Dopisanie współwłaściciela samochodu jest często praktykowane przez osoby, którym zależy na obniżeniu stawki OC. Młody kierowca, który nie ma jeszcze własnych zniżek, może dzielić własność auta ze starszym doświadczonym kierującym. Wówczas polisa będzie nieco tańsza. Czy warto to robić? Jak przeprowadzić taką procedurę? Sprawdź.
Jak dopisać współwłaściciela samochodu?
Jeśli chcesz dzielić pojazd z drugą osobą (lub osobami, bo może być ich więcej), masz dwie opcje do wyboru:
- zakup pojazdu wspólnie – współwłaściciele figurują w umowie kupna-sprzedaży jako nabywcy,
- sporządzenie aktu darowizny.
Pierwsza możliwość jest łatwiejsza do przeprowadzenia. Polega po prostu na tym, że w dokumencie sprzedaży wpisuje się dwie osoby. Następnie podaje się ich dane podczas rejestracji w urzędzie.
Jeśli natomiast samochód jest już kupiony i chcesz dopisać do dowodu rejestracyjnego druga osobę, procedura jest nieco bardziej wymagająca.
Należy sporządzić akt darowizny, w którym przekaże się część udziałów innemu kierowcy. Nie ma wymogu co do tego, jak duży procent własności auta można oddać. Może to być połowa lub niewielki odsetek. Z punktu widzenia kwestii ubezpieczeniowych nie ma to znaczenia.
Jest jednak ważne, jeśli chodzi o rozliczenia z urzędem skarbowym. Gdy darowizna nie dotyczy osób z najbliższej rodziny, trzeba zapłacić od niej podatek
Jak sporządzić akt darowizny samochodu?
Wzór takiego dokumentu można pobrać w Internecie lub dostać w urzędzie. Można też sporządzić go własnoręcznie. Ważne jest to, aby zawierał wszystkie potrzebne informacje, czyli:
- dane dotychczasowego właściciela oraz obdarowanego (nowego współwłaściciela) – imiona, nazwiska, PESEL, miejsca zamieszkania, numery dokumentów tożsamości
- datę i miejsca zawarcia umowy,
- określenie stopnia pokrewieństwa pomiędzy stronami,
- przedmiot darowizny (marka i model, rok produkcji, nr VIN, pojemność silnika, nr rejestracyjny pojazdu),
- wartość samochodu,
- datę przekazania,
- oświadczenie o posiadaniu prawa własności samochodu,
- oświadczenie darczyńcy o darowaniu samochodu lub jego części,
- oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny samochodu lub jego części,
- podpisy.
Akt darowizny samochodu powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach – każdy dostaje jeden z nich. Warto wiedzieć, że stron takiej umowy może być więcej, choć jest to dość rzadko praktykowane.
Darowizna samochodu a kwestie podatkowe
Po sporządzeniu aktu darowizny samochodu trzeba dopełnić formalności podatkowe. Nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli współwłaścicielem został najbliższy członek rodziny, czyli:
- żona, mąż,
- córka, syn, wnuczka, wnuk, prawnuczka, prawnuk,
- matka, ojciec, babcia, dziadek, prababcia, pradziadek,
- pasierbica, pasierb,
- siostra, brat,
- macocha, ojczym.
W takiej sytuacji wystarczy tylko wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym druk SDZ-2. Jeśli obdarowanym jest osoba obca, to w ciągu 30 dni trzeba zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Należy wypełnić druk SD-3 i zapłacić wskazaną wysokość podatku.
Zgłoszenie współwłasności auta w wydziale komunikacji
Darowizna wiąże się też z obowiązkiem wizyty w lokalnym wydziale komunikacji. Urząd musi przygotować nowy dowód rejestracyjny, w którym znajdą się dane wszystkich współwłaścicieli. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od daty zawarcia aktu darowizny samochodu.
Należy przestawić:
- dokument potwierdzający przeniesienie części własności auta,
- dowód rejestracyjny,
- kartę pojazdu (jeśli była wydana),
- dowód osobisty lub paszport obydwu stron,
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego auta,
- aktualne ubezpieczenie OC samochodu,
- w przypadku, gdy jeden ze współwłaścicieli auta prowadzi firmę – wyciąg z KRS lub zaświadczenie z CEIDG (może być wydruk ze strony internetowej).
