SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Myszy w samochodzie – jak się ich pozbyć? Co ze zniszczeniami?

Silnik - myszy, gryzonie pod maską

Myszy w samochodzie to poważny problem, z którym boryka się wielu kierowców. Gryzonie chętnie wybierają auta jako swoje schronienie, gdy na zewnątrz robi się chłodniej. Mogą wyrządzić sporo szkód i powodować zanieczyszczenia. Dowiedz się, jak skutecznie poradzić sobie z tym kłopotem i zabezpieczyć pojazd na przyszłość.

Dlaczego gryzonie są niebezpieczne dla samochodu?

Mimo niewielkich rozmiarów myszy mogą wyrządzić w samochodzie wiele szkód, a ich usunięcie może być kosztowne. Przede wszystkim bardzo chętnie gryzą one maty wygłuszające, kable, a nawet przewody hamulcowe. Ich obecność pod maską może doprowadzić do poważnych uszkodzeń różnych układów pojazdu.

Straty wyrządzone przez myszy mogą spowodować, że samochód nie będzie mógł odpalić. A nawet jeśli uda się uruchomić silnik, to jazda może być bardzo niebezpieczna. Problemem związanym z obecnością gryzoni jest także nieprzyjemny zapach, jaki pozostawiają ich odchody. Obecność nieczystości może negatywnie wpływać na żywotność niektórych elementów w samochodzie.

Usunięcie myszy ze swojego auta oraz zapobieganie ich pojawianiu się jest ważne ze względu na to, że bardzo często gryzonie nie mogą znaleźć drogi powrotnej i umierają. W takim przypadku miejsce, z którego pochodzi nieprzyjemny zapach, może ustalić wyłącznie mechanik po dokładnym obejrzeniu samochodu.

Jak pozbyć się myszy z samochodu?

Gdy podejrzewasz, że w Twoim aucie mogą być myszy lub inne zwierzęta, takie jak np. kuny, to niezwłocznie zastosuj skuteczne sposoby ich usunięcia.

Metody, które możesz wypróbować, to:

  • Pułapki elektryczne składające się z metalowych płytek przeznaczonych do montażu w konkretnym miejscu pod maską. Podpina się je do akumulatora. W momencie, gdy elementy pułapki zostaną dotknięte przez gryzonia, wysyłany jest impuls elektryczny. Zasada działania przypomina tą, która wykorzystywana jest w pastuchach elektrycznych. Mimo że jest to skuteczna metoda, to jej największą wadą jest możliwość poważnego skrzywdzenia, a nawet zabicia zwierzęcia.
  • Pułapki mechaniczne, czyli tzw. żywołapki. Pozwalają na złapanie gryzonia bez wyrządzania mu szkody. Po schwytaniu w pułapkę można go wypuścić na wolność w bezpiecznym miejscu.
  • Środki chemiczne, takie jak np. środki czystości o silnym zapachu. Gryzonie nie lubią ich intensywnej woni, co może skutecznie pomóc w pozbyciu się ich z auta. Nie jest to jednak niezawodny sposób, bo zwierzęta dość szybko przyzwyczajają się do zapachu. Dodatkowo może on przedostawać się do wnętrza kabiny, co negatywnie wpływa na komfort osób podróżujących samochodem.
  • Odstraszacze ultradźwiękowe emitujące dźwięki praktycznie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Jest to humanitarny oraz skuteczny sposób na pozbycie się myszy. Na rynku można znaleźć wiele odstraszaczy, które zniechęcą gryzonie do zbliżania się do Twojego samochodu.
  • Sierść psa lub kota możesz rozsypać pod maską i w pobliżu auta. Myszy wyczują zapach czworonoga i być może skutecznie zniechęci je to do wejścia do wnętrza auta.
  • Umycie komory silnika pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu gryzoni. Jest to także skuteczny sposób na to, aby ich woń nie przyciągała innych osobników.

Myszy w aucie a ubezpieczenie – czy odszkodowanie pokryje szkody wyrządzone przez gryzonie?

Zastanawiasz się, czy Twoje ubezpieczenie OC pokryje szkody wyrządzone przez myszy w samochodzie? Niestety nie. Polisa chroni mienie oraz zdrowie osób poszkodowanych, które ucierpią w zdarzeniu drogowym, którego jesteś sprawcą.

Uszkodzenia Twojego auta spowodowane przez gryzonie nie kwalifikują się do wypłaty odszkodowania z OC. Koszty naprawy zniszczonych elementów będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Możesz jednak kupić autocasco, czyli dobrowolne ubezpieczenie AC. Polisa ta zapewnia ochronę w razie wypadku, kradzieży, uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zjawiska pogodowe. Ubezpieczenie może także pokryć koszty związane z działaniem gryzoni. Dzięki niemu będziesz mógł naprawić swój samochód bez ponoszenia wydatków lub znacząco je obniżyć.

Jakie ubezpieczenie AC wybrać?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby autocasco obejmowało także szkody spowodowane przez myszy, to musisz dokładnie przeanalizować warunki wybranego wariantu.

Zakres AC w przeciwieństwie do OC nie jest regulowany przepisami prawa, dlatego każde towarzystwo może dowolnie go ustalać. Jeśli jednak wybierzesz odpowiedni wariant, to możesz otrzymać odszkodowanie także wtedy, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone przez gryzonie.

Polisa AC all risk

Wiele towarzystw oferuje możliwość zakupu polisy AC all risk, czyli takiej, która obejmuje wszystkie ryzyka niewymienione jako wyłączenia odpowiedzialności w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Daje ona kompleksową ochronę i może przydać się w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej oferty, porównaj kilka propozycji, aby wybrać najlepszą. Najłatwiej i najszybciej zrobisz to, wykorzystując funkcjonalny kalkulator polis AC.

Czy AC pokryje szkody wyrządzone przez gryzonie?

Pamiętaj, że ubezpieczenie autocasco nie pokryje kosztów związanych z uszkodzeniami wyrządzonymi przez myszy, jeśli okaże się, że takie straty te są objęte wyłączeniami. Bardzo często towarzystwa ustalają dolne limity napraw. Jeśli więc usunięcie awarii wywołanej przez obecność myszy w aucie będzie tańsze, niż zakłada ubezpieczyciel, to nie otrzymasz zwrotu poniesionych kosztów.

Możesz skutecznie zabezpieczyć swój samochód przed gryzoniami, w tym także przed myszami, stosując wspomniane metody. Trudno jest wskazać jeden skuteczny sposób, który sprawdzi się w Twoim przypadku, dlatego warto przetestować kilka z nich. Możesz pomyśleć także o zakupie ubezpieczenia AC, które może pokryć szkody, jeśli wybrany wariant polisy je obejmuje. Przed wyborem konkretnej oferty dokładnie przeanalizuj jej warunki, aby uniknąć rozczarowania w przyszłości.

Dodaj komentarz