SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

OC graniczne — najważniejsze informacje

Wybierasz się autem do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? Zamierzasz zwiedzić pojazdem Wielką Brytanię, Turcję, a może dalsze azjatyckie państwa? Podróż samochodem to doskonały sposób na to, żeby we własnym tempie odwiedzić wiele krajów. Jednak taki wyjazd wymaga wielu przygotowań. Trzeba m.in. zabrać ze sobą potwierdzenie OC lub kupić stosowne ubezpieczenie graniczne. Dowiedz się więcej. 

Jakie dokumenty zabrać ze sobą w podróż samochodem? 

Wybierasz się w podróż za granicę samochodem? Niezależnie od tego, czy zamierzasz wjeżdżać do krajów, które należą do Unii Europejskiej, czy też do tych, które nie są członkami tej organizacji, zabierz ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. 

W Polsce od 1 października 2018 roku kierowcy aut, które zostały zarejestrowane w kraju, nie muszą mieć przy sobie wspomnianego dokumentu. Wszystkie informacje z dowodu znajdują się w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), do którego mają dostęp funkcjonariusze policji. Dzięki temu mogą bez przeszkód sprawdzić m.in. czy auto ma aktualny przegląd. 

Jednak za granicą policjanci nie mają dostępu do polskiej bazy danych. Zatem podczas kontroli drogowej będą potrzebować dowodu rejestracyjnego, aby ustalić, czy auto jest zdatne do jazdy i czy na pewno należy do Ciebie. 

Drugi dokument, który trzeba zabrać ze sobą, to potwierdzenie zakupu OC. Zarówno w Polsce, jak i za granicą trzeba mieć ważne komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu, po spowodowaniu wypadku, nie trzeba ponosić kosztów zdarzenia i m.in. wypłacać rekompensaty dla ofiar z własnej kieszeni. 

Informację o tym, czy auto jest objęte polisą, również można znaleźć w bazie CEPiK. Jednak, jak już wspomniano, mają do niej dostęp tylko polscy funkcjonariusze. Dlatego jeśli wybierasz się za granicę, zabierz ze sobą potwierdzenie zakupu ubezpieczenia. 

Jeżeli zamierzasz wyjechać do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, zwykłe potwierdzenie o ochronie OC od towarzystwa nie wystarczy. Trzeba mieć Zieloną Kartę. Inne rozwiązanie to ubezpieczenie graniczne. 

Czym jest Zielona Karta? 

Zielona Karta to dokument, który stanowi potwierdzenie, że auto jest objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. W krajach, które należą do Unii Europejskiej i do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), nie jest on potrzebny. Natomiast trzeba go zabrać, jeśli wybierasz się np. do Ukrainy, Macedonii Północnej, Maroko, Turcji, Tunezji czy do Izraela.  

Zieloną Kartę można wyrobić w towarzystwie (TU), z którym masz podpisaną umowę na ubezpieczenie OC. W większości firm jej wydanie jest darmowe. Jednak zdarza się, że TU pobiera za to dodatkową opłatę. Tak jest np. w Allianz (dokument kosztuje 19 zł) czy w Ergo Hestia (koszt dokumenty wynosi ok. 20 zł). 

Co to jest ubezpieczenie OC graniczne? 

Jeśli nie udało Ci się wyrobić Zielonej Karty przed wyjazdem, po przekroczeniu granicy musisz kupić ubezpieczenie graniczne. To tymczasowa komunikacyjna polisa OC, która zapewnia podstawową ochronę przed odpowiedzialnością cywilną za wyrządzone zdarzenia na terenie wybranego kraju.  

Takie ubezpieczenie jest potrzebne np. osobom, które wjeżdżają do krajów nienależących do Unii Europejskiej. Muszą je mieć także podróżujący do państw, które nie są w strefie Zielonej Karty. W tej grupie można wymienić np. w Kosowo. 

Ponadto polisę graniczną powinni zakupić wszyscy cudzoziemcy, którzy wkraczają na teren kraju, który należy do UE spoza jej obszaru. Są to np. Ukraińcy, którzy wjeżdżają do Polski. 

