SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

5 faktów o ASS domu i samochodu

Ubezpieczenie assistance (ASS), jest jednym z najpopularniejszych dodatków do różnego rodzaju polis, czy to komunikacyjnych, czy to mieszkaniowych. Niewielka składka zakresu podstawowego i możliwość jego poszerzenia o różnego rodzaju pomoc, to tylko jedne z wielu zalet, jakie posiadają te polisy. Jest to ubezpieczenie nieco różniące się od innych, bo najczęściej nie zapewnia odszkodowania, a realną pomoc po szkodzie lub zdarzeniu. Warto więc trochę w nie zainwestować.

1. Pomoc od razu, ale nie po przesłaniu pełnej dokumentacji

Jedną z największych zalet polis assistance, czy to w przypadku aut, czy mieszkań, jest to, że można z nich korzystać od razu. Kiedy kupuje się ubezpieczenie, np. autocasco, to wypłata odszkodowania następuje dopiero po jakimś czasie. Po skompletowaniu dokumentów, odwiedzinach rzeczoznawcy, zaakceptowaniu kosztorysu, czy też wyborze warsztatu naprawczego. Inaczej jest, gdy korzysta się z ASS. Kiedy np. mieliśmy wypadek samochodowy i chcemy skorzystać z tej polisy, pomoc drogowa wysyłana jest od razu. Podobnie w przypadku mieszkania. Jeśli mamy problemy np. z pękniętą lub cieknącą rurą, to zostanie przysłany hydraulik, który ją naprawi.

2. Zakres podstawowy to dobra polisa

Nawet jeśli nie decydujemy się na zakupienie bardziej rozszerzonej wersji, a jedynie na opcję podstawową, to już można mówić, o dobrej ochronie. Polisy ASS, które sprzedawane są za najniższą składkę, również oferują pomoc, która po wystąpieniu szkody, może się bardzo przydać. W przypadku ubezpieczeń samochodowych będzie to holowanie, próba naprawy auta na miejscu zdarzenia lub nawet samochód zastępczy, jeśli auto musiało być oddane do naprawy. W przypadku polis mieszkaniowych, będzie to z całą pewnością pomoc różnego rodzaju specjalistów, jak ślusarz, hydraulik, czy elektryk oraz pomoc w znalezieniu miejsca naprawy zepsutego sprzętu.

3. Zakres rozszerzony – ochrona kompletna

Wybór najwyższego wariantu ubezpieczenia assistance, to zapewnienie sobie najlepszej pomocy. Z tego rodzaju polisami nie trzeba się o nic martwić. W przypadku ochrony pojazdu oraz jego pasażerów, mogą oni liczyć m.in. na zakwaterowanie w hotelu, zapewnienie kierowcy zastępczego, pokrycie kosztów przesłania do warsztatu naprawczego niezbędnych części, czy też przewiezienie pasażerów do celu podróży lub miejsca zamieszkania. W przypadku ubezpieczeń dla mieszkań i domów, będzie to również zakwaterowanie w hotelu, jeśli nieruchomość po szkodzie nie nadaje się do mieszkania, zapewnienie opieki dla dzieci, osób starszych i zwierząt, jeśli ich opiekun musi być hospitalizowany, opłacenie badań mających na celu znalezienie przyczyny szkody, czy też pokrycie strat, jakie spowodowały odpowiednie służby podczas akcji ratunkowej.

4. ASS tańsze jako dodatek

Warto również pamiętać, że ubezpieczenie assistance ma najlepszą cenę, gdy jest łączone z innymi polisami. W przypadku komunikacji będzie to OC lub AC, a nieruchomości podstawowa polisa ochrony domu lub mieszkania. Kupując ASS w pakiecie ma się nie tylko niższą składkę, ale też możliwość dobrania, najbardziej odpowiadającej nam ochrony. Im większy zakres wybranego pakietu, tym więcej opcji assistance do wyboru.

5. ASS, tak jak i inne polisy, trzeba porównywać

Nie ma znaczenie takt, czy będzie to pomoc na drodze, czy w domu. Zawsze warto sprawdzić, jaki zakres oferują różni ubezpieczyciela, ponieważ towarzystwo towarzystwu nierówne. Każde z nich samodzielnie określa swoją ofertę, dlatego też przed podjęciem decyzji dobrze będzie sprawdzić, co można właściwie kupić. Z pewnością pomocny będzie internet i oferowane z nim narzędzia, pomagające porównać za sobą od kilku do kilkunasta ofert. Różnego rodzaju zestawienia, też ułatwią wybór, jak np. ranking ubezpieczeń mieszkania na rankomat.pl. Sprawdzić można tam polisę wraz z dodatkami.

Wiedząc, co zapewnia assistance w każdej firmie, zarówno w wersji podstawowej, pełnej i w każdej z pośrednich, nie ma się problemów z tym, aby zdecydować, co przyda ma się najbardziej i za co chcemy zapłacić.

Dodaj komentarz