Wraz z nadejściem nieco cieplejszych dni, po drogach zaczyna się poruszać coraz więcej motocyklistów. Nic w tym dziwnego. Ścigacz, „naked” czy chopper stanowi obiekt pożądania wielu osób. Ty też do nich należysz? Zanim kupisz wymarzone dwa kółka, musisz wiedzieć, jakie uprawnienia są wymagane, by na nich jeździć i jak je uzyskać.
Ile lat trzeba mieć, by zrobić prawko na motor?
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z jazdą jednośladem, a jeszcze nie skończyłeś 18 lat, mamy dobrą wiadomość. Polskie przepisy dotyczące wieku motocyklistów nie są restrykcyjne. Prawo jazdy kat. AM można uzyskać długo przed osiągnięciem pełnoletności.
Zobacz, jak to wygląda w konkretnych kategoriach:
- prawo jazdy kat. AM – musisz mieć ukończone 14 lat, jako osoba niepełnoletnia potrzebujesz zgody rodziców, aby zapisać się na kurs,
- prawo jazdy kat. A1 – musisz mieć powyżej 16 lat, ale jako osoba niepełnoletnia również potrzebujesz zgody rodziców, aby uczestniczyć w kursie,
- prawo jazdy kat. A2 – możesz je uzyskać po ukończeniu 18 lat,
- prawo jazdy kat. A – aby je zrobić, musisz mieć ukończone 20 lub 24 lata.
Prawo jazdy na motocykl kategorii A jest obostrzone specyficznymi przepisami. Występują tutaj dwa progi wiekowe. Pierwszy z nich obowiązuje osoby, które mają prawo jazdy na motocykl kategorii A2 od co najmniej 2 lat. W pozostałych przypadkach obowiązuje granica wieku 24 lata.
Ważne jest to, że nie zawsze trzeba czekać do osiągnięcia wymaganego wieku, aby rozpocząć kurs. Szkolenie można zacząć już wcześniej.
Przykładowo, jeżeli chcesz uzyskać prawo jazdy kategorii A1, nie musisz czekać, aż ukończysz 16 lat. Możesz zapisać się na kurs wcześniej, a egzamin możesz zdać maksymalnie 3 miesiące przed szesnastymi urodzinami.
Kategorie prawa jazdy na motocykl – jakie uprawnienia dają?
Chcesz wyrobić prawo jazdy na motor? Zobacz, jakie uprawnienia dają poszczególne kategorie.
Prawo jazdy na motocykl kategorii A
Kategoria A, czyli najszersza, upoważnia do kierowania wszystkimi motocyklami, bez ograniczeń w zakresie parametrów technicznych. To znaczy, że jeśli masz takie prawo jazdy, możesz też prowadzić pojazdy, które obowiązuje kategoria A1 czy AM.
Kategoria prawa jazdy A uprawnia również do kierowania zespołem pojazdów, czyli na przykład motocyklem z przyczepą. Jest tak na terenie Polski, niekoniecznie jednak obowiązuje w innych krajach.
Prawo jazdy na motocykl kategorii A1
Mając takie uprawnienia, możesz kierować:
- motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg,
- motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW,
- zespołem pojazdów, czyli jednym z wyżej wymienionych pojazdów połączonym z przyczepą.
Te przepisy również są charakterystyczne dla naszego kraju, nie zawsze obowiązują poza nim.
Kategoria A1 jest nadrzędna w stosunku do AM, dlatego mając takie uprawnienia, możesz też prowadzić wszystkie pojazdy, na jakie jest wymagane prawo jazdy AM.
Prawo jazdy na motocykl kategorii A2
Na podstawie takiego prawa jazdy możesz kierować:
- motocyklem o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy własnej 0,2 kW/kg,
- motocyklem trójkołowym – warunkiem jest, aby jego moc nie przekraczała 15 kW,
- zespołem pojazdów – jednym z powyższych pojazdów połączonych z przyczepą.
Uzyskując prawo jazdy na motocykl kategorii A2, możesz też kierować pojazdami, na które wymagane są uprawnienia AM.
Prawo jazdy kategorii AM
To najniższa kategoria, która stanowi odpowiednik dawnej karty motorowerowej.
Możesz na podstawie takich uprawnień prowadzić:
- motorower lub skuter o określonych parametrach,
- lekkiego czterokołowca (quada), którego masa własna nie przekracza 350 kg i który konstrukcyjnie nie może poruszać się z prędkością większą niż 45 km/h,
- zespół pojazdów – motorower lub lekki czterokołowiec wraz z przyczepą – jedynie na terenie Polski.
