SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Po jakim czasie przepadają zniżki OC? Przerwa w ubezpieczeniu

Przerwa w ubezpieczeniu

Zniżki są przyznawane kierowcom za bezszkodową jazdę, a także za ciągłość ubezpieczenia. Spowodowanie kolizji lub brak przedłużania polisy to najczęstsze przyczyny utraty rabatów, co w konsekwencji prowadzi do wyliczenia bardzo wysokiej składki OC. Przeczytaj, w jaki sposób można uchronić się przed takimi skutkami przerwy w ubezpieczeniu.

Najczęstsze przyczyny przerwy w OC

Brak ciągłości OC może wynikać z wielu sytuacji, które były wynikiem świadomych decyzji lub przyczyniła się do nich tzw. siła wyższa. Zdarza się, że osoby wyjeżdżające za granicę sprzedają swoje auto, by nie ponosić obowiązkowych opłat lub żeby zyskać dodatkową gotówkę na podróż. Niektóre osoby pozbywają się samochodu, ze względu na niską częstotliwość użytkowania pojazdu czy zbyt duże koszty jego utrzymania.

Niezależnie od przyczyn, przerwy w OC są akceptowane przez wielu ubezpieczycieli i nie stanowią żadnej przeszkody w kontynuowaniu polisy, np. po powrocie z zagranicy czy kupnie nowego auta. Bardzo często nawet po kilkuletniej przerwie można znaleźć ubezpieczalnię, która weźmie pod uwagę dotychczasowe lata bezszkodowej jazdy jeszcze sprzed luki w OC.

W celu wyliczenia składki firmy ubezpieczeniowe często pytają klientów o:

  • okres, w którym kupowali polisy dla swoich samochodów,
  • to, czy w ich historii występowały polisy krótsze niż 12 miesięcy,
  • ciągłość ubezpieczenia OC auta.

Od udzielonych odpowiedzi zależeć będzie wysokość przyznanych zniżek, co przekłada się bezpośrednio na finalną stawkę polisy OC.

Po jakim czasie traci się zniżki OC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własny sposób na przyznawanie i wyliczanie zniżek. Mimo to w większości przypadków rabat za bezpieczne prowadzenie auta zostanie przyznany dopiero po 6 latach bezszkodowej jazdy. Zależnie od ubezpieczalni, wynosić on może od 40% do nawet 70% całej składki za polisę. Wypracowane składki można jednak łatwo stracić, np. będąc sprawcą kolizji lub mając długotrwałą przerwę w ubezpieczeniu. Czy da się precyzyjnie określić, po jakim czasie przepadają zniżki OC?

Udzielenie dokładnej odpowiedzi na to pytanie okazuje się dosyć trudne. Wynika to z faktu, że każda firma ubezpieczeniowa stosuje w tym zakresie własną politykę. Nie istnieją regulacje prawne, które określałyby jasno wytyczne w kwestii przyznawania i zabierania rabatów na polisy. Może się więc okazać, że w jednej firmie ubezpieczeniowej dwuletnia przerwa w OC będzie wiązała się z koniecznością tworzenia historii ubezpieczenia od nowa, a w innej brak ciągłości nie będzie miał żadnego znaczenia. Z tego powodu, w sytuacji odnawiania polisy OC warto szukać firmy, która wylicza składkę bazując na historii klienta zawartej w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym). 

Jak wybrać ubezpieczalnię po utracie zniżki za przerwę w OC?

W rzeczywistości branie pod uwagę wyłącznie okresu bez polisy podczas wyliczania składki jest rzadką praktyką wśród firm ubezpieczeniowych. Najczęściej bonifikaty przyznawane są na podstawie wieloletniej historii ubezpieczeniowej konkretnego kierowcy. O ile z wcześniejszego OC i AC nie były wypłacane odszkodowania za spowodowanie szkody, to po dłuższej przerwie w ubezpieczeniu bardzo możliwe jest otrzymanie atrakcyjnych zniżek.

Oznacza to, że wieloletnia bezszkodowa jazda powinna zostać doceniona w większości ubezpieczalni, pomimo braku ciągłości polisy. Zdarza się, że niektóre towarzystwa likwidują zniżki zaledwie po dwóch latach luki w OC, jednak nie należy się tym zniechęcać i warto poszukać oferty, która uwzględni historię ubezpieczeń sprzed przerwy.

Na rynku funkcjonują firmy, które mają bardzo zróżnicowane procedury związane ze sprawdzaniem ciągłości OC. Niektóre z nich analizują historię ubezpieczeniową zaledwie 4 lata wstecz, podczas gdy kolejne biorą pod uwagę bezszkodową jazdę sprzed 6, a nawet sprzed 10 lat. Z tego powodu, poszukując najlepszej polisy po przerwie w OC, warto porównywać oferty od różnych ubezpieczycieli. Pozwoli to znaleźć najkorzystniejszą ofertę pod względem cenowym, bez zwyżek za brak ciągłości w ubezpieczeniu.

Przerwa w OC: czy da się odzyskać utracone zniżki OC?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre firmy ubezpieczeniowe są w stanie uwzględnić zniżki wypracowane poza granicami Polski. Ma to zastosowanie szczególnie w przypadku samochodów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji należy przedstawić dokument potwierdzający przebieg ubezpieczenia. Ważne, by był on przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Sposobem na uzasadnienie przerwy w OC może być również poświadczenie od pracodawcy, które zawiera informacje od ubezpieczyciela o bezszkodowej jeździe autem służbowym. Jeśli osoba starająca się o odzyskanie zniżek za okres przerwy w OC była przez ten czas głównym użytkownikiem pojazdu firmowego, ubezpieczyciel powinien wziąć to pod uwagę przy wyliczaniu składki.

Jaki wpływ na cenę OC mają niepełne polisy?

Zdarzają się sytuacje, w których kierowcy w swojej historii ubezpieczeniowej mają kilka niepełnych polis, a między poszczególnymi umowami pojawiają się luki. W jaki sposób taki przypadek interpretują ubezpieczalnie? To zależy. Większość firm w przedstawionej sytuacji podczas wyliczania składki nie przyzna żadnych zniżek za bezszkodową jazdę, ponieważ interesuje je wyłącznie liczba pełnych lat bez wypłaty odszkodowań z OC.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają jedynie polisy ważne powyżej 6 miesięcy, i tylko te biorą pod uwagę przy kalkulowaniu ceny ubezpieczenia. Inne sumują krótkie umowy i doliczają za nie dodatkowe zniżki. Zdarzają się również ubezpieczalnie liczące historię OC od momentu wykupienia pierwszej polisy, nie zważając na to, że była ona niepełna. Przedstawienie kwestii brania pod uwagę krótkich polis wśród różnych ubezpieczycieli po raz kolejny pokazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest porównywanie ofert od różnych firm. Zależnie od funkcjonującej w danym towarzystwie polityki cenowej i wdrożonych algorytmów, koszt polisy OC będzie prezentował się zupełnie inaczej w kilku różnych ubezpieczalniach.

Dodaj komentarz