SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie samochodu na wynajem – udział wkładu własnego, koszty i formalności

Kluczyki - Ubezpieczenie samochodu na wynajem

Choć poruszanie się własnym samochodem daje większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu, są sytuację, w których wynajem będzie koniecznością. Są też tacy, którzy cenią sobie wynajmowanie samochodów, dzięki któremu mogą poznać znacznie większą liczbę modeli. Niezależne od tego, do jakiej grupy należymy, w każdym przypadku będziemy musieli dokładnie przyjrzeć się kwestiom związanym z wynajmowanym samochodem – a przede wszystkim jego ubezpieczeniu. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu na wynajem? Co leży w kwestii naszych zobowiązań, jeśli chodzi o OC i AC? Co zrobić, aby nie ponieść kosztów związanych z naprawą wyrządzonej szkody samochodu podczas wynajmu?

Wynajem samochodu – rodzaje

Zanim przejdziemy do kwestii ubezpieczeń, przyjrzyjmy się bliżej samemu procesowi wynajmu. Mamy bowiem do wyboru wynajem krótko- i długoterminowy. W przypadku tego pierwszego osoba wynajmująca musi mieć minimum 21 lat i posiadać prawo jazdy. W przypadku wynajmu długoterminowego wiek zostaje obniżony do 18 lat, jednak dodatkowo konieczne będzie załączenie odpowiedniego wniosku oraz zaświadczenia od pracodawcy o naszych dochodach. Obie sytuację dotyczą jednak wynajmu prywatnego. A w końcu z opcji tej mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorstwa. Gdy decydujemy się na wynajem długoterminowy na firmę, konieczne będzie złożenie wypełnionego wniosku, do którego dołączymy wpis do ewidencji działalności gospodarczej, potwierdzenie rejestracji w US z aneksami, zaświadczenie o numerze Regon i NIP, a także dowody osobiste poręczycieli lub wspólników.

Powyższe wymagania dotyczą firm wynajmujących samochody w Polsce. Nieco inaczej może wyglądać to za granicą. Wszystkie informacje zyskamy jednak, odwiedzając stronę internetową firmy lub dzwoniąc do niej.

Wynajem samochodu – warunki

Warunki wynajmu samochodu mogą różnić się w zależności od wybranej firmy. Pamiętajmy więc, aby za każdy razem dokładnie się z nimi zapoznać. To właśnie w warunkach umowy możemy przeczytać o wymaganiach względem osoby wynajmującej – kto może kierować pojazdem, jak zwracać samochód.

Ubezpieczenie samochodu na wynajem

Według przepisów każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Nie inaczej jest w przypadku samochodów na wynajem. Warunki i zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w przypadku każdego pojazdu w naszym kraju. Kwestiami związanymi z polisą OC nie musimy więc zaprzątać sobie głowy. Zupełnie inaczej przedstawiają się jednak sytuacja z ubezpieczeniem AC.

AC samochodu na wynajem

Niemal każdy pojazd na wynajem objęty jest dobrowolnym ubezpieczeniem AC. To właśnie ta polisa ma zabezpieczyć firmę zajmującą się wynajmem przed startami. Ubezpieczenie AC daje gwarancję, że w momencie kradzieży czy uszkodzenia pojazdu z naszej winy, koszty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. W tym miejscu warto także wspomnieć o pojęciu, jakim jest ubezpieczenie wkładu własnego. Ubezpieczenie wkładu własnego, wynajem samochodu są to bowiem kwestie ściśle ze sobą związane. Wkład własny jest bowiem niczym innym, jak częścią wartości, którą w razie szkody pokrywamy z własnej kieszeni. Dla wynajmujących samochód nie jest to korzystne rozwiązanie. Firma wynajmująca pojazd, wkład własny pobiera jako formę zwrotnej kaucji. Możemy ją odzyskać, nawet gdy samochód zostanie uszkodzony dzięki produktowi, jakim jest ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta.

Ubezpieczenie wkładu własnego możemy zakupić w wielu wypożyczalniach, które oferują swoim klientom różne pakiety. Warto jednak upewnić się, co takowy pakiet obejmuje. Wielu klientów może bowiem skusić brak pobieranej kaucji na rzecz wkładu własnego, podczas gdy sam pakiet może nie dotyczyć konkretnej szkody. Konkretny pakiet ubezpieczenia może też nie pokrywać całości kaucji.

Wynajem czy własny samochód?

Częste korzystanie z samochodu nie pozostawia wątpliwości, że zakup na własność jest koniecznością. Wówczas musimy pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę, warto skorzystać z produktu, jakim jest kalkulator OC. Bez najmniejszych trudności odnajdziemy go w sieci. Z wysokim kosztem ubezpieczenia muszą liczyć się młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Istnieją jednak sposoby na jego obniżenie. Współwłasność auta a OC jest jednym z nich. Wystarczy tylko wpisać doświadczonego kierowcę jako współwłaściciela lub właściciela pojazdu. Dzięki temu zgromadzone zniżki znacząco obniżą koszt składki OC. Pozostając w temacie ubezpieczenia OC, warto także wspomnieć o tym, czy jest możliwy zwrot składki OC po sprzedaży auta. Jeśli kupiłeś samochód, z którego sporadycznie korzystasz, nie musisz czekać do końca trwania umowy. Ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze.

Sporadyczne korzystanie z auta jest dla nas sygnałem, że kupowanie go na własność może nie być najlepszym pomysłem. Warto wówczas zastanowić się i obliczyć, co będzie bardziej opłacalne – zakup auta na własny użytek, a co za tym idzie pokrywanie kosztów związanych z eksploatacją czy sporadyczne korzystanie z usług wypożyczalni samochodów? Wypożyczalnia zwalnia nas także z konieczności pilnowania terminów składek. Wszystkie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym leżą właśnie w jej zakresie.

Wynajem samochodów – na co uważać?

Przy podpisywaniu umowy z wypożyczalnią należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Pomoże to wyeliminować wszelkie nieporozumienia, które pojawiają się w szczególności w momencie, gdy wypożyczony pojazd brał udział w zdarzeniu drogowym. Możemy spotkać się, chociażby z sytuacją, w której wypożyczalnie odmawia wypłaty odszkodowania przez wzgląd na to, że wypożyczonym autem kierowała osoba, której dane nie widnieją w umowie najmu. Jednak w świetle prawa postępowanie takie jest niewłaściwie. Ubezpieczenie OC jest bowiem przypisane do samochodu, nie ma więc znaczenia, kto w momencie stłuczki czy wypadku nim kierował. Zanim zgodzimy się z wypożyczalnią, koniecznie powróćmy do warunków umowy, a także zapoznajmy się z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Dodaj komentarz