SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Rejestracja samochodu w leasingu

Leasing samochodu to świetna forma finansowania, dzięki której można pozyskać nowe auto do pracy bez inwestowania dużej ilości pieniędzy. Klient nie kupuje pojazdu, a wypożycza go z firmy leasingowej na zasadach ustalonych w umowie i płaci jedynie stosowne raty. Reguły są dość jasne, jednak wiele osób zastanawia się, kto w takiej sytuacji powinien zarejestrować samochód w leasingu? Sprawdź.

Kto rejestruje samochód w leasingu?

Właścicielem samochodu, którego wypożycza się w ramach umowy leasingu, jest firma leasingowa. Oznacza to, że tylko ona może dokonać rejestracji pojazdu w urzędzie komunikacji. Najczęściej ta procedura rozpoczyna się w dniu zawarcia umowy z leasingobiorcą. Następnie po dopełnieniu wszystkich formalności i wniesieniu niezbędnych opłat pracownik firmy leasingowej:

  • zgłasza się do wydziału komunikacji,
  • przeprowadza niezbędne czynności rejestracyjne,
  • przekazuje tablice rejestracyjne i dowód tymczasowy przedsiębiorcy, aby mógł legalnie poruszać się autem po drodze.

Choć leasingobiorca zawarł szczegółową umowę, która upoważnia go do kierowania pojazdem i płaci należne raty za wynajem, nie może samodzielnie wprowadzać żadnych zmian w dowodzie rejestracyjnym np. związanych z założeniem instalacji LPG czy haka. Co więcej, nie może zająć się wymianą czy wyrobieniem nowego dokumentu, nawet jeśli go zgubił lub zniszczył. Do tego upoważniony jest wyłącznie właściciel samochodu, czyli firma leasingowa.

Kto płaci za rejestrację samochodu w leasingu?

Choć auto w leasingu pozostaje własnością firmy wynajmującej, koszty jego rejestracji ponosi przedsiębiorca. Co więcej, wielu leasingodawców obciąża klientów dodatkową prowizją za wykonanie niezbędnych czynności rejestracyjnych.

Koszty wyrobienia tablic i dowodu nie są zbyt wysokie. Jeśli pojazd jest:

  • nowy lub używany, ale przez polskiego właściciela, opłata wynosi 180,50 zł,
  • sprowadzany zza granicy, trzeba doliczyć do wspomnianej kwoty dodatkową opłatę za wyrobienie karty pojazdu w wysokości 75,50 zł. W sumie za rejestrację zagranicznego samochodu trzeba zapłacić 256 zł.

Osobom, które pragną wyróżniać się na drodze, wiele firm leasingowych oferuje możliwość wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych. Jednak warto pamiętać, że koszt takiej usługi to 1 100 zł. Dodatkowo zdarza się, że leasingobiorca jest obciążany dodatkową prowizją od realizacji zamówienia.

Czy przed rejestracją auta w leasingu trzeba wykupić ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca wie, że przed wyruszeniem w drogę trzeba wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu po spowodowaniu wypadku można uniknąć ponoszenia kosztów związanych z wypłatą odszkodowania ofiarom oraz karą nakładaną przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W przypadku samochodu w leasingu zakupem ubezpieczenia zajmuje się jego właściciel, czyli firma leasingowa. Strona finansująca samodzielnie wybiera towarzystwo ubezpieczeniowe i uzgadnia warunki polisy, a leasingobiorca ma obowiązek na nie przystać.

Istnieje możliwość zakupu OC „na własną rękę”, jednak można to zrobić wyłącznie po uzyskaniu zgody od firmy wypożyczającej pojazd. Jednocześnie należy pamiętać, że wtedy wielu leasingodawców nalicza dodatkowe opłaty, które mogą sięgać nawet kilkuset złotych rocznie. Dlatego warto dokładnie przeanalizować, czy jest to opłacalne rozwiązanie.

Czy można zarejestrować samochód w leasingu na terenie własnego powiatu?

Zdarza się, że leasingobiorcy nie chcą afiszować się z tym, że poruszają się samochodem w leasingu lub planują także wykupienie pojazdu po zakończeniu umowy. Takim osobom często zależy na tym, żeby auto było zarejestrowane na terenie ich powiatu.

Jest to możliwe, pod jednym warunkiem – leasingodawca musi mieć w tym miejscu swój oddział. Zatem, jeśli zależy Ci na zarejestrowaniu samochodu w Twoim powiecie, powinieneś skorzystać z usług lokalnej firmy. Choć warto pamiętać, że może wiązać się to z ograniczonym wyborem modeli.

Na kim spoczywa obowiązek rejestracji samochodu po leasingu?

Umowa leasingowa dobiegła końca i zdecydowałeś się wykupić samochód od firmy? To świetny pomysł. Cena takiego auta jest znacząco niższa niż nowego modelu, a pojazd wciąż jest w dobrym stanie. Jednak wraz z zakupem samochodu pojawia się pytanie, kto powinien go zarejestrować?

Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży z firmą leasingową to Ty stajesz się nowym właścicielem auta, zatem Twoim obowiązkiem jest go zarejestrować w urzędzie komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Jak wygląda przerejestrowanie samochodu po leasingu?

Zgodnie z przepisami, na przerejestrowanie samochodu na własne nazwisko masz trzydzieści dni od czasu podpisania umowy. W tym czasie należy:

  • zgłosić się do urzędu ze wszystkimi dokumentami,
  • złożyć wniosek o wydanie nowych tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego.

Pamiętaj, że będziesz musiał ponownie ponieść koszty całej procedury, czyli uiścić opłatę w wysokości 181,50 zł.

Jednak, jeśli auto zostało wcześniej zarejestrowane przez firmę leasingową w tym samym urzędzie, wymiana tablic nie będzie konieczna. Wtedy zapłacisz wyłącznie za wyrobienie dowodu rejestracyjnego, czyli 81 zł. Z tego powodu warto postarać się, żeby samochód był wcześniej zarejestrowany na terenie tego samego powiatu.

Czy po wykupienia auta z leasingu trzeba kupić ubezpieczenie OC?

Zawarłeś z firmą leasingową umowę kupna-sprzedaży i zamierzasz go przerejestrować? Zanim to zrobisz, upewnij się, że polisa od odpowiedzialności cywilnej wciąż obowiązuje. Jeśli tak, możesz bezpiecznie pojechać samochodem do urzędu i złożyć wniosek o wyrobienie nowych tablic i dowodu rejestracyjnego.

Natomiast jeśli termin polisy dobiegł końca, niezwłocznie zawrzyj nową umowę na OC. Co ważne – już nie musisz decydować się na ofertę proponowaną przez firmę leasingową. Możesz za to skorzystać z darmowego kalkulatora ubezpieczeń i znaleźć polisę, która będzie zapewniać Ci właściwą ochronę w przystępnej cenie. Rejestracja samochodu w leasingu to obowiązek jego właściciela. Jednak to leasingobiorca ponosi koszty całej procedury! Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz