SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ile płaci się za kierownicę z prawej strony?

pytanie kobiety

Do niedawna, bo do sierpnia 2015 roku, rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie była w Polsce niemożliwa. Dziś wystarczy jedynie nieco go zmodyfikować, by został przystosowany do polskich warunków. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą sprowadzić do kraju pojazd np. z Anglii. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić i z jakimi kosztami wiąże się zarejestrowanie takiego auta!

Auto z kierownicą po prawej stronie – czy to legalne?

Jak powszechnie wiadomo, w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że w naszych samochodach miejsce kierowcy znajduje się po lewej stronie, podobnie jak w większości krajów Europy i świata. Dzięki temu poruszanie się po drogach z ruchem prawostronnym jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w Polsce jeździć samochodem z kierownicą po prawej stronie. Nie wymaga to specjalnego pozwolenia. Rejestracja takiego auta jest nieco bardziej skomplikowana, ale również możliwa. Oznacza to, że sprowadzenie auta z Anglii lub innego kraju z ruchem lewostronnym jest całkowicie legalne. To korzystne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wracają do kraju z Wysp Brytyjskich, a także dla tych, którzy chcą kupić wymarzony model w niższej cenie. Auta z kierownicą po prawej stronie potrafią być bowiem nawet o połowę tańsze od tych, w których kierowca siedzi z lewej strony. Przykładowe dane na ten temat znajdziesz pod adresem https://rankomat.pl/samochod/ile-placi-sie-za-auto-z-anglii.

Samochód z Anglii – jak zarejestrować go w Polsce?

Rejestracja samochodu w naszym kraju zawsze wygląda podobnie – niezależnie od tego, gdzie znajduje się jego kierownica. Dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy konieczne będą jednak dodatkowe dokumenty – m.in. tłumaczenia obcojęzycznych dokumentów oraz potwierdzenie zapłacenia akcyzy. Aby pojazd z Anglii mógł być dopuszczony do ruchu po polskich drogach, konieczne jest również jego przystosowanie do tutejszych warunków. Od 2015 roku nie trzeba płacić za skomplikowaną zmianę położenia kierownicy. Konieczna jest natomiast modyfikacja lub wymiana:

  • reflektorów – tak by mogły intensywniej oświetlać prawą stronę drogi,
  • tylnego oświetlenia przeciwmgielnego – przeniesienie go na lewą stronę, 
  • lusterek – aby umożliwiały uzyskanie większego pola widzenia po lewej stronie,
  • liczników i prędkościomierzy – muszą być przeskalowane z mil na kilometry.

Wszelkie zmiany należy potwierdzić wizytą w Stacji Kontroli Pojazdów. Ich koszt zwykle jest niewielki, jednak warto przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdzić ceny i dostępność części, by uniknąć zaskoczenia. W większości przypadków niezbędna prace można wykonać za ok. 800 – 2000 zł.

Samochód z kierownicą po prawej stronie – ile zapłacisz za OC?

Nieco inaczej wygląda jednak kwestia obowiązkowego ubezpieczenia. W większości firm ubezpieczeniowych zapłacisz znacznie więcej za OC, jeśli zdecydujesz się na samochód z kierownicą po prawej stronie. Nie każde towarzystwo chętnie przyjmuje takich klientów – niekiedy możesz się więc spotkać z bardzo wysokimi, wręcz zaporowymi składkami, wyższymi nawet o kilkaset procent od tych standardowych. Często nie jest też możliwe wykupienie dodatkowych polis dla samochodów często nazywanych u nas „anglikami” – szczególnie autocasco. Firmy nie kryją, że ubezpieczanie aut z kierownicą po prawej stronie jest im po prostu nie na rękę. Statystycznie ulegają one bowiem znacznie poważniejszym wypadkom, generując wysokie koszty likwidacji szkód. Kup najlepsze ubezpieczenie oc  dla swojego samochodu w kalkulatorze oc na rankomat.pl i zaoszczędź do 50% ceny.

„Anglik” w Polsce – czy to się opłaca?

Czy więc sprowadzenie „anglika” do Polski jest opłacalnym rozwiązaniem? To zależy. Jak widać, konsekwencje finansowe takiej decyzji są po części pozytywne (np. niższa cena zakupu), a po części niekorzystne (np. wyższa cena OC). Nie warto podejmować jej pochopnie. Na szczęście dzięki kalkulatorom online możesz wyliczyć orientacyjny koszt ubezpieczenia samochodu z kierownicą po prawej stronie jeszcze przed jego zarejestrowaniem. Warto też się zawczasu upewnić, że niezbędne modyfikacje pojazdu nie będą wyjątkowo trudne czy kosztowne.

Dodaj komentarz