Szacuje się, że w Polsce co roku ponad 10 tys. samochodów ulega zniszczeniu w wyniku pożaru. W przypadku większości z nich eksperci twierdzą, że połowie tych szkodliwych zniszczeń można byłoby zapobiec, dzięki odpowiednim środkom zapobiegawczym. Chociaż samozapłony zdarzają się dość rzadko, to jednak mogą się wydarzyć, więc warto poznać ich przyczyny i nauczyć się im zapobiegać.
Sygnały ostrzegawcze, czyli jak rozpoznać samozapłon samochodu
Większość pojazdów zaczyna dawać znaki, zanim wybuchnie pożar. Do najczęstszych sygnałów ostrzegawczych, które świadczą o zbliżającym się samozapłonie auta, należą:
- dym i iskry z silnika,
- wycieki oleju pod maską po jego wymianie,
- nagły spadek poziomu paliwa lub oleju,
- gwałtowne zmiany temperatury silnika,
- wielokrotne przepalanie się bezpieczników samochodowych,
- głośne dźwięki dochodzące z układu wydechowego pojazdu.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych znaków, zanim wyruszysz w drogę, jak najszybciej oddaj pojazd do mechanika. Jeśli sygnały te wystąpią podczas jazdy, musisz natychmiast zjechać na pobocze, wyłączyć silnik i wezwać pomoc drogową.
Samozapłon auta – główne przyczyny
Samochód zawiera wiele materiałów łatwopalnych, w tym ciecz taką jak benzyna i olej oraz stałe materiały łatwopalne takie jak przewody elektryczne, węże i inne. Materiały te mogą stać się potencjalnymi źródłami zapłonu, zwłaszcza gdy uległy zużyciu lub mają inne problemy mechaniczne.
Oto kilka z najczęstszych przyczyn samozapłonu samochodu:
- Wypadki samochodowe – większość współczesnych pojazdów jest dobrze zaprojektowana tak, aby w razie wypadku tzw. strefy zgniotu chroniły przed uszkodzeniami wewnętrzne niebezpieczne miejsca samochodu takie jak silnik, akumulator i zbiornik paliwa. Jednak blachy mogą wchłonąć tylko pewną siłę uderzenia. Gdy jest zbyt mocna i uszkodzi tę barierę, może spowodować wyciek i rozlanie płynów, które w połączeniu z ciepłem np. na silniku natychmiast spowodują pożar.
- Wady konstrukcyjne – zwykle same w sobie nie spowodują pożaru, ponieważ nie mają włącznika/wyłącznika do podpalenia pojazdu. Jednak takie wady mogą tworzyć warunki, w których ewentualny pożar jest nieunikniony. Zazwyczaj producenci wyłapują takie sytuacje, zanim incydenty staną się powszechne. Wydają przypomnienia, aby usunąć niebezpieczne samochody z rynku i rozwiązać problemy, ponieważ żaden producent nie chce być znany z samozapłonu swoich pojazdów.
- Awaria systemu elektrycznego – układ elektryczny przebiega przez cały samochód. Tak więc zużyty lub luźny przewód w dowolnym miejscu może wywołać iskrę, która może spowodować samozapłon.
- Nieszczelny układ paliwowy – przeciętny samochód zawiera pod maską kilka łatwopalnych cieczy, które łatwo mogą się zapalić. Na przykład benzyna jest najbardziej żrącą i łatwopalną cieczą, jaką przewozi samochód. Nawet pojedyncza iskra w pobliżu, może spowodować, że Twój samochód stanie w płomieniach.
- Wyciekające płyny – układy pojazdów osobowych zawierają płyny chemiczne, które są niebezpieczne dla ludzi, a wiele z nich jest wysoce łatwopalnych. Nie chodzi tylko o paliwo, ale także o olej, płyn przekładniowy, płyn hamulcowy, płyn do chłodnicy i płyn wspomagania kierownicy krążą w odpowiednich układach podczas jazdy pojazdu. Jeśli węże pękną lub przeciekają, płyn wycieka. Same w sobie zwykle nie powinny się zapalić. Jednak w przypadku iskry z awarii układu elektrycznego może dojść do samozapłonu.
- Przegrzanie silnika – silniki samochodowe zwykle nie przegrzewają się na tyle, by stanąć w płomieniach. Jednak przegrzany silnik może zwiększyć temperaturę płynów w aucie takich jak olej silnikowy lub płyn chłodzący. Ich duże przegrzanie może sprawić, że zaczną się wylewać, a jak już wiadomo, są to substancje bardzo łatwopalne.
- Przegrzanie katalizatorów – to ryzyko pożaru, które często jest pomijane, ale pomyśl o tym: jest to jedna z najgorętszych części Twojego samochodu. Przebiega przez całą długość pojazdu – układ wydechowy. Temperatura zatkanego lub przepracowanego katalizatora może szybko wzrosnąć do tak wysokiej, aby spowodować uszkodzenie otaczających części i wywołać pożar.
Co zrobić, jeśli samochód się zapali?
Kierowcy często nie dostrzegają rosnącego niebezpieczeństwa przebywania w samochodzie, z którego wydobywa się dym lub iskry. Jeśli coś takiego ma miejsce, natychmiast zatrzymaj swój pojazd, aby móc szybko z niego wyjść. Staraj się stanąć jak najdalej od ruchu ulicznego. Wyłącz silnik, aby zatrzymać ruch płynu, który może podsycić ogień i doprowadzić do wybuchu.
W większości przypadków pożar przynajmniej początkowo, jest ograniczony do komory silnika pojazdu. Do ugaszenia ognia w płonącym samochodzie można użyć gaśnicy proszkowej lub pianowej. Jednak najbezpieczniej jest odejść od pojazdu na bezpieczną odległość i wezwać straż pożarną.
Jak zapobiegać samozapłonom auta?
Najważniejszą kwestią jest wykonywanie regularnych przeglądów pojazdu w stacjach diagnostycznych oraz przeprowadzanie jego konserwacji przez profesjonalnego mechanika. Jeśli zauważysz wyciek lub Twój samochód wydaje się działać nieprawidłowo, nie zwlekaj przed oddaniem go do warsztatu mechanicznego.
Nigdy nie przewoź kanistrów z paliwem, ani butli z gazem wewnątrz samochodu na siedzeniach. Nie zostawiaj pojazdu w pobliżu miejsc z łatwopalnymi substancjami, w których istnieje ryzyko, że mogą dotknąć katalizatora lub układu wydechowego i spowodować pożar.
Zawsze też stawiaj bezpieczeństwo za kierownicą na pierwszym miejscu, aby uniknąć wypadku, który mógłby doprowadzić do samozapłonu auta.
Odszkodowanie za spalony samochód – kiedy się należy?
Niestety, doszło do tragedii i Twój samochód uległ spaleniu. Co wtedy? Czy dostaniesz odszkodowanie? Tak, ale pod warunkiem, że pojazd miał ważne autocasco, czyli wykupioną polisę AC. Zwykłe ubezpieczenie OC nie przewiduje wypłat rekompensaty za straty poniesione w wyniku pożaru. Dlatego warto mieć te kwestie na uwadze i odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd – zarówno pod względem technicznym, jak i ubezpieczeniowym.