Do urzędu muszą się udać obie osoby biorące udział w procedurze. Można też udzielić pisemnego pełnomocnictwa innej osobie. Wiąże się to z opłatą skarbową w wysokości 17 zł. Jeżeli pełnomocnikiem jest bliski członek rodziny, jest to bezpłatne.
Wpisanie nowego współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego zwykle odbywa się na miejscu, tego samego dnia.
Czy trzeba informować ubezpieczyciela o zmianie współwłasności auta?
Dopisanie współwłasności auta wymaga powiadomienia o tym ubezpieczyciela. Masz na to 14 dni od daty zmiany we własności pojazdu. Ubezpieczyciel będzie wymagać dostarczenia dokumentów, które potwierdzają umieszczenie nowej osoby w dowodzie rejestracyjnym, np. umowy darowizny.
Jest to konieczne, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki OC. Jej wysokość powinna być adekwatna do ryzyka, jakie powodują wszyscy współwłaściciele auta.
Współwłasność samochodu – jak wyliczana jest stawka OC?
Jeśli obecnie pojazd należy do doświadczonego kierowcy, który jak dotąd nie powodował szkód, a współwłaścicielem stanie się osoba młoda, to spowoduje, że składka OC wzrośnie. Natomiast w odwrotnej sytuacji, kiedy dopisany zostanie doświadczony użytkownik pojazdu, składka powinna być niższa od tej, którą zapłaciłby wyłącznie młody kierowca.
Warto jednak pamiętać, że ma to również dodatkowe konsekwencje. Jeśli pojazdem zostanie spowodowana szkoda, to wszyscy współwłaściciele poniosą za nią odpowiedzialność. Adnotacja o jej likwidacji pojawi się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego na koncie obu kierowców, więc każdy z nich musi się liczyć z utratą zniżek.
Koszt OC, gdy młody kierowca jest współwłaścicielem auta
Współwłasność ma duży wpływ na wysokość składki OC. Ile wyniesie cena polisy, gdy współwłaścicielem zostanie młody kierowca?
W większości przypadków wpłynie to negatywnie na koszt OC, czyli podwyższy składkę. Natomiast i tak będzie ona niższa, niż gdyby młody kierowca sam ubezpieczał pojazd. Właśnie dlatego dopisanie współwłaściciela jest tak chętnie wykorzystywaną praktyką.
Czy zawsze warto to robić? Zwykle tak, ponieważ dzięki dopisaniu doświadczonego kierowcy, koszt obowiązkowej ochrony, jaką zapewnia OC, może być mniejszy. Trzeba jednak wiedzieć, że praktyce współwłasność wiąże się także z ryzykiem. Dotyczy ono przede wszystkim utraty zniżek przez obu właścicieli w razie stłuczki. Należy zatem przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”.
FAQ
- Jak ustanowić współwłasność samochodu?
Masz do dyspozycji dwie drogi. Pierwsza z nich to wspólny zakup samochodu, a druga sporządzenie aktu darowizny. Pierwsza jest łatwiejsza w przeprowadzeniu i wymaga mniej formalności. Druga natomiast jest często stosowania, szczególnie w przypadku członków rodziny, którzy już dysponują samochodem.
- Czy trzeba zapłacić podatek od darowizny?
Tak, jeśli dotyczy ona obcych sobie osób. Wówczas należy wypełnić odpowiedni druk i udać się z nim do urzędu skarbowego bądź przeprowadzić sprawę online. Jeśli darowizna dotyczy osób z bliskiej rodziny, to nie ponosi się żadnych dodatkowych opłat fiskalnych.
- Czy współwłaściciel wpływa na OC?
Jak najbardziej. Po dopisaniu drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego, ubezpieczyciel ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki. Bierze on pod uwagę dane obu kierowców. Dopisanie młodej osoby zwykle podnosi koszt OC, natomiast starszy kierowca w roli współwłaściciela powoduje jej obniżenie.