Karawaning daje poczucie wolności i braku ograniczeń podczas podróży. Właśnie dlatego kampery stały się popularne, zarówno wśród całych rodzin spędzających w taki sposób urlopy, jak i „samotnych wilków” czy grup znajomych. Jednak aby czerpać radość z podróży, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Sprawdź, jak ubezpieczyć swój kamper i jak zrobić to, nie przepłacając.
Czym jest samochód kempingowy?
Kamper, czyli samochód kempingowy, jest pojazdem, który wyróżnia się przede wszystkim swoim wyposażeniem. Znajduje się w nim:
- miejsce do przygotowania posiłków,
- część sypialna/wypoczynkowa,
- część sanitarna,
- miejsce do przechowywania, na przykład szafki.
Dzięki takim udogodnieniom podróżowanie kamperem jest niezwykle wygodne i przyjemne. Przede wszystkim nie trzeba planować podróży z dużą dokładnością, ponieważ w tak przystosowanym pojeździe można zatrzymać się na nocleg praktycznie wszędzie – zarówno na campingu, jak i na parkingu leśnym czy w mieście.
Aby bezpiecznie poruszać się takim pojazdem, nie można jednak zapominać o ubezpieczeniu. Podstawa to OC, które jest obowiązkowe – tak, jak dla każdego innego samochodu. Warto jednak rozszerzyć je o dodatkowe opcje, które mogą bardzo się przydać podczas wyjazdów turystycznych. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat i jak ubezpieczyć kamper, by nie przepłacić.
Ubezpieczyć pojazd jako kamper czy osobówkę?
Sporo sposób zastanawia się, czy trzeba kupować specjalne ubezpieczenie dla kampera, szczególnie jeśli został on przerobiony na przykład z auta osobowego lub dostawczego. W końcu obecność łóżek czy szafek nie zmienia znacząco ryzyka, na jakie narażony jest taki samochód.
Musisz jednak wiedzieć, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo (i obowiązek) wiedzieć, jakiego rodzaju pojazd jest przez nie chroniony. Jeśli więc wybierasz się do agenta lub szukasz oferty polisy w Internecie, zawsze zaznaczaj, że chodzi o ubezpieczenie samochodu kempingowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływa na koszt polisy, a także zapewnia Ci pełną ochronę. Jeśli ukryjesz taką informację, ubezpieczyciel może powołać się na wyłączenia zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia i odmówić wypłaty odszkodowania.
Skąd mieć pewność, że Twoje auto spełnia warunki, aby stać się kamperem i może zostać ubezpieczone jako taki rodzaj pojazdu? To proste – jeśli jest ono zarejestrowane jako wyprawowe, to tak również powinno zostać wpisane do polisy OC i innych rodzajów ubezpieczeń.
Co ważne, kamper nie może być zarejestrowany w urzędzie jako auto osobowe czy ciężarowe, jeśli jest w nim miejsce do wypoczynku, kuchnia i łazienka. Trzeba wówczas identyfikować go jako pojazd specjalny, ponieważ służy nie tylko do jazdy, ale także pełni funkcję obiektu mieszkalnego.
Jak zarejestrować pojazd jako specjalny? Czytaj dalej.
Jak zarejestrować kamper?
Bazą dla samochodów kempingowych często stają się auta dostawcze, osobowe lub nawet ciężarowe. Jednak dokonanie w nich zmian mających na celu przystosowanie ich do funkcji mieszkalnych wpływa na konieczność zmiany zapisów w dowodzie rejestracyjnym.
Aby kamper został dopuszczony do ruchu, musi przejść proces homologacji. Sprawdza się podczas niego czy spełnia on normy i warunki techniczne, na przykład czy ma właściwie przytwierdzone fotele i pasy bezpieczeństwa. Taka kontrola ma również za zadanie zakwalifikowanie pojazdu do jednej z grup: auta osobowego, ciężarowego lub specjalnego.
Aby mógł znaleźć się w ostatniej z nich, czyli kategorii M z przedziałem mieszkalnym (co jest najkorzystniejsze dla właściciela) musi spełnić określone warunki. Można je znaleźć w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.
