SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Niemieckie strony z autami, które warto znać

Chcesz kupić nowe auto, ale na polskim rynku nie możesz znaleźć atrakcyjnej oferty? Zamierzasz sprowadzić samochód z Niemiec, ale nie wiesz, gdzie szukać ogłoszeń? Sprawdź niemieckie strony z pojazdami. Znajdziesz tam kompletne ogłoszenia, które zawierają szczegółowe zdjęcia aut i cenę. Co więcej, niektóre takie serwisy są dostępne w polskiej wersji językowej! Poznaj je.  

Sprowadzanie samochodu z Niemiec jest bardzo popularne. Nic dziwnego. Za granicą można znaleźć ciekawe modele pojazdów w dobrym stanie, z niskim przebiegiem i w korzystnej cenie. W rezultacie kupisz tam sprawne auto, które posłuży Ci długo, a jednocześnie nie przepłacisz. Dlatego warto rozważyć tę opcję. 

Niemieckie strony z autami — które są najpopularniejsze? 

Niemieckich aut można szukać osobiście, np. na giełdzie pojazdów za granicą. Jednak nigdy nie ma pewności, że wrócisz z nowym samochodem. Dlatego lepiej najpierw sprawdzić ogłoszenia w Internecie i znaleźć najkorzystniejsze oferty, a dopiero potem pojechać po wybrane auto. Wśród najpopularniejszych stron z pojazdami w Niemczech można wymienić: 

  • auto.de — jest to najsłynniejszy serwis z samochodami na sprzedaż. Dlatego warto rozpocząć poszukiwania idealnego modelu właśnie na tej stronie. Jej zaletą jest to, że ma bardzo szczegółowe kryteria wyszukiwania. Dzięki temu można precyzyjnie określić swoje preferencje i znaleźć idealne auto. Ponadto serwis oferuje wsparcie podczas zakupu samochodu; 
  • automarkt.de — na tej stronie znajdziesz oferty z pojazdami z rynku wtórnego i pierwotnego. Ogłoszenia są bardzo zróżnicowane i można tam trafić nawet na propozycje od dealerów! To dobry portal, jeśli chcesz kupić auto dobrej marki, np. Audi czy BMW; 
  • autoscout24.de — to strona z dużą ilością ogłoszeń. Występuje w języku polskim, co znacznie ułatwia poszukiwania idealnego samochodu. Ponadto znajdują się tam często nie tylko oferty z niemieckiego rynku, ale także z okolicznych krajów. Dzięki temu masz większe szanse, że znajdziesz wymarzony model; 
  • webauto.de — w tym serwisie są ogłoszenia, które możesz posegregować ze względu na region, a także na właściciela (czy auto pochodzi od osoby prywatnej, z komisu czy od dealera). Dzięki temu możesz np. przeglądać oferty tylko z terenów blisko granicy lub wyłącznie te od prywatnych właścicieli; 
  • mobile.de — to strona dla osób, które nie chcą kupić tylko samochodu osobowego, ale szukają także np. ciężarówki czy motocykla. Portal ma szczegółową wyszukiwarkę, dzięki czemu nie ma problemów z określeniem tego, jaki pojazd chcesz znaleźć; 
  • gebrauchtwagen.de — to portal internetowy z używanymi samochodami. Zawiera ponad 700 tys. ogłoszeń z różnych regionów. Szeroki wybór ofert sprawia, że szanse na znalezienie wymarzonego auta są bardzo wysokie. 

Samodzielne szukanie ofert z samochodami na sprzedaż w Niemczech to dobre rozwiązanie, jeśli zamierzasz udać się po auto osobiście. Dzięki temu możesz znaleźć idealny pojazd w cenie dopasowanej do Twoich możliwości finansowych.  

Jednak jeśli nie masz czasu na przeglądanie ofert i tłumaczenie ich treści, możesz skorzystać z pomocy pośredników. Eksperci przeszukają ogłoszenia i zaproponują modele, które odpowiadają Twoim preferencjom. 

Sprowadzanie auta z Niemiec do Polski — jak to zrobić? 

Udało Ci się znaleźć atrakcyjne ogłoszenie z wymarzonym samochodem? Czas na rozmowę z właścicielem. W jej trakcie postaraj się ustalić faktyczny stan pojazdu i zapytaj o możliwość odbycia jazdy testowej. Zazwyczaj sprzedający się na nią zgadzają, jednak pamiętaj, że nie mają takiego obowiązku. Warto poprosić także właściciela o zarezerwowanie pojazdu. Uprzedź go, że jesteś z zagranicy i potrzebujesz czasu, aby dojechać do Niemiec. 

Po dotarciu na miejsce dokładnie obejrzyj samochód. Jeśli wszystko się zgadza z opisem, zawrzyj umowę kupna-sprzedaży. Zazwyczaj się ją spisuje w języku niemieckim lub angielskim. Niezależnie od tego, w jakim języku zostanie sporządzona, powinny się w niej znaleźć informacje odnośnie do przedmiotu transakcji, czyli m.in. numer rejestracyjny pojazdu i numer VIN, a także dane właściciela i ustalona stawka. Od wpisanej ceny zależy m.in. wysokość podatku akcyzowego.  

