SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Czy zniżki OC przechodzą na AC?

Zniżki OC - czy przechodzą na AC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi je mieć każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drodze. Odszkodowanie wypłacane z jego tytułu ma pokryć wszelkie szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku drogowego wyrządzone osobom trzecim. Oprócz niego właściciel pojazdu może zdecydować się również na zakup polisy AC. Czy w takim przypadku możesz skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę? Sprawdź to, zanim zdecydujesz się na zakup autocasco.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie samochodu gwarantujące wypłatę świadczenia pieniężnego w przypadku poniesienia strat związanych z uszkodzeniem, zniszczeniem lub kradzieżą pojazdu. Obejmuje ono zarówno te straty, które powstały w wyniku działania zdarzeń losowych, jak i na skutek własnej winy. Wybierając polisę AC, warto zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony, jaką gwarantuje. Pozwoli to określić, w jakich konkretnych sytuacjach wypłata odszkodowania będzie możliwa.

Ubezpieczenie AC zapewnia kompleksową ochronę pojazdu. Dzięki tej polisie można uzyskać odszkodowanie na pokrycie szkód bez względu na to, w jaki sposób one powstały. Nie jest to więc tanie ubezpieczenie, ale warto je wykupić, aby zapewnić sobie ochronę na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Możliwe jest jednak uzyskanie zniżki na AC, dlatego warto dowiedzieć się, jak można to zrobić.

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie AC?

Mimo, że AC jest ubezpieczeniem dodatkowym, to zdecydowanie warto jest je wykupić. Daje ono ochronę nie tylko w sytuacji, gdy pojazd ulegnie uszkodzeniu czy zniszczeniu w wyniku zdarzenia drogowego. Obowiązuje ono również w przypadku działania czynników zewnętrznych, takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne. Ubezpieczenie zostanie więc wypłacone również wtedy, gdy samochód zostanie objęty pożarem, zniszczy go grad lub spadająca gałąź. Polisa obejmuje również uszkodzenia pojazdu przez zwierzęta. Samodzielna naprawa takich szkód może być bardzo kosztowna, a polisa AC może pokryć je nawet w całości.

Ogromną korzyścią posiadania autocasco jest także możliwość pokrycia kosztów naprawy szkód, które powstały z winy kierowcy. Ubezpieczenie OC nie obejmuje swoją ochroną sytuacji, gdy samochód uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu w wyniku wypadku lub kolizji wywołanych nieostrożną jazdą. AC pozwala również na usunięcie szkód, które są wynikiem działania osób trzecich. Jeśli ze względu na brak możliwości zidentyfikowania sprawców nie można ich pociągnąć do odpowiedzialności, to polisa autocasco pokryje ich naprawę.

Ubezpieczenie AC obejmuje również kradzież samochodu. Jest to ogromna plaga, dlatego tak ważne jest to, aby w odpowiedni sposób zadbać o bezpieczeństwo swojego auta. Dzięki tej polisie można uniknąć ogromnych strat związanych z kradzieżą samochodu, zwłaszcza jeśli jest to wartościowy model.

W jaki sposób naliczane są zniżki na ubezpieczenie?

Zniżki na ubezpieczenie naliczane są za każdy rok bezszkodowej jazdy. Oznacza to w praktyce, że jeśli przez 12 miesięcy nie dojdzie do żadnego zdarzenia drogowego, którego sprawcą byłby posiadacz polisy, to w kolejnym okresie może liczyć na niższy koszt ubezpieczenia. Każde z towarzystw może jednak stosować własne wewnętrzne zasady dotyczące tego, w jaki sposób można gromadzić oraz korzystać ze zniżek.

Zdecydowana większość ubezpieczycieli całkowicie osobno traktuje zniżki autocasco, a te, które obowiązują przy zakupie polisy OC. Aby jednak sprostać oczekiwaniom dotychczasowych klientów, wiele towarzystw umożliwia przeniesienie zniżek z jednego ubezpieczenia na drugie.

Przeniesienie zniżek OC na AC – czy jest to możliwe?

Przeniesienie zniżek możliwe jest jedynie w ramach jednego ubezpieczenia kupowanego w konkretnym towarzystwie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zniżka AC nie wpływa w żaden sposób na wysokość polisy OC. Jeśli nawet udało się wypracować niską cenę autocasco dzięki bezszkodowej jeździe, to nie można w ten sposób obniżyć kosztów ubezpieczenia podstawowego.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują także zasadę, według której możliwe jest przeniesienie tylko części zniżki. W praktyce oznacza to, że jeśli na OC została przyznana zniżka np. 50%, to przy zakupie autocasco będzie ona wynosiła 40%. Mimo tego jest to nadal korzystna sytuacja, która pozwala kupić tę polisę dużo taniej. Zniżki autocasco, jakie w ten sposób można uzyskać, wpływają pozytywnie na popularność tego ubezpieczenia dodatkowego.

Zniżka AC – jak jej nie stracić?

W przypadku ubezpieczenia OC zniżkę traci kierowca, który doprowadził do kolizji lub wypadku drogowego. W takiej sytuacji przy zakupie kolejnej polisy może liczyć na zdecydowanie niższy rabat niż dotychczas. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zniżki autocasco. Jeśli sprawca zdarzenia nie zdecyduje się na pokrycie kosztów naprawy swojego pojazdu z polisy, to nie zostanie ona zmniejszona w przyszłości.

Doświadczeni kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, mają możliwość uzyskania naprawdę wysokich zniżek. Aby nie stracić ich w wyniku różnych nieprzewidzianych zdarzeń, mogą zdecydować się na wykupienie specjalnej ochrony zniżek. Jest to dodatkowe ubezpieczenie oferowane przez wiele towarzystw, które sprzedawane jest wraz z polisą AC i OC. Dzięki niej zniżki AC i OC nie ulegają zmniejszeniu w sytuacji, gdy sprawcą wypadku czy kolizji był kierowca do nich upoważniony. Jest to świetny sposób na to, aby nie stracić rabatów na niższe ubezpieczenie. Przed zakupem takiej ochrony trzeba dokładnie sprawdzić, przez jaki okres ona obowiązuje oraz ilu zdarzeń drogowych dotyczy. Ubezpieczenie OC i AC daje kompleksową ochronę i może być pomocne w wielu sytuacjach. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie autocasco, to koniecznie sprawdź, czy z tytułu bezszkodowej jazdy i zgromadzonych zniżek OC możesz liczyć na niższą cenę AC. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje taką możliwość, dzięki czemu polisa AC może być zdecydowanie tańsza. Sprawdź, na jakie zniżki autocasco możesz liczyć i ile finalnie będzie kosztował zakup tego ubezpieczenia.

Dodaj komentarz