Zgodnie z przepisami w kamperze muszą być zamontowane:
- siedzenia i stół,
- miejsce do spania – może też powstać z siedzeń,
- urządzenia kuchenne,
- szafki.
Co więcej, takie wyposażenie musi być trwale zamocowane w przedziale mieszkalnym. Wyjątkiem jest stolik, który może być tak zamontowany, żeby można było go wyjąć.
Właścicielom kamperów powinno zależeć, aby zostały one zakwalifikowane do omawianej grupy pojazdów typu M. Wówczas składka OC z reguły jest niższa.
OC dla kampera – obowiązkowe tak samo jak dla innych samochodów
Ubezpieczenie OC kampera jest obowiązkowe. Działają w tym przypadku takie same zasady, jakie dotyczą innych pojazdów poruszających się po drogach publicznych. To znaczy, że Twój kamper musi być ubezpieczony przez cały czas, nawet jeśli kilka miesięcy stoi w garażu lub korzystasz z niego sporadycznie.
Zakres polisy jest również taki sam i nie różni się on niczym od polisy osobówki. Kary za brak OC są bardzo wysokie (od lipca 2023 wzrosną jeszcze bardziej). Jednak nie ryzyko mandatu powinno Cię skłonić do pamiętania o ciągłości polisy. Przede wszystkim OC chroni Cię przed bardzo poważnymi konsekwencjami w razie spowodowania wypadku. Jeśli nie masz ubezpieczenia, po kolizji będziesz musiał sam płacić za naprawę auta, które uszkodziłeś, lub leczenie osób, które w niej ucierpiały.
Nie ma sensu się na to narażać, ponieważ można znaleźć tanie OC za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. Porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych może Ci przynieść wiele korzyści.
Od czego zależy cena ubezpieczenia?
Podczas wyliczania wysokości składki towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko to, jakiej kategorii jest Twój samochód. Znaczenie mają również czynniki, czyli
- wiek pojazdu,
- marka i model auta,
- pojemność silnika,
- wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą,
- historia ubezpieczeniowa (wypracowane zniżki).
Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, który już od kilka lat kupuje OC, to za polisę dla kilkuletniego kampera możesz zapłacić od 500 do 1500 złotych. Warto skorzystać z kalkulatora online, aby znaleźć najtańszą opcję. Pamiętaj, że cena nie wpływa na zakres ochrony – jest ona zawsze identyczna.
Co ważne, pojazdy kategorii M mogą liczyć na zniżki podczas zakupu polisy OC. Jest to ważny powód, dla którego rejestracja kampera jako pojazdu specjalnego jest opłacalna.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej możesz kupić w pakiecie z Assistance i AC. Takie dodatkowe polisy mogą okazać się bardzo przydatne, szczególnie jeśli sporo podróżujesz.
FAQ:
- Jakie warunki musi spełniać pojazd, by zarejestrować go jako kamper?
Taki samochód musi mieć wydzieloną strefę wypoczynkową, kuchenną i sanitarną. Dodatkowo wyposażenie mieszkalne musi być przytwierdzone na stałe. Rejestracja auta jako samochodu kempingowego jest poprzedzona procedurą homologacji, podczas której ocenia się, czy pojazd spełnia warunki, by otrzymać kategorię M.
- Czy trzeba informować ubezpieczyciela, że auto jest kamperem?
Zdecydowanie tak. Nawet jeśli zostało ono przerobione z busa czy osobówki, to należy poinformować ubezpieczyciela, że pełni funkcję mieszkalną. Jest to bardzo ważne dla zakresu ochrony (AC, assistance) oraz ceny ubezpieczenia (OC dla kamperów zwykle kosztuje mniej).
- Ile kosztuje OC dla kampera?
Ceny są zróżnicowane i zależą nie tylko od kategorii pojazdu, ale również innych czynników, takich jak wiek kierowcy, pojemność silnika auta czy jego marki i modelu. Najtańsze OC znajdziesz, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń.