SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu – poradnik

Sprzedaż samochodu - Zwrot składki OC

Pytanie dotyczące zwrotu składki OC pojawia się niezwykle często, szczególnie w kontekście sprzedaży samochodu. Jednak zwrot składki OC nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jest on możliwy w zaledwie kilku sytuacjach – jedna z nich nie jest nawet zależna od nas samych. Nurtuje Cię pytanie, czy możliwy jest zwrot składki OC? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Zwrot składki OC – czy możesz wypowiedzieć umowę?

Złożenie wypowiedzenia umowy firmie ubezpieczeniowej i żądanie zwrotu składki dla wielu brzmi logicznie. Jednak jest to możliwe tylko w kilku przypadkach. A nie jest nim na pewno sytuacja, w której znajdując lepszą ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego chcemy zakończyć współpracę z poprzednim

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu – czy jest możliwy?

Do zwrotu składki OC po zbyciu pojazdu może dojść jedynie momencie, gdy nowy właściciel nie chce kontynuować umowy z firmą ubezpieczeniową, z której usług korzystaliśmy my sami. W takiej sytuacji nabywca pojazdu może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę, a koszty poniesione w związku z polisą, zostaną wypłacone osobie, która ją wykupiła – w tym przypadku byłemu właścicielowi samochodu. Do rezygnacji z umowy z ubezpieczycielem po sprzedaży dochodzi głównie w momencie, gdy towarzystwo zdecyduje się na rekalkulację składki ze względu na nowego właściciela pojazdu. Może się zdarzyć, że nowy właściciel będzie musiał płacić więcej niż my dotychczas. Wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem dla niego będzie znalezienie korzystniejszej oferty. W takim wypadku pieniądze za niewykorzystany okres ochrony trafią na nasze konto.

Zwrot składki OC po złomowaniu

Zwrot OC po sprzedaży samochodu, to nie jedyna sytuacja, kiedy możemy liczyć na zwrot kosztów poniesionych za niewykorzystany okres ochrony. Może również do niej dojść, kiedy zdecydujemy się wyrejestrować pojazd. Najczęściej przyczyną takiego działania jest zły stan pojazdu, który nie zapewnia już bezpiecznej jazdy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie auta. Możemy liczyć wtedy nie tylko na wynagrodzenie za zezłomowany pojazd zależne od jego masy, ale również na zwrot składki OC. Należy jednak pamiętać o tym, by wybierać legalne stacje demontażu, które wydadzą zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, a także zaświadczenie potwierdzające złomowanie.

Ze wszystkimi otrzymanymi dokumentami należy w pierwszej kolejności udać się do Wydziału Komunikacji celem wyrejestrowania samochodu, a w następnej kolejności do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiliśmy polisę OC.

Podwójne ubezpieczenie a zwrot składki OC

Wbrew pozorom do podwójnego ubezpieczenia OC dochodzi bardzo często – w szczególności przez niedopatrzenie. Jeśli zdarzyło się to również nam nie musimy się obawiać ponoszenia podwójnych kosztów. Należy wówczas wypowiedzieć umowę towarzystwu, w którym polisa OC przedłużyła się automatycznie, a pobrane z tego tytułu koszty wrócą na nasze konto.

Dodaj komentarz