Stało się, uczestniczyłeś w stłuczce nie z Twojej winy. Samochód wymaga naprawy, a ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia ma obowiązek zająć się likwidacją szkody. Chociaż większość osób myśli, że wypłata gotówki to jedyna możliwość, tak naprawdę do wyboru masz drugą opcję: naprawę bezgotówkową. Czy warto z niej skorzystać? Dowiedz się więcej.
Czym jest likwidacja szkody?
Udział w stłuczce, kolizji lub wypadku podlega możliwości żądania wypłaty odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia. Jeśli ten fakt zostanie zgłoszony, ubezpieczyciel rozpoczyna proces likwidacji szkody. W jego trakcie zajmuje się ustaleniami:
- przyczyny zdarzenia,
- tego, kto ponosi za nie odpowiedzialność,
- skali szkód,
- wysokości odszkodowania,
- tego, kto jest odpowiedzialny za jego wypłatę.
Proces ten może być długotrwały, a może też zostać rozstrzygnięty bardzo szybko. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy i przejrzystości dokumentacji stworzonej przez rzeczoznawcę. W każdym razie najczęściej konsekwencją likwidacji szkody jest odszkodowanie zaczerpnięte z OC sprawcy. Może to być wypłata gotówki odpowiadająca sumie konkretnych zniszczeń lub bezgotówkowa naprawa samochodu.
Naprawa bezgotówkowa – na czym polega?
Jeśli zdecydujesz się na bezgotówkową likwidację szkody, tak naprawdę nie musisz uczestniczyć w procesie usuwania uszkodzeń pojazdu. Nie otrzymasz też żadnego przelewu z pieniędzmi. W takim przypadku po prostu to na firmie ubezpieczeniowej spoczywa obowiązek likwidacji szkody od A do Z.
Naprawa bezgotówkowa w ogóle nie musi wymagać udziału właściciela pojazdu. Jak ona wygląda w praktyce?
Przykład: pan Marcin brał udział w kolizji, której nie był sprawcą. Zdecydował się na naprawę bezgotówkową pojazdu. Wybrał miejsce usuwania szkody z listy wskazanej przez ubezpieczyciela. Auto zostało odebrane do warsztatu samochodowego przez podstawioną lawetę. Kiedy szkody zostały naprawione, pan Marcin mógł odebrać gotowy samochód. Wszelkie zobowiązania finansowe związane z kosztem transportu pojazdu do warsztatu oraz jego naprawą uregulował ubezpieczyciel.
Bezgotówkowa likwidacja szkód w całości spoczywa na firmie ubezpieczeniowej. To ona nadzoruje i opłaca każdy etap naprawy oraz odpowiada za przetransportowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu samochodowego lub autoryzowanej stacji obsługi (ASO). Towarzystwo nie wypłaca pieniędzy poszkodowanemu, tylko likwiduje za niego szkodę i dopełnia wszelkich formalności. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za jakość naprawy.
Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy – czy się opłaca?
Taka forma naprawy realizowana przez firmę ubezpieczeniową ma niewątpliwą zaletę: pozwala zaoszczędzić czas na załatwianie formalności, szukanie mechanika, odholowanie auta do warsztatu, wypłatę należności za naprawę itd. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób zapracowanych lub tych, którym sytuacja życiowa nie pozwala na takie poświęcenie.
Jednak warto mieć na uwadze, że naprawa bezgotówkowa nie zawsze wygląda tak pięknie, jak opisują ją ubezpieczyciele. Czasami towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia zapłaty za wszystkie pozycje z kosztorysu od mechanika. Wynika to na przykład z sytuacji, w której warsztat wymienił część, której nie uwzględniono w przewidzianym planie naprawy. Wówczas to poszkodowany musi zapłacić za ich wymianę.
Naprawa pojazdu w bezgotówkowym procesie likwidowania szkód zakłada, że wszystkie części, które zostaną wymienione, będą oryginalne. Dlatego chętnie z takiej opcji realizacji odszkodowania korzystają właściciele nowych samochodów. Jak to wygląda w praktyce? Tak naprawdę, dopóki nie otrzymasz auta z powrotem i nie sprawdzisz, jakie części rzeczywiście zastosowano, nie wiesz, ile w tym zapewnieniu prawdy. Równie dobrze mechanik może użyć zamienników, a Ty po odebraniu samochodu nie masz raczej szans na reklamację.
Dlatego przy całym tym minimalizowaniu czasu poświęcanego na załatwianie naprawy uszkodzonego pojazdu, nie zawsze lepiej wyjdziesz na opcji bezgotówkowej. W formie gotówkowej likwidacji szkód to Ty decydujesz, gdzie oddasz auto do naprawy i na jakie części się zdecydujesz. Masz pełną kontrolę nad całym procesem usuwania skutków zdarzenia.
Bezgotówkowa naprawa samochodu a szkoda całkowita – co wtedy?
Zdarza się, że w wyniku wypadku samochód ulegnie całkowitemu zniszczeniu lub takim uszkodzeniom, których nie da się naprawić. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe orzeka o szkodzie całkowitej i może odmówić podjęcia się bezgotówkowej naprawy.
Pozwala mu na to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2006 r. (sygn. akt III CZP 76/05). W orzeczeniu podkreślono, że ubezpieczyciel nie musi godzić się na bezgotówkową likwidację szkód, jeżeli doszło do powstania szkody całkowitej. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy koszt naprawy samochodu przewyższa jego wartość rynkową w dniu zdarzenia.
Naprawa bezgotówkowa a auto zastępcze – czy się należy?
Wiele osób ma problem, kiedy samochód zostanie zabrany do warsztatu na naprawę. Bo czym wtedy się przemieszczać? Komunikacją miejską a może pożyczyć auto od kogoś z rodziny? Tak naprawdę każdej osobie, która nie może skorzystać z własnego samochodu i która przekazała go do bezgotówkowej likwidacji szkód w ASO, należy się pojazd zastępczy. Nie ma znaczenia, ile będzie trwała naprawa, ani jaki jest jej zakres. Serwisy często dysponują takimi pojazdami. Firmy ubezpieczeniowe współpracują też z wypożyczalniami, które udostępniają samochody zastępcze osobom poszkodowanym w zdarzeniu.
Co ciekawe, jeśli dostaniesz pojazd w gorszym standardzie lub bez funkcji, które miał Twój samochód, możesz domagać się jego wymiany. Auto zastępcze musi odpowiadać jakości i kwestiom technicznym pojazdu, który trafił do naprawy. Jeżeli była w nim automatyczna skrzynia biegów, to samochód z wynajmu też taką powinien mieć. Uważaj jednak, żeby nie przesadzać. Jeśli pójdziesz w drugą stronę i będziesz ubiegać się o pojazd zastępczy w lepszym standardzie niż Twój, który jest w naprawie, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia całości kosztów jego wypożyczenia.
Pamiętaj, że naprawa bezgotówkowa jest dla Ciebie najmniej problemowa, ale pod warunkiem, że samochód trafi do uczciwego warsztatu, a firma ubezpieczeniowa zgodzi się pokryć całość rachunku od mechanika.