SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Zwyżka OC za wiek – do ilu lat obowiązuje?

Zwyżka OC za wiek

Składka na ubezpieczenie OC komunikacyjne jest uzależniona od wielu czynników, w tym od wieku kierowcy. Nie bez powodu: statystyki wypadków ujawniają różnice między grupami wiekowymi. Ubezpieczyciele samochodów często pobierają więcej za OC dla młodych kierowców. Do ilu lat obowiązuje taka zwyżka? Dowiedz się więcej.

Dlaczego składka ubezpieczenia OC zależy od wieku kierowcy?

Składka ubezpieczenia OC komunikacyjnego zależy od wielu czynników. Do najbardziej znanych cech oceny zalicza się markę, rocznik i pojemność silnika pojazdu oraz miejsce zamieszkania jego właściciela. Ponadto istnieją jeszcze inne kryteria takie jak przynależność do danej grupy zawodowej, płeć czy bezszkodowa jazda. Jednocześnie brany jest pod uwagę wiek kierowcy – i to nie bez powodu.

Według raportów rocznych Komendy Głównej Policji to młodzi kierowcy najczęściej są sprawcami wypadków drogowych. Zgodnie z danymi z 2020 roku grupa w wieku 18-24 lat spowodowała 3774 wypadków (18,0% wypadków powstałych z winy kierujących), w których zginęło 431 osób, a 4714 zostało rannych.

Najczęstszą przyczyną wypadków (41%), które spowodowali młodzi kierowcy, było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Dla ubezpieczycieli młodzi kierowcy uznawani są za grupę największego ryzyka ze względu na brak doświadczenia oraz umiejętności w kierowaniu samochodami, a przy okazji dużą skłonność do brawury i ryzyka.

Zwyżka OC za wiek – do ilu lat?

Dla ubezpieczyciela liczy się wiek młodych kierowców. W większości przypadków zwyżki OC za wiek obowiązują do ukończenia 26. roku życia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe obniżają tę granicę do 24 lat. Kalkulacje odbywają się na zasadzie, im młodszy kierowca chce zawrzeć ubezpieczenie OC, tym droższa będzie polisa.

Drugim parametrem branym pod uwagę przy zwyżce OC, która nie zawsze ma związek z wiekiem, jest doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Ubezpieczyciel uzna za młodego kierowcę tego, który posiada uprawnienia do kierowania samochodem nie dłużej niż rok lub dwa lata. Wówczas kalkulacja odbywa się na zasadzie, im krótszy staż za kierownicą, tym wyższa składka.

Kumulacja tych dwóch parametrów: młodego wieku i braku doświadczenia przyczynia się statystycznie częściej do kolizji i wypadków drogowych. Tym samym wpływa na zwyżkę składek OC.

Ile za OC zapłaci młody kierowca?

Niestety, młodzi kierowcy w wieku od 18 do 26 lat muszą liczyć się z większymi składkami ubezpieczenia OC. Średnia cena takiej polisy na początku 2022 roku wynosiła nieco ponad 1400 zł. Oczywiście ta kwota dotyczy pakietu podstawowego. Jeśli dodać do OC dodatkowe ubezpieczenia np. mini AC + assistance + NNW młody kierowca będący właścicielem w miarę nowego auta, zapłaci nawet 7000 zł za kompleksową ochronę.

Gdzie szukać taniego OC dla młodych kierowców?

Tanich ofert warto poszukać w porównywarkach ubezpieczeń OC. Tam otrzymasz na bieżąco aktualizowane propozycje dostępnych polis. Czasami ubezpieczyciel wprowadza z dnia na dzień wyjątkową ofertę, która jest atrakcyjna również dla młodych kierowców. Na przykład jakiś czas temu w PZU można było skorzystać z taniego OC dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Jeżeli było to ich pierwsze kupowane na siebie ubezpieczenie lub miały już na swoim koncie zniżki zdobyte za bezszkodową jazdę, mogły liczyć na oferty korzystne cenowo.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają również rozłożenie płatności na 2, 4 lub 12 rat. Wówczas młody kierowca nie musi od razu płacić całej składki, lecz wpłaca jej wartość w transzach. To dobre rozwiązanie, jeśli musisz ubezpieczyć samochód, a w danej chwili nie dysponujesz całą sumą. Warto jednak pamiętać, że rozłożenie płatności na raty wpływa finalnie na cały koszt polisy – zwiększa jej ostateczną kwotę.

Jak obniżyć składkę OC komunikacyjnego?

Wielu ubezpieczycieli oferuje zniżki dla kierowców, którzy zawierają umowę OC komunikacyjnego. Mogą one mieć różny charakter. Obowiązują na przykład na:

  • zawód posiadacza pojazdu,
  • stan cywilny (singiel, w związku małżeńskim, z dziećmi),
  • wiek pojazdu,
  • miejsce parkingowe dla pojazdu (np. w garażu),
  • niski roczny przebieg,
  • zastosowane zabezpieczenia w pojeździe.

Ale co mogą zrobić nowicjusze, jeśli nie mają zniżki? W takich przypadkach początkujący kierowcy też mają swoje asy w rękawie. Bardzo powszechną opcją jest zarejestrowanie pojazdu jako drugi samochód rodziców. Wówczas zapłacisz za ubezpieczenie tyle, ile płaci Twój rodzic. Co prawda OC jest polisą przypisaną do pojazdu, a nie do właściciela, ale problem może pojawić się w sytuacji kolizji lub wypadku. Gdy wyjdzie na jaw, że jedynym kierowcą danego samochodu jest osoba, która spowodowała wypadek, ale nie ona wykupiła ubezpieczenie, może być problem z wypłatą odszkodowania.

Bardziej popularnym rozwiązaniem jest wykupienie polisy OC na współwłasność z osobą, która ma długą historię ubezpieczeniową i zniżki za bezszkodową jazdę. Możesz wpisać siebie jako współwłaściciela samochodu zarejestrowanego np. na ojca i korzystać z wysokości składki wyliczonej z jego historii. Niestety, jeśli spowodujesz wypadek, ucierpią na tym również zniżki współwłaściciela.

W celu obniżenia składki za ubezpieczenie OC komunikacyjne młodzi kierowcy mogą również skorzystać z OC poprzedniego właściciela. Jeśli kupujesz używany samochód z ważną polisą, możesz z niej korzystać aż do końca obowiązywania umowy z ubezpieczycielem. Pamiętaj tylko, że takie ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie, więc trzeba pilnować terminu jego końca. Najlepiej też wcześniej poszukać korzystnej oferty w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dobrym rozwiązaniem jest również rezygnacja z kupna samochodu z silnikiem bardzo dużej pojemności na rzecz tego o mniejszej mocy. Ostatecznie młodzi kierowcy muszą liczyć się ze zwyżkami w OC, jeśli rejestrują auto na siebie. Mogą skorzystać z różnych akcji promocyjnych lub wykorzystać zniżki kogoś starszego i bardziej doświadczonego. Zawsze jednak warto dokładnie przeanalizować oferty kilkunastu różnych ubezpieczycieli, by wybrać tani, ale i korzystny pakiet OC.

Dodaj komentarz