Ubezpieczenie graniczne może być ważne przez 15 lub 30 dni. Jego koszt różni się w zależności od wybranego kraju. Np. w: 

  • Albanii — za polisę na 15 dni zapłacisz 49 €, a na 30 dni – 65 €; 
  • Maroko — ubezpieczenie kosztuje 57 € za 15 dni lub 88 € za 30 dni,
  • Macedonii —cena polisy wynosi 50 € za 15 dni lub 70 € za 30 dni.  

Najmniej za ubezpieczenie graniczne zapłacisz, kiedy będziesz wjeżdżać do Ukrainy. Za ochronę na 15 dni zapłacisz ok. 9,2 €, a na 30 dni 12 €.  

Gdzie kupić ubezpieczenie graniczne? 

Jeśli podróżujesz za granicę i nie masz Zielonej Karty, bez obaw. Możesz kupić polisę graniczną w całodobowych punktach, które są umieszczone tuż przy przejściach granicznych. To duże ułatwienie dla wielu podróżujących.  

Osoby, które wjeżdżają na teren Polski z krajów, które nie należą do UE, np. Ukraińcy, również mogą wykupić OC przy przejściu granicznym. Mogą jednak zrobić to także online lub telefonicznie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. W wielu firmach pracują osoby ukraińskojęzyczne, dzięki czemu nie ma kłopotów z porozumiewaniem się.  

Warto pamiętać, że są firmy, które oferują uchodźcom darmową ochronę komunikacyjną na 30 dni. Są to np. Allianz, Ergo Hestia, Warta, PZU. Jednak jest jeden warunek — samochód musi być zarejestrowany w Ukrainie. Po upływie 30 dni kierowcy, którzy chcą nadal pozostać na terenie Polski, muszą wykupić standardową polisę na cały rok.  

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania 

  1. Czy w Wielkiej Brytanii jest wymagana Zielona Karta? 

Wielka Brytania nie należy do Unii Europejskiej od 1 stycznia 2021 roku. Od tej pory, aby móc wjechać na jej teren, trzeba mieć przy sobie paszport, podobnie jak w innych krajach, które nie są członkami UE. Jednak to nie oznacza, że trzeba mieć Zieloną Kartę. 

30 lipca 2021 roku zawarto Porozumienie Wielostronne Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu Polacy mogą przekraczać granicę Wielkiej Brytanii samochodem, mając przy sobie wyłącznie papierowe potwierdzenie zakupu OC w Polsce.  

  1. Czy AC obowiązuje za granicą? 

Autocasco zapewnia wsparcie finansowe po zdarzeniach, w wyniku których uszkodzeniu uległ Twój pojazd. Gwarantuje pomoc także np. po kradzieży auta. Dzięki temu można otrzymać odszkodowanie o przykrym zdarzeniu i przekazać je np. na naprawę samochodu. Nic dziwnego, że wiele osób chce zachować taką ochronę także poza granicami kraju.  

Na szczęście wiele towarzystw zapewnia, że AC obowiązuje również po wyjeździe z Polski. Np. Allianz gwarantuje wsparcie po zdarzeniach, które miały miejsce w większości europejskich krajów. Wyjątki stanowią Białoruś, Rosja, Ukraina, Gruzja, Mołdawia czy Kazachstan.  

Należy jednak pamiętać, że poza granicami kraju może się zmieniać zakres szkód objętych ochroną AC. Dlatego przed zawarciem umowy na autocasco warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.  

  1. Co powinno znajdować się na wyposażeniu auta podczas podróży za granicę? 

Dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC to nie jedyne dokumenty, które należy ze sobą zabrać w podróż za granicę. Jeśli wyjeżdżasz do kraju, który podpisał Konwencję Wiedeńską, wystarczy Ci, że w aucie będzie się znajdować obowiązkowe wyposażenie wymagane w Polsce. Są to trójkąt i gaśnica.  

Zdarza się jednak, że miejscowi funkcjonariusze nie do końca znają zasady Konwencji Wiedeńskiej. Aby uniknąć niepotrzebnych sprzeczek podczas podróży, warto zabrać ze sobą dodatkowe wyposażenie.  

Na liście obowiązkowych przedmiotów w innych krajach często znajdują się m.in. apteczka, kamizelka odblaskowa, bezpieczniki, zapasowe żarówki oraz koło zapasowe z narzędziami. Są one wymagane np. w Czechach. Z kolei we Francji przydadzą Ci się także zabezpieczenia antywłamaniowe, a na Słowacji linka holownicza.  

Dodaj komentarz