SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Przegląd motocykla – ile kosztuje? Jak przebiega?

Motocykl przegląd

Każdy pojazd, który porusza się po drodze, powinien mieć nie tylko ważne ubezpieczenie OC, ale także aktualny przegląd. Ta zasada dotyczy samochodów osobowych, jak i motocykli. Jeśli będziesz poruszać się jednośladem bez odpowiednich dokumentów, czeka Cię wysoki mandat. Ponadto po wypadku towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania z AC. Dlatego nie rezygnuj z przeglądu motocykla. Dowiedz się, ile on kosztuje i jak przebiega.

Przegląd motocykla – jak przebiega?

Badanie techniczne motocykla może być przeprowadzone w stacji kontroli pojazdów, która jest uprawniona do wykonywania przeglądów jednośladów. Takie instytucje znajdziesz np. w spisie lokalnych SKP  – są one oznaczone symbolem “A”.

Procedura sprawdzania stanu motocyklu w zasadzie nie różni się od badania technicznego auta. Przegląd jednośladu polega na dokładnym sprawdzeniu stanu pojazdu pod kątem tego, czy nadaje się on do bezpiecznego poruszania się po drodze. Diagnosta ocenia:

 • zgodność numerów seryjnych nadwozia z dokumentacją,
 • aktualny przebieg,
 • stan tablic rejestracyjnych,
 • naciąg i stopień zużycia łańcucha,
 • sprawność układu kierowniczego i hamulcowego,
 • stan ogumienia, sprzęgła, lusterek i amortyzatorów,
 • działanie klaksonu,
 • ustawienie i działanie świateł,
 • głośność układu wydechowego,
 • pracę silnika,
 • poziom emisji spalin,
 • działanie prędkościomierza.

Po sprawdzeniu stanu technicznego motocykla pracownik stacji wprowadza dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli CEPiK. Do tych informacji mają dostęp także np. policjanci. Dzięki temu podczas kontroli mogą sprawdzić, czy jednoślad ma ważne badania, bez konieczności czytania papierowego dowodu rejestracyjnego.

Badanie techniczne motocyklu trwa zazwyczaj ok. 20-30 minut. Jednak ten czas może ulec wydłużeniu, jeśli diagnosta wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości.

Czy wiesz, że… Aby przegląd odbył się szybko, można wcześniej umówić się na spotkanie w SKP? Dzięki zarezerwowanej wizycie zostaniesz od razu obsłużony i nie będziesz musiał czekać w kolejce. To duża oszczędność czasu!

Badanie techniczne czy przegląd techniczny – co wykonać?

W motoryzacji można spotkać się z dwoma terminami: badanie techniczne i przegląd techniczny. Zastanawiasz się, które z nich wykonać?

 • Badanie techniczne często jest określane także jako przegląd. Nazwa ta odnosi się do sprawdzania stanu pojazdu i ustalania czy jest on zdatny do bezpiecznego poruszania się po drodze. Procedura jest obowiązkowa i regulowana przez przepisy prawa. Ponadto mogą ją przeprowadzić tylko uprawnione stacje kontroli pojazdów.
 • Przegląd techniczny – nazywany także gwarancyjnym – to okresowe badanie, które wykonuje się w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) lub warsztacie. Polega ono na sprawdzeniu stanu technicznego motocyklu i uzupełnieniu np. płynów eksploatacyjnych czy wyregulowaniu kąta padania światła. Nie jest ono obowiązkowe, ale warto je przeprowadzić, aby ocenić, w jakim stanie jest Twój jednoślad.

Przegląd motocykla – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje przegląd motocykla? Tak jak przy badaniu technicznym samochodu osobowego cena jest ustalana odgórnie przez Ministerstwo Infrastruktury. W związku z tym stacja kontroli pojazdów nie może narzucać własnych opłat. Niezależnie od tego, gdzie się udasz, poniesiesz taki sam wydatek.

