SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Kolizja a brak przeglądu – co z odszkodowaniem?

Kolizja, wypadek - utrata wartości samochodu

Brak ważnego przeglądu technicznego samochodu wiąże się z różnymi konsekwencjami. Podczas kontroli policyjnej kierowca poruszający się takim pojazdem może stracić dowód rejestracyjny. Poważny problem może pojawić się wtedy, gdy auto będzie uczestniczyło w kolizji. Dowiedz się, czy w takim przypadku jest możliwa wypłata odszkodowania.

Kolizja a brak przeglądu – co się z tym wiąże?

Przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy. Jego wykonanie potwierdza, że pojazd jest sprawny i nie stwarza zagrożenia na drodze. Przegląd, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, musi być wykonywany co roku.

Jeśli jesteś właścicielem nowego modelu kupionego w salonie, to po raz pierwszy musisz przeprowadzić przegląd po 3 latach, a kolejny po upływie 5 lat.

Brak ważnego przeglądu samochodu nie oznacza jednak, że w przypadku kolizji osobie poszkodowanej nie zostanie wypłacone odszkodowanie z polisy OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy jest bowiem zobowiązane do zrekompensowania wszelkich szkód na mieniu oraz osobie, które powstały w wyniku zdarzenia drogowego.

Odszkodowanie może pokryć wszelkie koszty związane m.in. z:

 • leczeniem i rehabilitacją poszkodowanych,
 • naprawą samochodu,
 • holowaniem,
 • podstawieniem auta zastępczego.

Wypadek bez przeglądu – jakie mogą być konsekwencje?

Jeśli doszło do wypadku, w wyniku którego powstały szkody na osobie, to poszkodowany może żądać od ubezpieczyciela sprawcy pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji czy zakupu leków. Odszkodowanie może zostać wypłacone także jako zadośćuczynienie za cierpienie psychiczne oraz fizyczne.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest bardzo szeroka. Taka polisa zabezpiecza sprawcę zdarzenia drogowego przed poniesieniem wysokich wydatków. Jeśli więc zaistnieją przesłanki podważające zasadność wypłaty odszkodowania, to może się to wiązać z poważnymi kłopotami finansowymi dla osoby, która spowodowała kolizję.

Brak przeglądu przy kolizji a wypłata odszkodowania z polisy OC

Jeśli sprawca kolizji nie miał ważnego przeglądu samochodu, to ubezpieczyciel ma prawo zastosować wobec niego regres. Jest to żądanie zwrotu kwoty wypłaconej poszkodowanemu za poniesione straty. Towarzystwo musi jednak udowodnić, że przyczyną kolizji lub powiększenia rozmiaru powstałych szkód było niesprawne auto, którym kierował sprawca.

Kiedy ubezpieczyciel może zastosować regres?

 • Sam brak przeglądu nie kwalifikuje do konieczności zwrotu środków. Bardzo często niewykonanie badań technicznych w terminie jest jedynie wynikiem zapominalstwa. Jeśli więc samochód, który spowodował kolizję, jest sprawny i potwierdzi to przegląd, to ubezpieczyciel nie może zastosować regresu.
 • Jeżeli okaże się, że auto jest w złym stanie technicznym i nie przeszłoby przeglądu z wynikiem pozytywnym, to sprawca kolizji czy wypadku musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Mogą one dotyczyć także osoby poszkodowanej, której samochód nie ma aktualnych badań.

Ubezpieczyciel ma narzędzia pozwalające mu obniżyć wysokość odszkodowania lub całkowicie odmówić jego wypłaty. Warto więc pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądów, gdyż pomoże to uniknąć wielu nieprzyjemności.

Kolizja a brak przeglądu – co z AC?

Autocasco jest polisą dobrowolną, a jej głównym celem jest zapewnienie wsparcia w przypadku kolizji czy wypadku drogowego także wtedy, gdy sprawcą jest ubezpieczony. Sprawa komplikuje się, gdy okaże się, że samochód nie miał ważnych badań.

Jeżeli towarzystwo udowodni, że jego stan techniczny przyczynił się do spowodowania kolizji czy wypadku, to tak jak w przypadku OC może zmniejszyć wysokość odszkodowania, a także go nie wypłacić.

Kradzież auta bez przeglądu a wypłata AC

Problem z wypłatą odszkodowania może dotyczyć także samochodów, które zostały skradzione. Ubezpieczyciel może chcieć udowodnić, że zły stan techniczny przyczynił się do tego, że auto stało się łatwiejszym łupem dla złodziei.

Jeśli nie ma żadnych świadków zdarzenia, a zaparkowałeś na niestrzeżonym parkingu lub pod blokiem, to udowodnienie swoich racji może być trudne. Z kolei, jeśli pojazd znajdował się na strzeżonym osiedlu lub w garażu, to szanse na otrzymanie odszkodowania są zdecydowanie większe.

Szkoda parkingowa samochodu bez przeglądu a AC

Musisz jednak wiedzieć, że brak przeglądu nie powinien być przeszkodą w skorzystaniu z ubezpieczenia, jeśli np. samochód zostanie porysowany na parkingu przez osobę trzecią, a sprawcy nie uda się ustalić. W takiej sytuacji masz spore szanse na to, że mimo nieważnych badań technicznych otrzymasz odszkodowanie.

Jakie są kary za jazdę samochodem bez przeglądu?

Brak ważnego przeglądu technicznego to nie tylko problem w przypadku kolizji czy wypadku. Grozi za to kara pieniężna.

Art. 94 § 2 Kodeksu wykroczeń określa, że kwota ta obecnie wynosi minimalnie 1 500 zł. Jeśli sprawa dotycząca poruszania się pojazdem niedopuszczonym do ruchu trafi do sądu, to może on nałożyć grzywnę w wysokości 30 000 zł.

Wcześniej niewywiązanie się z obowiązku terminowych przeglądów wiązało się z karą od 20 do 500 zł. Wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów w 2022 roku wpłynęło jednak także na podwyższenie mandatów za brak przeglądu.

W przypadku kontroli i stwierdzenia przez funkcjonariuszy braku przeglądu policja stosuje następujące procedury:

 • informacja o braku ważnych badań technicznych trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców,
 • elektroniczny dowód rejestracyjny samochodu jest blokowany, czyli autem nie można się legalnie poruszać.

Dalsze postępowanie zależy głównie od tego, jaki jest stan techniczny samochodu.

 • Jeśli wizualnie nie budzi on podejrzeń, to właściciel otrzymuje pokwitowanie o zatrzymaniu dowodu. W ciągu 7 dni konieczne jest wykonanie przeglądu oraz udanie się do wydziału komunikacji. Po takiej wizycie i przedstawieniu niezbędnych dokumentów właściciel odzyskuje dokument i zostaje on odblokowany w systemie.
 • Jeżeli auto jest w złym stanie i policjanci podczas oględzin wykryją poważne usterki, to może się to wiązać z koniecznością odholowania samochodu na lawecie.

Konsekwencje jazdy bez ważnego badania technicznego pojazdu mogą być bardzo kosztowne. Warto więc pamiętać o tym, w odpowiednim terminie wykonać przegląd swojego auta. Pozwoli to uniknąć wielu problemów, a także da pewność, że poruszasz się sprawnym technicznie samochodem, a jazda nim jest bezpieczna.

Dodaj komentarz