SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Jak obliczyć spalanie w samochodzie? 

„Ile pali Twój samochód?” – to pytanie z pewnością niejednokrotnie usłyszał każdy kierowca. Nic dziwnego, ponieważ wydatki na paliwo stanowią najważniejszy składnik kosztów utrzymania auta. Szczególnie biorąc pod uwagę aktualne ceny na stacjach. Jak obliczyć spalanie i czy zawsze można wierzyć w tej kwestii producentom i komputerowi pokładowemu? Sprawdzamy.  

Wysokość spalania – co to dokładnie jest? 

Wysokość spalania odnosi się do ilości paliwa, jaka jest zużywana przez pojazd w jednostce czasu lub podczas przejazdu danego dystansu. Jest to miara, która określa efektywność energetyczną pojazdu i może być wyrażana w różnych jednostkach – w Europie najczęściej stosuje się litry na 100 kilometrów (l/100 km)  

Wysokość spalania jest bezpośrednio związana z zużyciem paliwa przez silnik pojazdu. Im wyższa, tym więcej benzyny, gazu lub oleju napędowego jest potrzebne do pokonania danego dystansu lub utrzymania określonej prędkości. 

Wysokość spalania jest istotna zarówno dla kierowców, którzy chcą obniżyć koszty eksploatacji pojazdu, jak i dla środowiska – ze względu na wpływ emisji spalin na jakość powietrza. Dlatego warto znać tę wartość w odniesieniu do swojego auta oraz przyjrzeć się praktykom, które pomagają w jej zmniejszeniu. To między innymi ekologiczny styl jazdy i dbanie o dobry stan techniczny auta.   

Zużycie paliwa a dane producentów aut 

Każdy producent samochodu musi podać, ile paliwa zużywa dany model. Takie dane można znaleźć w instrukcji obsługi nowo kupionego auta oraz na stronach internetowych. Czy są wiarygodne? Nie do końca, szczególnie jeśli chodzi o starsze pojazdy.  

Kontrole zużycia paliwa są przeprowadzane warunkach doświadczalnych przed dopuszczeniem auta do sprzedaży. Ich podstawowym celem jest zbadanie ilości szkodliwych substancji trafiających do środowiska, a nie oszacowanie kosztów eksploatacji pojazdu. Nie zawsze więc spalanie w laboratorium producenta samochodów będzie równe temu, które Ty uzyskasz, jeżdżąc po zatłoczonym mieście.  

Zwróć też uwagę, że firmom motoryzacyjnym zależy na tym, by uzyskać i podać do wiadomości jak najniższe wartości spalania. Mogą zatem stosować różne sztuczki, aby je obniżyć, na przykład nie mierzyć zużycia paliwa podczas wjeżdżania na wzniesienie albo robić to zawsze przy wyłączonej klimatyzacji.  

Jeszcze mniej wiarygodne są dane producenta, które dotyczą samochodów starszych roczników. Auta, które lata świetności mają już za sobą, rzadko utrzymują parametry takie jak w dniu opuszczenia salonu sprzedaży. W tym przypadku pozostaje Ci skorzystać z innych metod sprawdzenia, ile pali Twoje auto.  

Branżowe raporty spalania 

Możesz sięgnąć do branżowych raportów zużycia paliwa dla samochodów, które Cię interesują. Warto to zrobić między innymi wtedy, gdy szukasz auta do zakupu i rozważasz różne marki i modele.  

