SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Samochodowe podróże małe i duże, czyli jak przygotować się do wakacyjnych wypraw

Już za niedługo czekają nas wakacje. Wielu z nas już myślami jest przy urlopie. Lazurowe morze, górskie szlaki, zabytki, atrakcje dla turystów czy imprezy przy plaży – możliwości jest od groma, każdy można odpoczywać, tak jak najbardziej lubi. Jednak my dzisiaj nie chcemy mówić o tym. Wakacje wiążą się z częstszymi i dłuższymi podróżami samochodem – wyjeżdżamy nim za granicę czy na weekendowe wypady. Dlatego warto do takich wypraw odpowiednio się przygotować. Podpowiemy jak.

 

Pamiętaj o przeglądzie technicznym i odpowiednim wyposażeniu

Od tych kwestii trzeba zacząć. Zanim gdziekolwiek ruszymy, to samochód trzeba zawieźć do warsztatu, by ocenić czy wszystko działa tak jak należy. Dzięki temu podczas podróży nie będziemy narażeni na usterki czy awarie. Drugą rzeczą, którą po przeglądzie technicznym trzeba zrobić jest sprawdzenie i ewentualne skompletowanie wyposażenia. Co powinno znajdować się w każdym samochodzie? W większości europejskich państw Europy do obowiązkowego wyposażenia pojazdu trzeba zaliczyć kolejno: pasy bezpieczeństwa, foteliki do przewożenia dzieci, trójkąt ostrzegawczy, zapasowy komplet żarówek, gaśnicę, apteczkę i kamizelki odblaskowe.

Zabierz ze sobą potrzebne dokumenty

To wydaje się dość naturalne, a jednak nie można zapomnieć o pewnych kwestiach. Wiadomo, zabieramy prawo jazdy i wszystkie dokumenty samochodu, w tym również ubezpieczenie OC. Wybierając się do niektórych krajów (bądź przez nie tylko przejeżdżając) zamiast polisy OC trzeba mieć Zieloną Kartę, czyli dokument potwierdzający, że właściciel samochodu jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, zgodnie z prawem ubezpieczeniowym, które obowiązuje w kraju obecnego pobytu. Zielona Karta wymagana jest w takich krajach, jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Sprawdź opłaty i przepisy obowiązują w innych krajach

Wyjeżdżając za granicę, musisz koniecznie sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w krajach, przez które będziesz przejeżdżać, inaczej możesz dostać mandat i to nie mały. W większości krajów europejskich przepisy ruchu drogowego są dość podobne, to jednak pojawiają się drobne różnice, np. o ograniczeniu prędkości czy jeździe na światłach. Warto to sprawdzić, żeby nie obawiać się kar za jazdę niezgodną z wymogami. Ważną rzeczą jest także sprawdzenie opłat za drogi, w wielu państwach są one naliczane, lepiej wiedzieć, z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Przygotuj się do podróży

 

Wybierając się w wakacyjną podróż, nie możesz poprzestać tylko na odpowiednim przygotowaniu samochodu. Jest też wiele innych rzeczy, o których musisz pamiętać. Na samym początku dobrym pomysłem będzie zaplanowanie wyjazdu – i mowa tu nie tylko o kwestiach formalnych, takich jak zakwaterowanie czy wyżywienie, ale i trasie podróży, szacowanym czasie jej trwania, liczbie i miejscach postoju. Warto też mniej więcej zorganizować sobie czas podczas wakacji, nie ograniczać się tylko do plażowania, ale łączyć je ze zwiedzaniem, aktywnym wypoczynkiem czy korzystaniem z licznych atrakcji przygotowanych dla turystów. Nie można też zapomnieć o przygotowaniu bagażu i zapakowaniu niezbędnych rzeczy.

Formalności, formalności, czyli nie zapomnij o paszporcie, EKUZ-ie i ubezpieczeniu

Dowód lub paszport – to, wyjeżdżając za granicę, absolutnie trzeba ze sobą mieć. I nikt z nas raczej o tym nie zapomina. Gorzej, że nie myślimy już o innych dokumentach, bez których wyjazd za granicę staje się ryzykowny. Mowa o EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) i ubezpieczeniu turystycznym. Te dwie rzeczy zagwarantują nam bezpieczne wakacje. EKUZ refunduje najbardziej podstawowe koszty leczenia w publicznych placówkach medycznych na terenie Europy.

Takie ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer http://wakacyjnapolisa.pl/pzu-wojazer/, AXA, Alllianz, ERV czy TU Europa i wielu innych renomowanych firm pokrywa pozostałe koszta związane z problemami zdrowotnymi (w tym koszty ratownictwa, transportu medycznego, transportu powrotnego do kraju czy zakupu leków), ale również gwarantuje świadczenia w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, ochronę bagażu czy sprzętu na wypadek kradzieży, zgubienia bądź zniszczenia, wsparcie informacyjne, finansowe czy inne (Assistance). Koszt takiej polisy na podróż nie jest wysoki, to raptem 20-50 zł za tydzień. Dokładne ceny i zakres można sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Zakupione ubezpieczenia na wakacyjne zapewnią bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim, a nie ma przecież nic cenniejszego. Warto wydać te parę złotych i nie bać się problemów za granicą i liczyć na fachową pomoc.

 

Wrzuć na luz i odpoczywaj!

Psychiczne przygotowanie się do wakacji to również istotna kwestia. Trzeba zapomnieć o codziennych obowiązkach i zmartwieniach. Nie myśleć o pracy czy kłopotach w życiu osobistym, skupić się tylko na odpoczynku i rozrywce. Lepiej nie brać ze sobą laptopa, nie korzystać za często z telefonu i obserwować znajomych na Facebooku. Trzeba też być rozsądnym i ostrożnym, to także klucz do świetnych wakacji. Urlop jest od tego, żeby nabrać sił i nowej energii. Jeśli dobrze go zaplanujesz i odpowiednio przygotujesz się do podróży, to na pewno będzie on udany i wymarzony!

Dodaj komentarz