Zakup ubezpieczenia samochodowego od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Dzięki temu po wypadku ofiary otrzymają stosowne odszkodowanie na pokrycie wyrządzonych szkód i kosztów leczenia. Jednak warto wiedzieć, że zakupić polisę OC może nie tylko osoba, do której należy pojazd, ale ktoś przez nią upoważniony. Sprawdź, jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w Polsce jest przypisywane do pojazdu mechanicznego i np. po sprzedaży „idzie” za nim. Oznacza to, że jeśli samochodem chcą kierować dwie osoby, nie muszą kupować dwóch osobnych ubezpieczeń. W związku z tym wystarczy jedna polisa zawarta przez jednego z właścicieli. To oznacza, że nie trzeba jej zawierać osobiście.
Kto może ubezpieczyć samochód?
Często zdarza się, że rodzice czy dziadkowie użyczają pojazdu np. swoim dzieciom na czas dojazdu na uczelnię. Pociechy korzystają z auta, dbają o niego i utrzymują je w dobrym stanie. Problem pojawia się, gdy nadchodzi czas opłaty ubezpieczenia.
Aby uniknąć nieporozumień i nauczyć pociechy odpowiedzialności, wiele osób zastanawia się, czy umowę na polisę może zawrzeć aktualny kierowca. To zależy od sytuacji. Obowiązek zakupu polisy OC spoczywa na właścicielu auta, nawet jeśli z niego nie korzysta. Natomiast istnieje możliwość zawarcia umowy przez inną osobę, jeśli:
- zostanie upoważniona przez właściciela do podpisania umowy w jego imieniu,
- jest współwłaścicielem pojazdu, a jej dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym samochodu.
Natomiast w przypadku śmierci właściciela auta, obowiązek opłacania OC za niego przejmuje spadkobierca, jeśli został wskazany w testamencie lub wszystkie osoby dziedziczące, jeśli podział majątku musi dokonać się na drodze sądowej.
Warto pamiętać, że na spadkobiercach spoczywa także obowiązek zawarcia nowej umowy, jeśli poprzednia wygasła. Nie należy zwlekać z tym, aż do zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym czy nabycia spadku. Takie działanie może zakończyć się otrzymaniem wysokiej kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli UFG. Każdy dzień zwłoki to dodatkowe koszty.
Dodatkowo, jeśli podczas kierowania nieubezpieczonym pojazdem spowodujesz wypadek, będziesz musiał z własnej kieszeni wypłacić ofiarom stosowne odszkodowanie na pokrycie szkód i kosztów leczenia.
Jak kupić ubezpieczenie auta na inną osobę?
Zakup ubezpieczenia OC na inną osobę jest możliwy, ale tylko pod pewnym warunkiem – jeśli będzie ona głównym kierowcą pojazdu. Wtedy podczas zawierania umowy polisy lub korzystania z internetowego kalkulatora ubezpieczeń należy:
- zaznaczyć, że właściciel nie będzie użytkownikiem auta,
- podać dane głównego kierowcy.
Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe obliczy wysokość składki na podstawie informacji o użytkowniku pojazdu, a nie jego właściciela.
Takie rozwiązanie ma wiele korzyści – dzięki niemu można np. skorzystać ze zniżek głównego użytkownika. To z pewnością spodoba się młodym osobom z niewielkim doświadczeniem w kierowaniu autem, które nie mają zgromadzonych żadnych zniżek, a ich składka na polisę jest bardzo wysoka. Zdarza się, że przez duże koszty początkujący kierowcy rezygnują z ochrony. Dzięki dodaniu do umowy użytkownika samochodu powyżej 26. roku życia można znacząco obniżyć cenę za ubezpieczenie.
Przykład 1.
Średnia cena polisy OC, np. w III kwartale 2021 roku dla 19-latka wynosiła 2080 zł. Z kolei ubezpieczenie tego samego pojazdu, ale wykupione przez 56-latka to koszt zaledwie 466 zł. Różnica jest kolosalna!
Jeśli jesteś młodym kierowcą i zdecydujesz się zawrzeć polisę na starszego członka rodziny, nie tylko będziesz mógł korzystać z jego zniżek, dzięki czemu zaoszczędzisz, ale także zaczniesz wypracowywać własne rabaty za bezszkodową jazdę. W rezultacie w przyszłości będziesz mógł samodzielnie ubezpieczyć swój samochód po atrakcyjnej cenie.
Kto straci zniżki po ubezpieczeniu auta na inną osobę?
Zawarcie polisy OC na drugą osobę jest korzystne finansowo. Jednak nie należy zapominać, że wiąże się także z pewnym ryzykiem. Jeśli jeden z użytkowników pojazdu spowoduje wypadek, zniżki zostaną odebrane wyłącznie właścicielowi pojazdu. W rezultacie kolejna polisa będzie miała mniej atrakcyjną cenę.
Aby odpowiedzialność ponosili wszyscy kierowcy danego pojazdu, trzeba ich wpisać do dowodu rejestracyjnego. Można to zrobić pod warunkiem, że są oni współwłaścicielami samochodu.
Jak można stać się współwłaścicielem auta?
Chcesz podzielić się odpowiedzialnością za samochód? Nie możesz zrobić tego ustnie. Aby pojazd stał się własnością kilku osób, należy:
- przekazać im część auta w darowiźnie – warto pamiętać, że wiąże się to z koniecznością zapłaty odpowiedniego podatku. Jednak jeśli zostanie ono przekazane pomiędzy członkami rodziny, np. rodzicem a dzieckiem, będziesz zwolniony z tego obowiązku,
- zawrzeć umowę kupna-sprzedaży na kilku nabywców – po zakupie auta trzeba zgłosić się do urzędu skarbowego i opłacić stosowną opłatę, bez względu na relację, która łączyła obie strony.
Następnie należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania i przedstawić wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego z danymi wszystkich dysponentów. Jednak warto pamiętać, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami – jeśli samochód ma kilku właścicieli, żadna osoba nie może go sprzedać bez porozumienia się z pozostałymi.
Czy osoba bez prawa jazdy może stać się właścicielem auta i kupić ubezpieczenie OC?
Aby kupić samochód, nie jest wymagane prawo jazdy. W związku z tym nawet jeśli właścicielem pojazdu stanie się osoba, która nie ma odpowiednich uprawnień do kierowania autem, ma ona obowiązek zakupu ubezpieczenia OC.
Jednak jest pewien warunek. Właściciel bez prawa jazdy musi wskazać w polisie głównego kierowcę, który będzie użytkować dany samochód na co dzień. Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło obliczyć ryzyko objęcia ochroną danego pojazdu.
Nie zwlekaj! Wykup ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej samochodu, nawet jeśli nie jesteś jego właścicielem. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie poruszać się nim po drogach.