W 2021 roku cena za sprawdzenie stanu auta wynosi 62 zł. Ponadto trzeba uiścić należność za wpis do CEPiK w wysokości 1 zł. W sumie za przegląd trzeba było zapłacić 63 zł.

Należy pamiętać, że opłata za badanie musi być wniesiona przed jego rozpoczęciem. W innym przypadku samochód nie zostanie poddany przeglądowi.

Przegląd motocykla – co ile?

Terminy przeprowadzenia badania technicznego jednośladu są ściśle określone w przepisach prawa. Według nich:

 • pierwszy przegląd powinien mieć miejsce 3 lata po zakupie pojazdu od dealera,
 • drugie badanie należy przeprowadzić po 2 latach od poprzedniego,
 • trzeci i każdy kolejny przegląd należy wykonywać po roku od poprzedniego.

Wyjątkiem od powyższych zasad są motocykle zabytkowe, które nie są wykorzystywane do celów zarobkowych. Właściciele tych maszyn muszą wykonać tylko pierwsze badanie. Z kolejnych są zwolnieni.

Pamiętaj! Przegląd należy wykonać,zanim upłynie data ważności poprzedniego badania. Dzięki temu Twój samochód będzie cały czas miał status, że jest zdatny do poruszania się po drodze. Pozwala to uniknąć wielu kłopotów finansowych.

Brak przeglądu – co za to grozi?

Jazda bez ważnego badania technicznego to spore ryzyko! Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję, otrzymasz 500 zł mandatu. Funkcjonariusz ma także prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Ponadto, jeśli uzna, że stan techniczny motocyklu nie pozwala na bezpieczne poruszanie się po drodze, zamówi lawetę, aby odwieźć maszynę na parking. Ty będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów tej usługi.

Po tym zdarzeniu masz 7 dni na wykonanie przeglądu i 30 dni na stawienie się na komisariacie z zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów. Wtedy policja “odblokuje” dowód rejestracyjny i znów będziesz mógł legalnie poruszać się po drodze.

Mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie wszystko. Jeśli podczas jazdy samochodem bez przeglądu spowodujesz wypadek, towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że nie wywiązałeś się z warunków umowy i dokonałeś tzw. rażącego niedbalstwa. W rezultacie TU wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym i zwróci się do Ciebie o zwrot należności – może to być nawet kilkaset tysięcy złotych, jeśli kolizja była bardzo poważna.

Brak ważnego przeglądu to także kłopoty z uzyskaniem rekompensaty z autocasco. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z AC lub znacznie zmniejszyć jego wysokość, jeśli pojazd nie przeszedł badania technicznego. Przez to koszty naprawy będziesz musiał ponieść samodzielnie.

Nieudany przegląd jednośladu – co wtedy?

Twój motocykl nie przeszedł do badania technicznego? Pamiętaj, że próba wykonania przeglądu w innej stacji kontroli pojazdów nie przyniesie oczekiwanych skutków – wszystkie dane, które diagnosta gromadzi podczas sprawdzania jednośladu, są przesyłane do bazy CEPiK w czasie rzeczywistym. Zapobiega to próbom oszustwa.

Zatem, co robić, jeśli motocykl nie uzyskał pozytywnej oceny w stacji kontroli pojazdów? Pozostaje Ci naprawić wszystkie usterki – masz na to 14 dni. Po wyeliminowaniu wszystkich uszkodzeń należy wrócić do diagnosty na powtórny przegląd.

Pamiętaj! Jeśli wybierzesz tę samą instytucję co wcześniej, zapłacisz mniej. Poniesiesz wówczas koszt sprawdzenia tylko wybranych części, a nie całego pojazdu. Natomiast, gdy zdecydujesz się skorzystać z usług innej stacji, ponownie trzeba będzie zapłacić pełną cenę za badanie. Wykonanie badania technicznego jest niezwykle ważne. Dzięki temu nie tylko unikniesz problemów finansowych, ale także będziesz mieć pewność, że Twój samochód nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz