SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
 • sprawdź szybki kalkulator OC
 • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
 • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Dopisanie osoby do ubezpieczenia samochodu – jak to zrobić?

Dopisanie do ubezpieczenia

Jesteś niedoświadczonym, młodym kierowcą, przez co Twoje ubezpieczenie OC bardzo dużo kosztuje? Zastanawiasz się, jak obniżyć cenę polisy? Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze zniżek bliskiej osoby. Wystarczy zdecydować się na dopisanie do ubezpieczenia OC doświadczonego kierowcy, który ma zgromadzone zniżki. To częsta praktyka, choć… nie jest ona pozbawiona pewnego ryzyka. Dowiedz się, jak wpisać drugą osobę do polisy i czy na pewno warto.

Dopisanie do ubezpieczenia OC – jak wygląda procedura?

Dopisanie do OC to procedura, która polega na dodaniu drugiej osoby do umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj jest nią doświadczony kierowca, który ma zgromadzone zniżki na zakup polisy. Dzięki temu można obniżyć koszt ochrony od odpowiedzialności cywilnej.

Jednak żeby wprowadzenie takich zmian w ubezpieczeniu było możliwe, trzeba najpierw przekazać część udziałów auta drugiej osobie i wskazać ją jako współwłaściciela pojazdu. Odbywa się to poprzez zawarcie umowy kupna-sprzedaży lub sporządzenie aktu darowizny. Na dokonanie zmian w polisie masz 30 dni od przekazania części własności auta drugiej osobie. Jednak takie modyfikacje niosą za sobą szereg formalności. Cała procedura dopisywania do OC składa się z czterech etapów. Oto jak wygląda w przypadku, gdy zdecydujesz się na darowiznę. Ta ścieżka jest wybierana najczęściej.

1. Sporządzenie aktu darowizny

Aby druga osoba mogła zostać współwłaścicielem auta, należy przygotować akt darowizny. Stosowny druk znajdziesz w wydziale komunikacji lub w internecie. Możesz także przygotować go samodzielnie. Wtedy należy pamiętać, aby w dokumencie znalazły się:

 • dane osobowe darczyńcy i obdarowanego, tj. imię, nazwisko, PESEL, rodzaj i numer dowodu osobistego, adres,
 • data i miejsce zawarcia aktu,
 • stopień pokrewieństwa,
 • opis przedmiotu darowizny – w przypadku auta będą to model, marka, pojemność silnika, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny,
 • cena pojazdu i data jego przekazania,
 • oświadczenia właściciela o tym, że ma prawo własności i daruje samochód lub jego część drugiej osobie,
 • potwierdzenie, że obdarowany przyjmuje darowiznę,
 • odręczne podpisy obu stron.

Akt darowizny należy sporządzić w dwóch egzemplarzach.

2. Wizyta w urzędzie skarbowym

Akt darowizny należy zgłosić w urzędzie skarbowym (US) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli obdarowanym jest:

 • najbliższy członek rodziny, np. żona, matka, brat, jesteś zwolniony z podatku. Wtedy wystarczy, że uzupełnisz druk SDZ-2. Jeżeli wartość darowizny od jednej osoby w ciągu ostatnich 5 lat nie przekracza 9 637 zł, nie musisz zgłaszać tego faktu do US;
 • osoba z dalszej rodziny, np., zięć czy teść lub ktoś całkowicie niespokrewniony, wtedy nie tylko trzeba zgłosić darowiznę (druk właściwy to SD-3), ale także zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od wartości pojazdu. Wysokość opłaty różni się w zależności od stopnia pokrewieństwa. Więcej informacji uzyskasz w urzędzie.

Pamiętaj, że opłaty są naliczone tylko od części udziałów, jakie są przekazywane. A zatem, jeśli w akcie przekazano Ci 50% pojazdu, zapłacisz podatek tylko od połowy wartości samochodu.

