SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet?

Kupno OC przez internet

Posiadanie samochodu, motocykla czy innego pojazdu podlegającego obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej – w skrócie OC – wiąże się z koniecznością opłacenia polisy. Jeszcze do niedawna trzeba było odwiedzić agenta ubezpieczeniowego, aby spisać polisę ubezpieczeniową, a następnie opłacić ją gotówką lub przelewem na podane na polisie konto bankowe. Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet?

Jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet?

Za brak polisy OC grozi obecnie poważna kara finansowa, jest ona naliczana już za jeden dzień opóźnienia, dlatego bardzo ważne jest pilnowanie terminów i dokonywanie wpłat na ubezpieczenie we właściwym czasie.

Zabiegani i w codziennym pośpiechu coraz częściej unikamy marnowania czasu na osobiste załatwianie spraw, wykorzystujemy do tego komputer, telefon i internet. W kolejnych krokach omówimy jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet.

Wybór oferty OC przez internet

Korzystając z przeglądarki internetowej otwieramy oficjalną stronę ubezpieczyciela lub na stronę porównywarki ofert ubezpieczeń komunikacyjnych. Wybieramy rodzaj ubezpieczenia – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC (znajdziemy je też w kategoriach – ubezpieczenia pojazdów lub ubezpieczenia komunikacyjne).

Na stronie pojawi się formularz i  po wpisaniu danych samochodu oraz innych potrzebnych informacji otrzymamy koszt ubezpieczenia w różnych wariantach. W przypadku porównywarki ofert wyświetli nam się ich cenowe zestawienie w kilkunastu firmach ubezpieczeniowych.

Kiedy już wybierzemy ofertę, która najbardziej pasuje do naszych oczekiwań, zatwierdzamy ją i przechodzimy do płatności.

Wybór sposobu dokonania opłaty

Z płaceniem za zakupy elektronicznie prawdopodobnie spotkaliśmy się wcześniej płacąc z użyciem karty płatniczej w sklepie tradycyjnym, czy w sklepie internetowym, uiszczając opłatę przelewem lub podając kod Blik. Opłata ubezpieczenia OC przez internet jest tak samo wygodna i prosta do wykonania.

W momencie, gdy system ubezpieczyciela na stronie internetowej poprosi o wybór metody płatności stoimy przed decyzją, jak zapłacić, by było szybko, pewnie i bezpiecznie.

Dostajemy do wyboru kilka sposobów, które tu wyliczymy (w nawiasie zawarliśmy informację, w jakim orientacyjnym czasie ubezpieczyciel otrzyma kwotę na swoje konto bankowe):

 • przelew tradycyjny (1 do 4 dni, w zależności czy nasze i ubezpieczyciela konta są w tym samym, czy w różnych bankach)
 • przelew elektroniczny (często po kilku minutach, maksymalnie 1 doba)
 • płatność Blikiem (praktycznie natychmiast)
 • opłata za pobraniem (opłata dokonywana dopiero przy odbieraniu polisy drogą pocztową, do tygodnia)
 • przelew pocztowy na konto ubezpieczyciela podane przy zawieraniu umowy przez internet (podobnie jak przy przelewie tradycyjnym, 1 do 4 dni)

Którą metodę płatności wybrać? To już zależy tylko od tego, która metoda płatności jest dla nas najwygodniejsza. Jednak są przypadki, gdy zależy nam na jak najszybszym załatwieniu sprawy i na pewności, że już wszystko mamy opłacone. Jest to związane z faktem, że część ubezpieczycieli dostarcza umowę polisy drogą tradycyjną przez wysyłkę pocztową lub pocztę elektroniczną dopiero po dokonaniu przez klienta opłaty i wpłynięciu określonej sumy na konto bankowe.

W sytuacji, gdy liczy się każdy dzień — na przykład, jeśli poprzednie OC lada chwila się skończy lub spóźniamy się z ubezpieczeniem naszego pojazdu, warto wybierać metody płatności, które pozwalają na jak najszybsze przesłanie wymaganej kwoty. Wtedy najlepszym wyjściem jest skorzystanie z przelewu elektronicznego, karty czy Blika.

Opłacenie ubezpieczenia OC

Przejdźmy do samego procesu i spróbujmy się zastanowić, jak zapłacić ubezpieczenie samochodu przez internet przelewem elektronicznym, jest to szybka i prosta metoda płatności.

Na początek zbierzmy wszystkie dane potrzebne do dokonania opłaty. W aplikacji elektronicznej naszego banku w telefonie lub w przeglądarce internetowej wpisujemy:

 • dane odbiorcy i nadawcy płatności, (przykładowo: dla PZU adres do przelewu to ul. Postępu 18A, 02-676, Warszawa);
 • otrzymany od ubezpieczyciela numer konta bankowego (najczęściej jest on unikalny dla każdej polisy ubezpieczeniowej, a otrzymujemy go przy zawieraniu umowy, znajdziemy go też na druku polisy);
 • kwotę ubezpieczenia OC lub raty OC;
 • tytuł przelewu z podaniem numerem polisy.

Zatwierdzamy przelew narzędziem autoryzacyjnym i gotowe. Możemy teraz w aplikacji banku pobrać potwierdzenie płatności, które do czasu otrzymania polisy (jeśli jeszcze jej nie otrzymaliśmy pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną) jest potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Dokonanie płatności coraz bardziej popularnym Blikiem jest jeszcze prostsze: w aplikacji banku na telefonie generujemy jednorazowy, sześciocyfrowy kod Blik, wklejamy go w odpowiednie miejsce na stronie internetowej ubezpieczyciela i potwierdzamy tak rozpoczętą płatność na telefonie. Po chwili otrzymamy potwierdzenia, że opłata ubezpieczenia OC przez internet została zakończona powodzeniem

Z kolei przy wybraniu opcji płacenia kartą płatniczą będziemy proszeni o uzupełnienie danych karty, jej numeru, okresu ważności, numeru PESEL i danych właściciela. Po wybraniu tego sposobu płatności zostanie dla nas wygenerowany link do dokonania opłaty.

Potem trzeba potwierdzić te dane w rozmowie telefonicznej z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Ta metoda ze względu na potrzebę podawania swoich wrażliwych danych poza bankiem jest mniej popularna. Ubezpieczyciele zapewniają, że jest całkowicie bezpieczna, ponieważ rozmowa nie jest w żaden sposób nagrywana, a dane te nie są nigdzie dodatkowe zapisywane, służą tylko upewnieniu się, co do naszej tożsamości.

Przykładowe firmy ubezpieczeniowe, kontakt i dane do wpłat

Na koniec podajemy kilka przydatnych informacji jak wybór kilku firm ubezpieczeniowych oraz linki do popularnych porównywarek ubezpieczeniowych.

 • Infolinia PZU: 600 600 601.
 • Numer konta LINK4: Numer konta jest indywidualnie przypisany do każdej zawartej polisy.

infolinia: 605 444 444

 • Numer konta Aviva: Numer konta jest indywidualnie przypisany do każdej zawartej polisy.

infolinia: 22 557 44 44.

 • Numer konta Generali: Numer konta jest indywidualnie przypisany do każdej zawartej polisy.

infolinia: 22 543 87 00.

Dodaj komentarz