Ubezpieczenie OC na raty to bardzo popularne rozwiązanie, które oferuje właścicielom pojazdów wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Kierowca może liczyć na rozbicie zobowiązania na kilka rat – zależnie od ubezpieczyciela może to być na 2, 4 lub 12 rat. Czy OC na 12 rat jest jednak korzystnym rozwiązaniem dla kierowcy? Czy nie lepiej zapłacić za ubezpieczenie jednorazowo? Przekonaj się.
Czy każdy ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie auta na raty?
Kierowcy, którzy chcieliby rozłożyć swoją polisę OC na co najmniej dwie raty, mają możliwość prostego sprawdzenia, które towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje takie rozwiązanie. W tym celu należy posłużyć się kalkulatorem do obliczania wysokości polisy. Jego zaawansowane wersje pozwalają na sprawdzenie szczegółów dotyczących dokonywania płatności za ubezpieczenie OC. Dzięki temu w przejrzysty sposób kierowca wybierający konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe może sprawdzić jak przedstawiać się będą wydatki w przypadku polisy OC na 4 raty lub w przypadku OC na 12 rat.
Rozdzielenie płatności na raty jest możliwe praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podzielenie płatności za wybraną polisę na 2 lub 4 raty. Zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem jest dzielenie płatności na 12 równych rat, chociaż część ubezpieczycieli zapewnia i taką możliwość.
Na co zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie OC na raty?
Rozłożenie płatności za polisę OC czy AC to wygodne rozwiązanie dla wielu kierowców. Często korzystają z niego osoby, które np. po zmianie samochodu na auto o większej pojemności silnika, nagle dowiadują się, że ich polisa będzie znacznie wyższa nich dotychczas.
Na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na rozbicie swojej plisy na raty? Wybierając ubezpieczenie auta na raty, warto uwzględnić wszelkie możliwości dostępne w tym zakresie u wybranych ubezpieczycieli. Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom rozłożenie płatności na 2 lub 4 raty – jest to korzystne nie tylko dla samego ubezpieczyciela, ale również kierowcy. Rozbicie OC na 12 rat jest nie tylko rzadziej spotykanym rozwiązaniem, ale zdecydowanie mniej opłacalnym dla obu stron.
Kierowcy, decydując się na polisę OC dla pojazdu, powinni również rozważyć dodatkowe opcje. W rozmowie z konsultantem bądź w kalkulatorze polisy, wybierając dodatkowe opcje ubezpieczeniowe, można znacznie wpłynąć na jej wysokość. Dobierając do OC dodatkowo AC, assistance czy NNW często okazuje się, że cały pakiet będzie na tyle korzystny, że można sobie na niego pozwolić.
Kierowcy wybierający rozwiązanie ratalne w przypadku polisy ubezpieczeniowej muszą mieć na uwadze istotną kwestię – własne finanse. Ubezpieczenie OC na raty często bywa większym wydatkiem niż w przypadku jednorazowej opłaty za polisę. Pomimo tego, jeżeli kierowca w dalszym ciągu jest zainteresowany rozłożeniem płatności na kilka rat, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wybranie wariantu z dwiema lub czterema płatnościami. Umożliwi to dokładne rozplanowanie swoich finansów rocznych, przy uwzględnieniu nieco wyższej kwoty ubezpieczenia.
Kierowca decydujący się na ubezpieczenie samochodu na raty musi pamiętać o tym, że pierwsza rata powinna być zapłacona w dniu podpisania umowy. Kupując polisę bezpośrednio u towarzystwa ubezpieczeniowego, opłatę można uiścić od razu w oddziale. Wyjątkiem są umowy zawierane drogą elektroniczną. Decydując się na ubezpieczenie obowiązujące od 15 czerwca przy zawarciu umowy 5 czerwca, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno otrzymać przelew na swoje konto najpóźniej w dniu 15 czerwca.
Ubezpieczenie samochodu na raty – co w przypadku braku uiszczenia opłaty?
Rozłożenie polisy ubezpieczeniowej na kilka lub kilkanaście rat niesie za sobą ryzyko zapomnienia opłacania kolejnych należności. W takim przypadku właściciel pojazdu jest narażony między innymi na:
- naliczenie odsetek karnych,
- wniesienie sprawy do windykatora, sądu i komornika,
- wpisanie do Krajowego Rejestru dłużników.
Towarzystwo ubezpieczeniowe, które nie otrzyma płatności na czas, nie przedłuży polisy OC na kolejne miesiąca. Jeżeli kierowca w tym czasie nie wykupi ubezpieczenia od innego dostawcy, przerywa ciągłość OC. Dla właściciela samochodu przerwanie ciągłości w ubezpieczeniu OC wiąże się z nałożeniem wysokich kar finansowych przez UFG – czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Brak wykazania płatności za kolejne raty na rzecz ubezpieczyciela to również groźba pojawienia się windykacji. Ubezpieczyciel ma prawo do naliczenia karnych odsetek za niespłacone raty na rzecz polisy ubezpieczeniowej. Może to skutkować wpisaniem właściciela pojazdu do KRD, czyli Krajowego Rejestru Dłużników. Dług może zostać odsprzedany do windykatora lub trafić na drogę sądową, która zakończy się postępowaniem komorniczym.
Czy towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują klientom ubezpieczenie OC na raty?
Podział OC na 4 raty lub więcej jest mało opłacalny dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w trakcie trwania umowy, a przed kolejnymi ratami za polisę, ubezpieczyciel ma obowiązek do wypłaty środków z polisy. W sytuacji, w której doszłoby do kolizji z winy właściciela polisy, wówczas ubezpieczyciel zobligowany jest do wypłacenia odszkodowania osobie poszkodowanej bez względu na ilość spłaconych przez jego klienta rat. Dlaczego zatem towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się na tak ryzykowne dla nich rozwiązanie? Odpowiedź jest bardzo prosta – na rynku rośnie popyt na tego typu usługę, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na jednorazowy wydatek związany z wykupieniem ubezpieczenia.
Polisa OC na raty, a sprzedaż samochodu Właściciel samochodu, decydując się na sprzedaż pojazdu w trakcie trwania polisy OC na raty, zobligowany jest do powiadomienia o tym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Czas od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu, do momentu poinformowania ubezpieczyciela wynosi maksymalnie 14 dni. Brak zgłoszenia tego faktu nie jest korzystny dla sprzedającego. W sytuacji, kiedy zbliża się termin kolejnej raty, ubezpieczyciel upomni się o opłacenie raty za pojazd.