Dowiedz się, jakie pojazdy możesz prowadzić, mając „samochodowe prawo jazdy”, czyli kategorii B.
Czy z prawem jazdy kategorii B można prowadzić motocykl?
Warto wiedzieć, że po trzech latach od zrobienia prawa jazdy kategorii B, można na jego podstawie prowadzić także inne pojazdy. Może to być również motocykl lub skuter, pod warunkiem, że ma poniższe parametry techniczne:
- pojemność skokową silnika poniżej 125 cm3.
- moc poniżej 11 kW,
- stosunek mocy do masy własnej poniżej 0,1 kW/kg.
Takie przepisy obowiązują od stycznia 2015 roku. Wcześniej na prawo jazdy typu B można było prowadzić wyłącznie motorower lub skuter o pojemności silnika do 50 cm3.
Pamiętaj jednak, że uprawnienia to za mało. Jednośladem kieruje się zupełnie inaczej niż samochodem, choć oczywiście przepisy ruchu drogowego pozostają takie same. Dodatkowo trzeba nauczyć się utrzymywać równowagę na dwóch kołach, wchodzić w zakręty bez ryzyka wywrotki, umiejętnie wyprzedzać pojazdy z zachowaniem bezpiecznej odległości itp.
To tylko kilka z wielu aspektów, które odróżniają jazdę motocyklem od prowadzenia auta. Jeśli więc planujesz wykorzystać uprawnienia kategorii B, a by wsiąść na jednoślad, dobrze się do tego przygotuj. Choć nie możesz jeździć na bardzo szybkich motorach, to pamiętaj, że te o pojemności 125 cm3 także mogą rozwijać spore prędkości. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, kup dobrej jakości kask i odpowiedni strój.
Jazda na motocyklu w klapkach i krótkich spodenkach? Zdecydowanie odradzamy!
Jak zrobić prawo jazdy na motocykl – procedura krok po kroku
Pierwszym krokiem do zdobycia prawa jazdy kategorii A i jej podkategorii jest wybór ośrodka szkoleniowego. Później czekają Cię następujące kroki.
- Poddanie się badaniom dla przyszłych kierowców.
- Wypełnienie wniosku o wydanie prawa jazdy.
- Złożenie w lokalnym urzędzie wniosku wraz z orzeczeniem lekarskim i pozostałymi wymaganymi dokumentami.
- Odebranie numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę).
- Odbycie kursu na wybraną kategorię (lekcje praktyczne są obowiązkowe, ale do teoretycznych można przygotować się samodzielnie).
- Zdanie egzaminów wewnętrznych.
- Zaliczenie egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego).
- Opłata za wydanie prawa jazdy.
Ostatnim etapem jest odbiór dokumentu w urzędzie – i możesz wsiadać na motocykl.
Ubezpieczenie motocykla
Pamiętaj, że motocykl, tak samo jak samochód, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Musisz zatem wykupić polisę, aby nie narazić się na wysoką karę. Opłata karna nie jest jednak jedynym powodem, dla którego nie można lekceważyć tego wymogu. Jeśli spowodujesz wypadek motocyklem, który nie miał OC, czekają Cię bardzo poważne konsekwencje.
Będziesz zmuszony samodzielnie pokryć szkody, które wyrządziłeś. Jeśli przykładowo ktoś ucierpi i będzie wymagał kosztownej rehabilitacji, to Ty za nią zapłacisz. Nie ma więc sensu ryzykować. Zamiast tego, lepiej poszukać najtańszego OC dla motocykla.
Znajdziesz je najłatwiej, korzystając z kalkulatora dostępnego w sieci. Możesz przeglądać oferty od różnych firm i wybrać tą, która najbardziej Ci odpowiada. Kupisz ją od razu, bez wychodzenia z domu. Możesz także dokupić do OC dodatkową ochronę – np. AC i Assistance .
FAQ
- Jakie prawo jazdy jest wymagane na motocykl?
To zależy od jego parametrów technicznych. Mając kategorię A, możesz prowadzić wszystkie jednoślady. Z kolei podkategorie, czyli A1, A2 i AM umożliwiają kierowanie motocyklami, które nie przekraczają danej mocy i pojemności silnika.
- Czy na prawo jazdy kat. B można jeździć motorem?
Tak, ale pod warunkiem, że jego silnik jest mniejszy niż 125 cm3. Dodatkowym warunkiem jest to, że musisz mieć uprawnienia co najmniej od 3 lat.
- Czy motocykl musi mieć OC?
Tak, obowiązują go takie same zasady jak samochody i inne pojazdy. Polisa OC jest koniecznością, a za jej brak (nawet przez kilka dni) grożą bardzo wysokie kary finansowe.