Planujesz zakup nowego pojazdu i chcesz mieć pewność, że nie uczestniczył on wcześniej w żadnej kolizji? A może jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, a wypłacone od towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowanie wydaje Ci się zaniżone? Są to przykłady sytuacji, w których pomoc rzeczoznawcy będzie nieoceniona. Kiedy jeszcze możesz skorzystać z jego fachowej ekspertyzy? Ile kosztuje opinia rzeczoznawcy samochodowego? Jakie tak właściwie uprawnienia musi posiadać każdy ekspert?
Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się także o istnieniu kilku istotnych kwestii, dzięki którym nie będziesz stratny, gdy ubezpieczyciel sprawcy wypłaci Ci zaniżone odszkodowanie
Kim jest rzeczoznawca samochodowy?
Nie każdy może zostać rzeczoznawcą samochodowym. Aby nim być należy spełniać odpowiednie warunki zgodne z art. 79a ustawy o prawie o ruchu drogowym. Do warunków tych należy:
- min. średnie wykształcenie lub średnie branżowe,
- posiadane prawo jazdy kat. A,B i C lub C1,
- doświadczenie zawodowe w branży motoryzacyjnej – min. 2 lata,
- certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego,
- znalezienie się na liście rzeczoznawców samochodowych,
- brak karalności wyrokiem sądowym za umyślne przestępstwo.
Wymagania te są uregulowane ustawą, co nie zmienia jednak faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe korzystając z usług rzeczoznawcy, mogą mieć względem niego jeszcze więcej wymogów.
Jakie wymogi musi spełniać rzeczoznawca samochodowy?
Powyższe wymogi dotyczą stricte posiadanych umiejętności i uprawnień. Jednak oprócz tego każdy rzeczoznawca musi wyróżniać się odpowiednimi cechami osobowości. Dokładność, precyzja i spostrzegawczość to trzy najważniejsze cechy określające dobrego rzeczoznawcę samochodowego. Z pewnością nie zaszkodzi także komunikatywność, która jest niezbędna przy kontakcie rzeczoznawcy z klientem czy towarzystwem ubezpieczeniowym.
Rzeczoznawca samochodowy – kiedy jego pomoc okazuje się niezbędna?
Rola rzeczoznawcy samochodowego zwykle kojarzona jest z ekspertyzą szkód powstałych w wyniku zdarzenia drogowego. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której jego rola jest nieoceniona. Z usług rzeczoznawcy samochodowego korzystają więc nie tylko towarzystwa ubezpieczeniowe czy poszkodowani w kolizjach kierowcy.
O rzeczoznawcy samochodowym warto pomyśleć, gdy:
- kupujemy samochód z rynku wtórnego – rzeczoznawca określi czy pojazd nie jest przypadkiem powypadkowy, zmierzy grubość lakieru i oceni rzeczywistą wartość samochodu,
- planujemy wystawić auto na sprzedaż – jeśli nie wiesz za jaką kwotę możesz sprzedać swój samochód i chcesz uniknąć strat finansowych z tym związanych, pomyśl o skorzystaniu z usług rzeczoznawcy samochodowego, który oceni realną wartość pojazdu, może okazać się to szczególnie pomocne przy bardzo rzadkich modelach,
- gdy starasz się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu – zadaniem rzeczoznawcy w tym przypadku jest określenie ubytku wartości rynkowej,
- planujesz sprowadzić z zagranicy uszkodzony pojazd,
- Twój samochód wrócił z warsztatu – rzeczoznawca samochodowy może zweryfikować przeprowadzone naprawy,
- planujesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, gdy ten zaniżył wysokość przysługującego Ci odszkodowania.
Ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy?
Skoro trafiłeś na ten artykuł, z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje opinia rzeczoznawcy samochodowego. Musisz jednak wiedzieć, że koszt rzeczoznawcy samochodowego uzależniony jest w głównej mierze od zakresu wykonywanej usługi.
Rzeczoznawca może bowiem zająć się:
- wyceną wartości pojazdu,
- wyceną szkody,
- sporządzeniem kosztorysu,
- oszacowaniem utraty wartości.
Nie tylko ceny poszczególnych usług będą się między sobą różnić. Każdy z rzeczoznawców samochodowych może ustalić swój własny cennik. Są jednak sytuacje, w których koszty sporządzenia ekspertyzy przez rzeczoznawcę są zwracane poszkodowanemu lub cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych. Dotyczy to sytuacji, w których ekspertyza ta jest niezbędna do dochodzenia odszkodowania dla osoby poszkodowanej. Zwrot ten jest zgodny z obowiązującą ustawą dotyczącą roszczeń odszkodowawczych z tytułu OC pojazdów mechanicznych.
Koszt rzeczoznawcy samochodowego, kiedy ekspertyza jest konieczna do dochodzenia odszkodowania
Ekspertyza niezależnego rzeczoznawcy samochodowego jest często niezwykle pomocna do ustalenia wysokości odszkodowania przysługującego poszkodowanemu. Wiesz już, że w takim przypadku możliwy jest zwrot poniesionych kosztów. W przypadku zdarzenia drogowego będziesz musiał jednak przedstawić rzeczoznawcy szereg niezbędnych dokumentów.
Są nimi:
- notatka policyjna z miejsca zdarzenia – jeśli funkcjonariusze zostali wezwani,
- opis zdarzenia drogowego,
- dokumentacja zdjęciowa,
- kosztorys naprawy samochodu sporządzony przez TU sprawcy,
- dokumenty dodatkowe – np. lista uszkodzeń, które nie znalazły się w kosztorysie sporządzonym przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Zakup pojazdu – ile kosztuje wycena samochodu?
Ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy, który pomoże ocenić wartość pojazdu, który planujesz kupić? Każdy rzeczoznawca ma swój własny cennik, usługa ta jednak zamyka się w przedziale 200-500 zł. Wydaje Ci się drogo? Weź jednak pod uwagę, że jeśli nie skorzystasz z pomocy rzeczoznawcy, w przyszłości możesz ponieść znacznie większe koszty naprawy, kiedy nie uda Ci się udowodnić, że zakupiony pojazd miał wady ukryte. Ekspert pomoże Ci ustalić, czy wszystkie informacje o samochodzie podane przez jego właściciela są zgodne z prawdą np. czy aby na pewno pojazd nie jest powypadkowy.
Biegły rzeczoznawca samochodowy – cena
Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy kolizji drogowej zdecydowanie zaniżyło wysokość przysługującego odszkodowania, nie musisz się na nie zgadzać. Możesz odwołać się od decyzji i skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Koszt takiej usługi może wynieść nawet do 500 zł, jednak jeśli przysługuje Ci znacznie wyższe odszkodowanie od ubezpieczyciela – zdecydowanie warto.
Gdy TU będzie miał zastrzeżenia co do ekspertyzy Twojego rzeczoznawcy, nie pozostaje nic innego jak skierowanie sprawy do sądu. W drodze postępowania sądowego powoływany jest biegły rzeczoznawca, który nie będzie działał ani w interesie poszkodowanego, ani towarzystwa ubezpieczeniowego.