Liczba zdarzeń drogowym stale wzrasta. Choć za przyczynę rosnącej ilości kolizji i wypadków możemy uznać coraz bardziej zmotoryzowany świat, stwierdzenie to nie będzie w stu procentach zgodne z prawdą. Wraz z rozwojem nowych technologii i poprawą jakości życia, zwiększamy jego tempo. To oznacza, że niemal każda podróż odbywana jest w pośpiechu z myślą o kolejnych obowiązkach, które na nas czekają. Pomocne nie są także sprzęty elektroniczne, które rozpraszają naszą uwagę.
Nic więc dziwnego, że coraz trudniej ustalić winę tylko jednego uczestnika ruchu drogowego. Możemy więc spotkać się z terminem współwiny, który rodzi wiele pytań w kontekście ubezpieczenia OC. Czym jest i co warto o niej wiedzieć?
Co oznacza współwina? – współwina a odszkodowanie z OC
Terminem współwiny określamy sytuację, w której każdy z uczestników zdarzenia drogowego ponosi w pewnym stopniu za nie odpowiedzialność. Nie zawsze wina leży w takim samym stopniu po obu stronach.
Każdy z nas może popełnić na drodze błąd. Czasami nie kosztuje on ani nas, ani innych uczestników ruchu drogowego. Jednak na mocno użytkowanych drogach nawet najmniejsze potknięcie może prowadzić do poważnych konsekwencji. A już w szczególności, gdy w tym samym czasie dwóch kierowców popełni niewielki błąd. Może nim być rozmowa przez telefon, nadmierna prędkość czy nawet niezapięty pas. Każda z tych sytuacji może sprawić, że zostaniemy uznani za współwinnych zdarzenia drogowego.
Współwina – odszkodowanie z OC pomniejszone o stopień przyczynienia się do szkody
Z pewnością zastanawiasz się, jak współwina wpływa na odszkodowanie wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Martwisz się, że TU nie wypłaci Ci odszkodowania za poważne szkody poniesione w zdarzeniu drogowym, ponieważ zostałeś uznany za osobę współwiną? Spokojnie – towarzystwo ubezpieczeniowe w takiej sytuacji nie może odmówić wypłaty odszkodowania.
Do zadań towarzystwa ubezpieczeniowego należy w takiej sytuacji ustalenie stopnia przyczynienia się do winy. Jeśli spoczywa na Tobie 40% odpowiedzialności, ubezpieczyciel pomniejsza odszkodowanie właśnie o tę wartość. Jak jednak łatwo się domyślić, niektóre z TU będą działać fair, inne – niekoniecznie.
Towarzystwa ubezpieczeniowe ze względu na rosnącą ilość zdarzeń drogowych, w których dwie osoby są współwinne zaistniałego zdarzenia, przygotowały schematy działań, które pomagają w określeniu stopnia odpowiedzialności. Możemy jednak natrafić na ubezpieczyciela, który zdecydowanie zawyża naszą współwinę. Co w takich sytuacjach robić?
Współwina w kolizji drogowej – odszkodowanie, którego możesz domagać się w sądzie
Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których jeden ze współwinnych zdarzenia czuje się pokrzywdzony ze względu na zawyżony stopień winy, który został mu przyznany. Sprawy dotyczące ustalenia stopnia winy nierzadko trafiają do sądu. Rozwiązanie takie pozwala dokładnie przyjrzeć się całemu zdarzeniu i ocenić, czy faktycznie możemy mówić o współwinie, czy może sprawca zdarzenia chce uchylić się od odpowiedzialności. Także towarzystwa ubezpieczeniowe chroniąc się przed zbyt wysokimi wypłatami odszkodowań, mogą zaniżać stopień winy swojego klienta.
Niektóre ze zdarzeń drogowych potrafią być na tyle skomplikowane, że rozprawa sądowa to najlepszy sposób na przybliżenie przyczyn całego zajścia.
Współwina w wypadku drogowym a ubezpieczenie AC
Jesteś współwinny zdarzenia drogowego i posiadasz ważne ubezpieczenie Autocasco? Być może uratuje Cię ono przed dołożeniem środków do naprawy z własnej kieszeni. Gdy ubezpieczyciel drugiego kierowcy uzna, że Ty również – choć w mniejszym stopniu – jesteś winny, musisz liczyć się z tym, że pomniejszone odszkodowanie może nie pokryć kosztów naprawy pojazdu.
Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie AC, może się okazać, że jest to idealny moment na korzyści płynąć z dodatkowej polisy, na którą się zdecydowałeś. Upewnij się jednak czy warunki zawartej umowy faktycznie dają na to możliwość. To Ty przy zawieraniu umowy decydujesz o tym czy warunki i sam rodzaj polisy Ci odpowiadają. Nie zdziw się, więc jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty środków, wskazując na konkretny warunek zawarty w podpisywanym przez Ciebie dokumencie.
Ubezpieczenie Autocasco, gdy istnieje współwinny zdarzenia kierowca, daje także większe możliwości samemu ubezpieczycielowi. Gdy TU pokryje koszty naprawy Twojego pojazdu, może wystąpić o tzw. regres. Jest to nic innego jak żądanie częściowego zwrotu poniesionych kosztów. Zwrotu nie żąda jednak od Ciebie – w końcu jesteś jego klientem. Do zwrotu środków zobowiązany jest wówczas ubezpieczyciel drugiego współsprawcy.
Współwina w wypadku drogowym – co zrobić, gdy ubezpieczyciel wypłacił zbyt małe odszkodowanie?
Choć jesteś współwiny kolizji drogowej, jesteś przekonany, że przypisany Tobie stopień winy jest zbyt duży, a co za tym idzie – ubezpieczeni zbyt małe? W takim razie nie pozostaje Ci nic innego jak wkroczyć na drogę sądową. Jest to najlepszy sposób na dowiedzenie swoich racji i udowodnienie, że wina, którą Cię obarczono, jest zbyt duża.
Współwina odszkodowanie z OC – o tym pamiętaj
Nie tylko jeden kierowca może być winny zdarzenia drogowego. Coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której dwóch kierowców ponosi w pewnym stopniu odpowiedzialność. Mówimy wówczas o współwinie. W kontekście ubezpieczenia OC oznacza to, że TU ma pełne prawo do pomniejszania wypłacanych środków. To, o ile mniejsze będzie odszkodowanie, zależy od stopnia współwiny. Im wyższy, tym mniej pieniędzy otrzymamy od ubezpieczyciela.
Stosunek winy nie zawsze jest jednak tak jednoznaczny, jak może nam przedstawiać ubezpieczyciel drugiego kierowcy. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, że to klient tego TU niemal w stu procentach zawinił, możemy nie zgadzać się z decyzją firmy ubezpieczeniowej i zgłosić sprawę do sądu. Nie zawsze warto akceptować wersję ubezpieczyciela, bo może się okazać, że wypłacone odszkodowanie nawet w części nie pokryje poniesionych w wyniku zdarzenia drogowego szkód. A już w szczególności, kiedy nasza wina ewidentnie jest znikoma.