Włoskie samochody cieszą się dużym uznaniem także w naszym kraju. Coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzanie nie tylko najpopularniejszych marek, ale również tych bardziej luksusowych. Jeśli planujesz taki zakup, dowiedz się, jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Czy warto zdecydować się na auto z Włoch?
Polacy bardzo chętnie decydują się na zakup włoskich pojazdów z drugiej ręki. Najczęściej wybierają markę Alfa Romeo oraz Fiat. Są to samochody cieszące się dobrymi opiniami, które zapewniają komfortową jazdę i świetne osiągi. Ale Włochy to kierunek idealny także dla osób poszukujących luksusowych marek, takich jak:
- Ferrari,
- Maserati,
- Lamborghini.
Śródziemnomorski klimat jest dość łagodny dla karoserii, dlatego zazwyczaj pojazdy z Włoch prezentują się doskonale. Poszukując takiego samochodu, trzeba jednak robić to rozważnie. Nie warto skusić się na przypadkową ofertę z niską ceną, gdyż może okazać się, że auto ma bogatą historię wypadkową.
Historia pojazdu z Włoch – jak ją zweryfikować?
Zanim zdecydujesz się na zakup swojego wymarzonego samochodu z Włoch, zweryfikuj jego historię. Auta w tym kraju przechodzą obowiązkowe przeglądy co dwa lata. Każdy z nich jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego. Sprawdź także książkę serwisową pojazdu, który planujesz kupić.
Włosi najczęściej nie przywiązują dużej wagi do kondycji swoich samochodów, dlatego musisz dokładnie sprawdzić auto, które chcesz kupić.
Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na to, aby poznać historię włoskiego samochodu, jest zweryfikowanie jej na stronie www.ilportaledellautomobilista.it/web/portale-automobilista/verifica-ultima-revisione. Wystarczy podać numer rejestracyjny oraz VIN, a także datę pierwszej rejestracji, aby zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi samochodu.
Jak sprawdzić przebieg samochodu z Włoch?
Za pomocą wspomnianej strony zweryfikujesz, ilu właścicieli miał wybrany przez Ciebie samochód. Sprawdzisz również stan licznika oraz dowiesz się, czy nie był on modyfikowany. Jest to często stosowana praktyka, choć jest zagrożona poważnymi karami.
Dzięki temu, że możesz sprawdzić historię auta jeszcze przed wyjazdem do Włoch, unikniesz rozczarowania na miejscu. Jeśli obecny właściciel nie będzie chętny, aby podać Ci informacje przed zakupem, możesz podejrzewać, że chce przed Tobą coś zataić. W takiej sytuacji trzeba zachować szczególną ostrożność.
Jak sprowadzić auto z Włoch?
Masz wybrany model auta? Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić przy sprowadzaniu pojazdu.
Członkostwo w Unii Europejskiej oraz otwarcie granic sprawiły, że jest to o wiele łatwiejsze niż kiedykolwiek. Zanim jednak wybierzesz się do Włoch po swój samochód, musisz poznać przepisy oraz ograniczenia obowiązujące w tym kraju.
Musisz pamiętać o obowiązującym limicie transakcji gotówkowych, który wynosi 1000 euro. Jeśli więc chcesz kupić samochód, który kosztuje więcej, zapłać za niego kartą lub przelewem.
Przed zakupem warto zlecić oględziny auta mechanikowi, który oceni jego stan techniczny. Najlepiej zamówić taką usługę jeszcze przed wyjazdem do Włoch. Jeśli nie masz takiej możliwości, to udaj się do serwisu już po przyjeździe do tego kraju. Taka kontrola da Ci gwarancję, że kupujesz samochód bez poważnych uszkodzeń.
Dalsze formalności zależą przede wszystkim od tego, w jaki sposób zamierzasz przewieźć zakupione auto z Włoch.
- Jeśli chcesz przetransportować je na lawecie, musi zostać wyrejestrowane. Gdy dotychczasowy właściciel to zrobi, otrzymuje Certificato di Proprieta. W dokumencie znajdują się informacje z dowodu rejestracyjnego, a także adnotacja o tym, że jest to pojazd przeznaczony do wywozu za granicę.
- Jeśli planujesz powrót autem do kraju, musisz złożyć wniosek o tymczasowe tablice rejestracyjne. Trzeba to zrobić w miejscowym wydziale komunikacji. Oprócz wniosku musisz przedstawić także pozwolenie na wywóz samochodu za granicę oraz umowę kupna-sprzedaży.
Pamiętaj także o wykupieniu ubezpieczenia OC. Możesz wybrać polisę krótkoterminową, która będzie obowiązywała przez określony czas. Po powrocie do kraju i zarejestrowaniu nowego samochodu będziesz mógł wykupić ubezpieczenie OC na pełen okres, czyli na rok.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, sprowadzając auto z Włoch?
Po powrocie do kraju masz 30 dni na rejestrację samochodu. Wcześniej musisz także opłacić akcyzę. Jej wysokość jest uzależniona od pojemności silnika oraz ceny auta.
- Akcyzę w wysokości 3,1% wartości auta zapłacisz w przypadku modeli z silnikiem nie większym niż 2000 cm3.
- Jeśli pojemność jest większa, to akcyza wzrasta do 8,6% wartości pojazdu.
Po uiszczeniu niezbędnej opłaty przychodzi czas na rejestrację samochodu. Dokumenty, które musisz przygotować, to:
- zaświadczenie o przeglądzie technicznym,
- przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego umowa kupna-sprzedaży,
- dowód opłacenia akcyzy,
- potwierdzenie uiszczenia opłat rejestracyjnych,
- zagraniczne tablice i dowód rejestracyjny.
Gdy zarejestrujesz już nowy samochód, nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to konieczne, gdyż jego brak wiąże się z karami finansowymi.
Najlepszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty jest skorzystanie z wygodnego kalkulatora polis OC. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu porównasz ze sobą wiele ofert.
Pomyśl także o zakupie innych ubezpieczeń niż tylko obowiązkowe OC.
Warto wybrać:
- AC,
- NNW,
- assistance
Takie polisy mogą Ci się przydać w wielu nieprzewidzianych sytuacjach i zabezpieczą Cię przed koniecznością pokrywania z własnej kieszeni powstałych szkód.
Sprowadzenie samochodu z Włoch to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają dobrych aut. Możesz kupić włoskie auto w komisie w Polsce lub od osoby prywatnej bezpośrednio w Italii. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, aby wcześniej dokładnie sprawdzić historię pojazdu oraz zweryfikować jego stan techniczny. Dzięki temu zyskasz pewność, że kupujesz auto, z którego będziesz zadowolony.