposobem na uniknięcie problemów
Nagrania wykonane przez kamerę samochodową pozwalają zatem na odtworzenie wydarzeń na drodze, a tym samym ich obiektywną ocenę. Urządzenie można więc traktować na podobnych zasadach jak naocznego świadka zdarzenia – na podstawie zarejestrowanych obrazów możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie różnych wersji wydarzeń. Tym samym możesz się obronić przed pomówieniami ze strony innych kierowców, którzy zarzucają Tobie winę, podczas gdy prawda leży zupełnie gdzie indziej.
Dzięki rejestratorowi można więc obalić bezpodstawne oskarżenia o spowodowanie stłuczki, kolizji czy wypadku. To niezwykle istotne z finansowego punktu widzenia, ponieważ gdyby zarzuty się utrzymały, a policja by je uwzględniła, stwierdzając, że wina leży po Twojej stronie, zostałby na Ciebie nałożony mandat. To jednak tylko jeden z kosztów, bo poza tym zdrożałoby Twoje ubezpieczenie OC, a wyższa cena polisy z powodu spowodowania stłuczki, kolizji czy wypadku utrzymywałaby się przez kilka lat. Co więcej, jeżeli auto jest pozbawione autocasco, powstałe szkody musiałyby zostać pokryte bezpośrednio z Twojej kieszeni.
Jak wybrać odpowiedni rejestrator samochodowy
Rejestrator samochodowy jest więc swego rodzaju niemym świadkiem wydarzeń na drodze, a pochodzące z niego nagrania pozwalają na rekonstrukcję przebiegu danego zdarzenia. Aby jednak móc się posłużyć w tym celu wykonanymi nagraniami, muszą być one odpowiednio wysokiej jakości, tak żeby nie było żadnych obiekcji co do wiarygodności obrazu. Warto zatem wydać nieco więcej pieniędzy na odpowiednie urządzenie. Szczególnie istotne jest zachowanie wymaganej ostrość po zmroku, dlatego przed zakupem rejestratora należy się upewnić, że jest wyposażony w nocny tryb nagrywania.
Poszukując odpowiedniego urządzenia, warto też postawić na modele z funkcją czuwania, która uruchamia nagrywania na postoju, gdy wokół pojazdu zostanie wykryty ruch. Dlaczego to istotne? Ponieważ daje możliwość identyfikacji samochodu, który np. przerysował drzwi w Twoim aucie, a następnie odjechał z miejsca zdarzenia. Wówczas wystarczy udać się z nagraniem na komisariat policji, żeby funkcjonariusze ukarali sprawcę, co z kolei umożliwi likwidację szkód z jego OC. Jeżeli natomiast Twoja polisa niedługo dobiega końca, w znalezieniu nowej pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń samochodu na kalkulator-oc-ac.auto.pl.