Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, jeśli jesteś właścicielem pojazdu. Nie ma znaczenia, czy aktywnie samochodem jeździsz, czy stoi w garażu. Co roku musisz opłacić składkę, która w przypadku kolizji czy innego wydarzenia drogowego chroni zarówno ciebie, jak i poszkodowanych. Polisa przedłuża się automatycznie co roku, natomiast jej cena może się zmieniać – bardzo często na wyższą. W jaki sposób zatem rozsądnie kupić OC?
Polisa OC – koszty
Polisa ubezpieczeniowa kosztuje zwykle niemało. Ostateczna cena kształtuje się na podstawie marki i stanu samochodu, czyli jego wieku i przebiegu, a także twojej historii jako kierowcy, a mianowicie twojego wieku i stażu za kierownicą. Młodzi kierowcy zwykle muszą zapłacić za OC więcej, gdyż według towarzystw ubezpieczeniowych są w grupie większego ryzyka spowodowania wypadku. Niestety koszt ubezpieczenia młodego kierowcy może być nawet kilkakrotnie wyższy niż kierowcy z długim stażem, np. 20-letnim. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie można rozłożyć na raty.
Koszty polisy różnią się między firmami, dlatego, zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się z ofertą rynkową w wielu towarzystwach. Obecnie nie musisz dzwonić czy jeździć od miejsca do miejsca, bo wygodnie sprawdzisz oferty, korzystając z porównywarek internetowych.
Ubezpieczenie OC – nie warto czekać do ostatniej chwili
Ceny ubezpieczeń mogą zmieniać się w ciągu roku, a nawet z miesiąca na miesiąc. To dlatego każdorazowo warto upewnić się, że oferta, którą przedłużysz, jest tą najkorzystniejszą. Jest kilka powodów, dla których lepiej jest zacząć się rozglądać za nową polisą wcześniej niż pod koniec okresu jej obowiązywania.
- Nie grozi ci przegapienie terminu wypowiedzenia polisy. Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnego ubezpieczenia albo znalazłeś tańsze, działając z wyprzedzeniem, zdążysz złożyć rezygnację. W przeciwnym razie polisa odnowi się automatycznie.
- Możesz trafić na promocję. Towarzystwa ubezpieczeniowe, tak jak inne firmy, także starają się przyciągać klientów rabatami i promocjami. Orientując się na bieżąco, możesz trafić na okazyjną cenę – do OC możesz dostać AC z super rabatem czy gratis w postaci ubezpieczenia opon.
- Opłacisz OC w takiej formie, w jakiej ci najwygodniej. Jeśli planujesz opłacić polisę przelewem bankowym lub na poczcie, nie zwlekaj do ostatniego dnia jej obowiązywania. Rozważ płatność kartą przez internet – wielu ubezpieczycieli daje wtedy kilkuprocentowe upusty. Zakup ubezpieczenia drogą internetową ma też tę zaletę, że możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni, nie podając przyczyny.
Jak wcześnie można zakupić polisę OC?
Wiesz już, że warto zorientować się w ofertach ubezpieczeń trochę wcześniej niż w ostatnich dniach przed końcem obowiązywania aktualnej polisy. Ale czy znajdując super tanią opcję, miesiąc po starcie wykupionej polisy, możesz kupić kolejną na przyszły rok? Czy jest jakieś ograniczenie, ile wcześniej można kupić OC? Niestety tak. Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z tego, że ceny polis z roku na rok raczej rosną, niż maleją. Dlatego nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia na długi czas naprzód. To, ile wcześniej można wykupić OC, zależy od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. W rzadkich przypadkach można przedłużyć umowę pół roku przed końcem obowiązującej polisy, a najczęstszym terminem jest 30 dni przed jej końcem.
Pamiętaj, że kupując polisę dużo wcześniej, nie do końca wiesz, jakie oferty pojawią się przed końcem obowiązywania twojego ubezpieczenia. Dwa czy trzy towarzystwa, w których możesz zakupić ubezpieczenie pół roku wcześniej, nie dadzą ci pełnego obrazu cen. Taki zakup warto rozważyć, gdy oferta jest naprawdę konkurencyjna wobec wszystkich, które widziałeś np. w tym roku.
Przedłużenie polisy OC – kiedy cena jest najkorzystniejsza?
Stałym klientom ubezpieczycieli wydaje się, że oferta w firmie, w której opłacają składkę OC od dłuższego czasu, będzie najkorzystniejsza. Niestety przeważnie firmy tak nie działają i nie nagradzają lojalności rabatami czy niskimi cenami. Często, korzystniejsze jest dla nich zdobycie nowego klienta, który być może z lenistwa albo z przyzwyczajenia zostanie u nich na dłużej. To dlatego bardzo często nowym kierowcom proponuje się korzystne i okazjonalne pakiety ubezpieczeń, a starzy klienci płacą z roku na rok więcej.
To dlatego warto rozglądać się za innymi ofertami i nie przywiązywać zbytnio do jednego ubezpieczyciela. Kiedy konkretnie warto zacząć szukać, by uzyskać najbardziej przyjazne portfelowi oferty? Na pewno szukanie kilka miesięcy przed końcem ubezpieczenia nie ma większego sensu. Ceny zmieniają się dynamicznie, więc poświęcanie czasu na analizę ofert 5 czy 6 miesięcy wcześniej będzie raczej marnotrawstwem czasu.
Najkorzystniej będzie rozejrzeć się za nowym ubezpieczeniem mniej więcej miesiąc przed wygaśnięciem obowiązującego. Z jednej strony wtedy nie będziesz mieć presji, że zostało mało czasu, a z drugiej strony ceny, które się wtedy pojawią, raczej nie powinny się zmienić. Często jest też tak, że twój dotychczasowy ubezpieczyciel sam się do ciebie odezwie, żeby przypomnieć o przedłużeniu polisy – wtedy możesz spróbować negocjować cenę. Argument, że chciałbyś zorientować się w innych, być może korzystniejszych ofertach, może spowodować, że agent jednak zaproponuje ci lepszą stawkę! Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. To dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z jego zakupem. Lepiej wcześniej zacząć się rozglądać za dobrą ofertą, niż spóźnić i zostać z tą, która przedłuży się automatycznie. Ile wcześniej można przedłużyć umowę OC? To zależy od ubezpieczyciela, ale zwykle jest to 30 dni.