Prawo jazdy kat. B jest bez wątpienia najpowszechniejszym uprawnieniem kierowców. Umożliwia ono prowadzenie samochodów osobowych. Nie każdy jednak wie, że lista pojazdów, którymi można jeździć z tym prawem jazdy, jest o wiele dłuższa. Dowiedz się nieco więcej na ten temat i przekonaj się, czym możesz się poruszać, mając ten dokument.
Czym jest prawo jazdy kat. B?
Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym prawo jazdy kat. B to urzędowy dokument potwierdzający kwalifikację do prowadzenia określonej grupy pojazdów. Według prawa osoba, która chce się o nie ubiegać, musi mieć ukończone 18 lat. Można rozpocząć kurs wcześniej, maksymalnie 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności, jednak podejście do egzaminu jest możliwe dopiero po 18 urodzinach.
Jak zacząć się ubiegać o prawo jazdy kat. B?
Kandydat chcący rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. B musi najpierw przejść badania lekarskie, które potwierdzą jego zdolność do prowadzenia pojazdów. Obecnie takie zaświadczenie jest wydawane na okres maksymalnie 15 lat. Oznacza to, że po tym czasie trzeba ponownie przejść badania.
Jak wygląda kurs?
Kolejnym krokiem jest wybór szkoły, która przygotuje do zdania egzaminu państwowego. Kurs nie może trwać krócej niż 60 godzin, w tym 30 godzin nauki teoretycznej oraz 30 godzin zajęć praktycznych za kierownicą. Jeśli kandydat potrzebuje więcej czasu na to, aby zapoznać się z przepisami ruchu drogowego czy doskonalić jazdę, to szkolenie może trwać zdecydowanie dłużej. Najczęściej jednak trzeba za to dopłacić.
Gdzie odbywa się egzamin?
Po ukończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, to otrzymuje uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli prawo jazdy kat. B.
Prawo jazdy kat. B – czym można jeździć?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy kat. B upoważnia do poruszania się samochodami osobowymi. Nie jest to jednak jedyny typ pojazdów, które może prowadzić kierowca z takimi uprawnieniami. Jeśli zastanawiasz się, czym można jeździć na kat. B, to koniecznie zapoznaj się z poniższą listą.
- Małe samochody dostawcze – ich dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony.
- Minibusy i vany — dozwolone jest prowadzenie pojazdów o masie do 3,5 tony, które mieszczą do 9 osób łącznie z kierowcą.
- Samochody z lekkimi przyczepkami — maksymalna masa takiego pojazdu nie może przekroczyć 4,25 tony (3,5 tony — samochód i 750 kg – przyczepka).
- Samochody z przyczepkami innymi niż lekkie – czyli takimi, które ważą ponad 750 kg, jednak łączna masa pojazdu i przyczepki nie może być większa niż 3,5 tony (ciężar samochodu musi wynosić co najmniej 133% masy przyczepki).
- Motocykle z silnikami do 125 cm³ — do tej grupy zalicza się także skutery, ale moc jednośladu nie może być większa niż 11 kW.
- Motorowery – o pojemności silnika nie większej niż 50 cm 3 oraz maksymalnej prędkości wynoszącej 45 km/h.
- Ciągniki rolnicze – można kierować samym ciągnikiem lub ciągnikiem z lekką przyczepą.
- Trójkołowce – muszą one mieć homologację L5e, a minimalna odległość między kołami znajdującymi się na jednej osi nie może wynosić mniej niż 460 mm.
- Czterokołowce lekkie – czyli popularne quady, których masa nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość wynosi 45 km/h.
- Czterokołowce – wykorzystywane do przewozu ludzi i ładunków, a ich waga maksymalna to w pierwszym przypadku 400 kg, a w drugim 550 kg.
Jak widzisz, lista tego, czym można jeździć na kat. B, jest naprawdę długa.
W jakich przypadkach można stracić prawo jazdy kat. B?
Każdy kierowca musi poruszać się po drogach zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym razie grozi mu nie tylko mandat, ale także możliwość utraty uprawnień czasowo lub na stałe. Odebranie prawa jazdy na określony czas może nastąpić w przypadku, gdy kierowca:
- przewozi więcej osób, niż jest to dozwolone – czyn ten jest zagrożony utratą uprawnień na 3 miesiące,
- przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h – może stracić prawo jazdy na 3 miesiące,
- prowadzi samochód pod wpływem alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila) – grozi za to utrata uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- prowadzi auto w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila) – może stracić prawo jazdy na okres od 1 roku do 15 lat,
- uciekł z miejsca zdarzenia – w takim przypadku mogą zostać mu odebrane uprawnienia na 3 lata.
Jeśli kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, a następnie zbiegnie z miejsca zdarzenia, to grozi mu całkowite odebranie uprawnień. Taka sama kara czeka osoby, które zebrały więcej niż 24 punkty karne. Kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, stracą je, gdy zgromadzą 20 punktów. W takim przypadku konieczne jest poddanie się reedukacji.
Inne rodzaje prawa jazdy – do czego uprawniają?
Prawo jazdy kat. B to tylko jedno z wielu uprawnień, jakie mogą mieć kierowcy. Dowiedz się nieco więcej na temat pozostałych dokumentów.
Prawo jazdy kat. A
Są to uprawnienia na jednoślady. Prawo jazdy A1 można otrzymać już w wieku 16 lat. Uprawnia ono do poruszania się:
- motocyklami z silnikami o pojemności do 125 cm3 i mocy 11 kW,
- trójkołowcami o mocy 15 kW,
- wymienionymi pojazdami z lekkimi przyczepkami.
Prawo jazdy A2 można otrzymać po ukończeniu 18 roku życia. Dokument ten umożliwia prowadzenie m.in.:
- motocykla o mocy do 35 kW, ze stosunkiem mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg.
- trójkołowca o mocy do 15 kW.
Zdecydowanie najszersze uprawnienia daje prawo jazdy kat. A, które pozwala na prowadzenie dowolnego jednośladu. Aby je otrzymać, trzeba mieć co najmniej 20 lat w przypadku dysponowania prawem jazdy kat. A2 przez co najmniej 2 lata lub 24 lata, gdy nie dysponuje się takimi uprawnieniami.
Prawo jazdy kat. C
Uprawnienia z tej kategorii pozwalają na prowadzenie samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusów. Prawo jazdy kat. C pozwala na kierowanie zestawem składającym się z takiego pojazdu oraz przyczepy, która nie może być cięższa niż 750 kg. Z kolei uprawnienie C+E dopuszcza możliwość prowadzenia auta z przyczepą, której masa przekracza 750 kg. Każdy kierowca powinien wiedzieć, czym można jeździć na kat. B, gdyż wiedza ta może przydać się w wielu sytuacjach. Lista takich pojazdów jest dość długa, dlatego warto się z nią zapoznać.