SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

OC dla Ukraińców — co warto wiedzieć?

Według polskiego prawa każdy samochód, który porusza się po drodze, musi być objęty ubezpieczeniem OC — niezależnie od tego, czy auto jest zarejestrowane w Polsce, czy też za granicą. Ukraińcy, aby móc legalnie jeździć swoimi pojazdami po kraju, oprócz polisy OC muszą mieć także Zieloną Kartę. Jednak co stanie się, jeśli upłynie termin ważności ich ubezpieczenia? Czy mogą wykupić OC w Polsce? Sprawdź. 

Jakie ubezpieczenia OC są dostępne dla Ukraińców? 

Ukraińcy, którzy wjeżdżają na teren Polski bez Zielonej Karty, mają obowiązek wykupić tzw. OC graniczne. To krótkoterminowe ubezpieczenie, które jest ważne tylko przez 30 dni. Można je znaleźć w ofercie większości towarzystw. Umowę można zawrzeć bezpośrednio w placówce, za pośrednictwem infolinii, a także na przejściach granicznych.  

Od 24 lutego 2022 roku niektóre firmy oferują Ukraińcom ochronę na 30 dni za darmo. Są to Allianz, Ergo Hestia, Warta, PZU. Jest tylko jeden wymóg — auto musi być zarejestrowane w Ukrainie. Część towarzystw uruchomiło infolinię, którą obsługują konsultanci mówiący w języku polskim i ukraińskim. Znacznie ułatwia to dopełnianie wszelkich formalności. 

Gdy termin ważności OC granicznego upłynie, Ukraińcy mogą wykupić standardowe ubezpieczenie na rok w każdym towarzystwie w Polsce.  

Gdzie kupić standardowe ubezpieczenie OC na ukraiński samochód? 

Osoby, które chcą ubezpieczyć auto zarejestrowane w Ukrainie, mogą to zrobić w dowolnym towarzystwie zajmującym się sprzedażą tego typu polis. Aby znaleźć korzystną ofertę: 

 • można osobiście udać się do placówki firmy lub zadzwonić na jej infolinię i poprosić o przedstawienie propozycji OC
 • skorzystać z pomocy pośrednika, który ma dostęp do specjalnej wyszukiwarki ubezpieczeń. Bez problemu znajdzie oferty dopasowane do potrzeb. ;  

Jednak wielu Ukraińców wciąż ma problem z porozumiewaniem się w języku polskim. Zatem wizyta w placówce towarzystwa lub u pośrednika może być kłopotliwa. Dlatego warto rozważyć poszukanie oferty za pośrednictwem Internetu. 

 Jak kupić OC na auto zarejestrowane w Ukrainie online? 

Osoby zainteresowane zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego przez Internet, mogą skorzystać z kalkulatora OC i AC. To proste i darmowe narzędzie, które jest dostępne przez całą dobę. Stronę internetową można przetłumaczyć na język ukraiński, co znacznie ułatwia wyszukanie odpowiedniej oferty. 

Aby skorzystać z kalkulatora polis, należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie. Do tego niezbędne są: 

 • numer rejestracyjny pojazdu,  
 • data urodzenia właściciela, 
 • informacje o pojeździe, czyli marce, modelu, roku produkcji, rodzaju paliwa, pojemności silnika, liczbie drzwi i miejscu pierwszej rejestracji, 
 • dane kierowcy, czyli lata doświadczenia za kierownicą, liczba dzieci, miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny, 
 • informacje o sposobie korzystania z pojazdu, czyli o miejscu parkowania, liczbie przebytych kilometrów, uszkodzeniach i o wyjazdach za granicę, 
 • dane o zabezpieczeniach przed kradzieżą. 

Po wypełnieniu wszystkich rubryk system przeanalizuje podane informacje i przedstawi listę ofert OC. Następny krok to wybranie korzystnego ubezpieczenia, podanie danych osobowych i zapłacenie za ochronę. Można to zrobić wygodnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub np. w placówkach pocztowych. 

Jaką polisę OC wybrać na ukraińskie auto? 

Kalkulator przedstawia zazwyczaj kilkanaście ofert ubezpieczenia OC na ukraińskie auto. Dlatego wiele osób się zastanawia, które z nich wybrać. W przypadku polisy od odpowiedzialności cywilnej liczy się przede wszystkim cena. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każde towarzystwo ma obowiązek oferować OC w takim samym zakresie. 