Po podpisaniu dokumentu sprzedający powinien Ci wręczyć klucze do auta wraz z dowodem rejestracyjnym, potwierdzeniem wykonania przeglądu technicznego, książeczką serwisową oraz opcjonalnie kartą pojazdu.  

Następnie należy: 

  • z kompletem dokumentów zgłosić się do Zulassungsstelle, czyli niemieckiego urzędu komunikacji. Jeśli właściciel nie zrobił tego wcześniej, wyrejestruj samochód i złóż wniosek o wydanie nowych tablic (tzw. krótkoterminowych), dzięki którym będzie można wjechać do kraju „na kołach”; 
  • zapłacić tymczasowe OC, aby móc legalnie poruszać się po drogach, 
  • wyrobić tymczasowy dowód rejestracyjny. 

Ta procedura w Niemczech przebiega bardzo sprawnie. Urzędnicy są przyzwyczajeni do tego typu transakcji, więc w ciągu kilku godzin z pewnością załatwisz wszystkie formalności. Po tym będzie można ruszyć do Polski.  

Jeśli chcesz uniknąć wizyty w niemieckim urzędzie, po wyrejestrowaniu pojazdu zdecyduj się na przewiezienie go na lawecie. To prostsze rozwiązanie, jednak może być dość kosztowne, zwłaszcza jeśli przewozisz auto z dalekich regionów Niemiec na wschód Polski.  

Jakie formalności trzeba załatwić po zakupie auta z Niemiec? 

Jeśli udało Ci się sprowadzić niemieckie auto do Polski, czeka Cię sporo formalności.  

  • W ciągu 14 dni musisz od daty zakupu, musisz uregulować podatek akcyzowy i złożyć wniosek AKC-U/S. Opłatę można wnieść osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem platformy PUESC. Stawka się różni w zależności od wartości pojazdu, od pojemności silnika, a także od rodzaju napędu. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej urzędu. 
  • Wykonaj badanie techniczne w Polsce, nawet jeśli masz aktualny przegląd z Niemiec. Zdarza się, że pracownicy nie akceptują dokumentów z zagranicy. 
  • Przetłumacz umowę kupna-sprzedaży. Urzędnik nie zarejestruje auta, jeśli dokument będzie w obcym języku. Jednocześnie nie ma konieczności tłumaczenia np. dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu, jeśli nie ma w nich istotnych informacji o stanie technicznym samochodu; 
  • W ciągu 30 dni zarejestruj pojazd w wydziale komunikacji. Będą Ci potrzebne potwierdzenia zapłaty podatku i wykonania badania technicznego, a także przetłumaczone dokumenty. Na ich podstawie urzędnik będzie mógł wystawić pozwolenie czasowe oraz wyrobić tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny. Po odbiór tzw. „twardego” dowodu będzie można zgłosić się po ok. tygodniu.  
  • Wykupić standardowe komunikacyjne ubezpieczenie OC — po miesiącu mija termin ważności krótkoterminowej polisy. Pamiętaj, że umowa nie przedłuża się automatycznie, a samochód nie może pozostać bez ochrony od odpowiedzialności cywilnej. Dlatego należy niezwłocznie wykupić nowe ubezpieczenie na pełny rok.  

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania 

  1. Gdzie kupić tanie auta w Niemczech? 

Jeśli chcesz sprowadzić samochód z Niemczech, możesz samodzielnie wybrać się tam na giełdę. To dobre rozwiązanie, ponieważ można „na żywo” porównać modele, porozmawiać z właścicielami i wynegocjować korzystną stawkę.  

Inna opcja to zapoznanie się z ofertami pojazdów w Internecie. Na stronach z autami znajdziesz wiele ciekawych ogłoszeń, które możesz uporządkować od najniższej do najwyższej ceny. Dzięki temu bez problemu wybierzesz tanie auto.  

  1. Czy opłaca się kupić samochód w Niemczech? 

Zastanawiasz się, czy warto kupić auto za zachodnią granicą? Zdecydowanie tak. Niemieckie samochody są zazwyczaj w dobrym stanie technicznym i mają mały przebieg. Oznacza to, że nie wymagają większych nakładów finansowych i będzie można nimi pokonać jeszcze tysiące kilometrów.  Ponadto niemieckie pojazdy mają atrakcyjniejszą cenę niż te sprzedawane w Polsce. W kraju auta w bardzo dobrym stanie mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!  

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z Niemiec? 

Sprowadzasz auto z Niemiec i zastanawiasz się, ile trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie? Cena polisy zależy od indywidualnych czynników, m.in. od marki, pojemności silnika, przebiegu, sposobu korzystania, a także od Twojego doświadczenia za kierownicą. Aby poznać dokładną wysokość składki, warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.  

Pochodzenie pojazdu nie wpływa na koszt polisy OC czy AC. Zatem nie musisz się obawiać, że za samochód z zagranicy zapłacisz więcej, niż za pojazd z polskiego rynku.   

Dodaj komentarz