3. Zgłoszenie współwłasności w wydziale komunikacji

W przeciągu 30 dni od zawarcia aktu darowizny należy zgłosić się do wydziału komunikacyjnego, aby wprowadzić zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Do tego potrzebujesz:

 • dokumentu potwierdzającego przeniesienie własności,
 • dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli została wydana,
 • dowodów osobistych obu właścicieli,
 • potwierdzenia ze stacji kontroli pojazdów o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • aktualnego ubezpieczenia OC.

Jeśli drugi właściciel nie może osobiście stawić się w wydziale, trzeba sporządzić pełnomocnictwo. Nie trzeba za to płacić, jeśli reprezentuje Cię członek najbliższej rodziny. Natomiast gdy tę funkcję pełni osoba niespokrewniona, trzeba wnieść 17 zł opłaty skarbowej.

Wpisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego odbywa się bardzo szybko, pod warunkiem że wszystko się zgadza. Zazwyczaj urzędnik dokonuje tego od ręki, tego samego dnia.

 • Poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianach

Po zawarciu aktu darowizny masz dwa tygodnie na powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o tym fakcie. Firma ma prawo, na podstawie nowych informacji, dostosować opłatę za OC do zaistniałych okoliczności. Oznacza to, że może dokonać rekalkulacji składki, czyli ponownie przeliczyć cenę polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli otrzymasz informację od towarzystwa o konieczności dopłacenia do ubezpieczenia, warto sprawdzić, czy na rynku nie ma atrakcyjniejszych ofert. Koszty polisy w innych firmach z łatwością przejrzysz w naszej internetowej porównywarce.

Wystarczy, że wpiszesz wszystkie niezbędne informacje, aby system dopasował dostępną ofertę do Twojej sytuacji. Na stronie wyświetli się ranking OC dopasowanego do Twoich potrzeb wraz z proponowaną składką. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, czy dopłata do polisy w obecnym towarzystwie się opłaca, czy też lepiej wymówić umowę i zawrzeć nową.

Dopisanie do ubezpieczenia – jakie korzyści?

Dopisanie do OC osoby z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą – takiej, która ma nienaganną historię wypadków – i wskazanie jej jako głównego użytkownika pojazdu może przynieść wiele korzyści.

 • Oszczędności – towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo chętnie udzielają zniżek na zakup polisy klientom, którzy jeżdżą bezpiecznie od wielu lat. W rezultacie można obniżyć koszt OC o nawet 60%, nawet jeśli drugim użytkownikiem samochodu jest osoba niedoświadczona.
 • Zniżki, które młody kierowca przejmuje od współwłaściciela za każdy rok bezkolizyjnej jazdy – dzięki temu po kilku latach może samodzielnie zawrzeć umowę na OC i otrzymać korzystną cenę za polisę.

A zatem dopisanie do ubezpieczenia może się opłacać zwłaszcza niedoświadczonym właścicielom pojazdów.

Dopisanie osoby do ubezpieczenia samochodu  – jakie jest ryzyko?

Dopisanie drugiej osoby do OC to nie zawsze korzystne rozwiązanie. Niesie ono ze sobą także ryzyko utraty zniżek, jeśli którykolwiek właściciel spowoduje wypadek. Po kolizji towarzystwo może nie tylko obniżyć wysokość rabatów, a także w przyszłym roku podnieść cenę za polisę.

Ponadto, jeśli ktoś zapomni wykupić ubezpieczenie w terminie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę za brak OC na obu właścicieli. Warto pamiętać, że za przerwę w polisie trzeba zapłacić od 1 200 do 6 020 zł w zależności od tego, jak długa była.

Dopisanie do ubezpieczenia OC – jak tego uniknąć?

Skomplikowana procedura dopisywania do OC drugiej osoby Cię przeraża? Unikniesz tylu formalności, jeśli podczas zawarcia umowy kupna-sprzedaży wskażesz dwóch właścicieli samochodu. Dzięki temu nie trzeba będzie płacić podatku od darowizny i wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie skarbowym oraz w wydziale komunikacji. Dopisanie do OC bliskiej osoby może przynieść wiele korzyści finansowych, ale nie warto zapominać o ryzyko, jakie to za sobą niesie!

Dodaj komentarz