Zatem można mieć pewność, że każda polisa zapewnia taką samą pomoc niezależnie od jej ceny. Oznacza to, że nie ma potrzeby przepłacać za ubezpieczenie OC.  

Co grozi za brak OC lub Zielonej Karty? 

Jeśli Ukrainiec będzie poruszać się po polskich drogach bez ubezpieczenia granicznego, Zielonej Karty czy bez standardowego OC, naraża się na mandat. Może także otrzymać karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jest ona bardzo dotkliwa!  

Za brak OC samochodu osobowego w okresie od stycznia do czerwca 2023: 

 •  do 3 dni trzeba zapłacić 1 400 zł, 
 • od 4 do 14 dni czeka kara w wysokości 3 490 zł, 
 • powyżej 14 dni trzeba wpłacić 6 980 zł. 

Od 1 lipca 2023 kary rosną odpowiednio o 40 zł (brak OC do 3 dni), o 110 zł (brak OC od 4 do 14 dni) i o 220 zł (brak OC powyżej 14 dni).  

Należy pamiętać, że karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można otrzymać nie tylko po kontroli drogowej. Instytucja losowo sprawdza samochody, które poruszają się po drodze i „wykrywa” pojazdy nieobjęte ochroną. To oznacza, że kara może zostać nałożona w każdym momencie.  

Czy trzeba ubezpieczać ukraińskie auto w Polsce? 

Jeśli Ukrainiec nie chce kupować ubezpieczenia OC w Polsce, nadal może korzystać z polisy oferowanej przez towarzystwa w jego kraju. Należy tylko pamiętać o tym, żeby za każdym razem wyrabiać dodatkową Zieloną Kartę. Jest ona wydawana przez firmy, w których wykupiono ubezpieczenie. Zazwyczaj jest w języku ojczystym, angielskim i francuskim. 

Jednocześnie należy pamiętać, że ten dokument mają obowiązek wyrobić wszyscy, którzy wjeżdżają samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych na teren Ukrainy. Zieloną Kartę należy okazać podczas przekraczania granicy. 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania 

 1. Czy ukraińskie OC jest ważne w Polsce? 

Ukraina nie należy do Unii Europejskiej. Zatem gdy obywatele tego kraju przekraczają granicę Polski samochodem, muszą okazać nie tylko dowód rejestracyjny, ale także Zieloną Kartę. To potwierdzenie, że auto jest objęte polisą OC i w razie wypadku towarzystwo pokryje spowodowane przez jego kierowcę szkody. Taka gwarancja jest w pełni respektowana w Polsce.  

Jednak jeśli kierowca nie ma Zielonej Karty, funkcjonariusze policji uznają, że nie ma ubezpieczenia OC. Jeżeli w takiej sytuacji nie kupi polisy granicznej, mogą nałożyć na niego karę pieniężną.  

 1. Co Ukrainiec powinien kupić, jeśli nie ma Zielonej Karty? 

Jeśli Ukrainiec chce wjechać na teren Polski swoim samochodem, ale nie ma Zielonej Karty, musi wykupić ubezpieczenie OC graniczne. Bez niego nie będzie można legalnie poruszać się po drogach. Istnieje ryzyko otrzymania mandatu i kary finansowej od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.  

Polisę graniczną można kupić za pośrednictwem infolinii, a także w firmach, które oferują OC na przejściach granicznych.  

 1. Czy Ukrainiec bez meldunku musi przerejestrować samochód?  

Według Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku pojazdy, które: 

 • są własnością osób mających stałe miejsce zamieszkania w innym kraju,  
 • są czasowo wwiezione do obcego państwa, 
 • nie są zarejestrowane w Polsce,  

są traktowane jako auta w ruchu międzynarodowym. Takich samochodów nie trzeba zgłaszać w wydziale komunikacji.  

Ta zasad ulega zmianie, jeśli właściciele takich pojazdów pozostają dłużej na terenie Polski niż 6 miesięcy. Ukraińcy, którzy chcą dłużej przebywać w naszym kraju, muszą zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji w miejscu zamieszkania. 

Dodaj komentarz