W sieci można znaleźć stale aktualizowane raporty, w których uwzględnia się nowe samochody dostępne w ofertach producentów. Tego typu zestawienia to bardzo praktyczne źródło, które może Ci ułatwić wybranie auta najbardziej ekonomicznego w eksploatacji. Co ciekawe, dane w takich zestawieniach bardzo często są odmienne niż te podawane przez producentów. Zobacz przykłady: 

  • Citroen C5 Aircross SUV 1.6 PureTech 181 KM 133 kW – Pb: 

według raportów: 7,8 l,  

według producenta: 5,7 l 

  • Fiat Tipo I 1.7 D 58KM 43 kW – ON 

według raportów: 5,7 l 

według producenta: 6,1 l 

  • Ford Escape I 2.0 i 16V XLS 129 KM 95 kW – Pb 

według raportów: 6,8 l 

według producenta: 9,7 l 

  • Opel Astra J Sports Tourer 1.3 CDTI ecoFLEX 95 KM 70 kW – ON 

według raportów: 5,7 l 

według producenta: 4,1 l 

Jak widzisz, pomiędzy wskazaniami mogą występować rozbieżności i nie zawsze są one na korzyść producenta. Jak zatem określić z dużą dokładnością spalanie auta? 

Jak komputer pokładowy oblicza zużycie paliwa? 

Kolejną możliwością jest sprawdzenie danych pokazywanych przez komputery pokładowe. Są w nie wyposażone niemal wszystkie pojazdy, z wyjątkiem tych kilkudziesięcioletnich. Takie urządzenia obliczają średnie zużycie paliwa w czasie rzeczywistym i udostępniają te dane kierowcy.  

Należy jednak pamiętać, że wynik odczytu zmienia się w zależności od warunków jazdy. Jeśli spojrzysz na wyświetlacz tylko kilka razy w trakcie dłuższej trasy, nie poznasz rzeczywistego spalania. Jest tak szczególnie jeśli warunki znacząco się zmieniają, na przykład raz stoisz w korku, a za chwilę jedziesz autostradą.  

Znacznie bardziej wiarygodna jest informacja o średnim spalaniu paliwa po zakończeniu trasy, a nie w trakcie jej pokonywania.  

Czy można obliczyć spalanie samodzielnie? 

Najbardziej skutecznym sposobem na poznanie tego, ile paliwa zużywa Twoje auto, jest przeprowadzenie analizy samodzielnie. Nie jest to trudne, ponieważ wzór na obliczenie spalania samochodu jest bardzo prosty i wygląda następująco: 

średnie spalanie = (zużyte paliwo/liczba kilometrów) x 100 

Aby dokonać obliczeń: 

  • zatankuj auto do pełna, 
  • spisz stan licznika lub go wyzeruj, 
  • przejedź określony odcinek (np. 25 lub 50 km), 
  • zatankuj ponownie do pełna. 

Ilość zatankowanego paliwa po skończonej trasie podziel przez liczbę przejechanych kilometrów, a wynik tego działania pomnóż przez 100. Otrzymasz rzeczywiste dane dotyczące spalania Twojego samochodu.  

Co wpływa na wysokość spalania? 

Wysokość spalania jest zależna od wielu czynników, które mogą mieć duży wpływ na zużycie paliwa. Poznaj najważniejsze z nich. 

  1. Styl jazdy – agresywne przyspieszanie i gwałtowne hamowanie prowadzą do większego poboru paliwa. Płynna i umiarkowana jazda zmniejsza natomiast spalanie.  
  1. Ciężar właściwy auta i dodatkowe obciążenie – im cięższy samochód, tym więcej paliwa potrzeba, by wprawić go w ruch. Dodatkowe obciążenie, czyli na przykład czterech pasażerów wraz z bagażami, zwiększy spalanie.  
  1. Warunki drogowe – jazda pod górę, w korku lub po nierównej nawierzchni może prowadzić do większego spalania paliwa niż na płaskiej drodze. 
  1. Stan pojazdu – zbyt wysokie spalanie może wynikać z usterek. 
  1. Prędkość – szybka jazda zwiększa opór powietrza i pobór paliwa.  
  1. Paliwo – jego jakość może mieć wpływ na wydajność silnika. Paliwa o niższej jakości lub zanieczyszczone mogą prowadzić do większego zużycia. 
  1. Używanie systemów dodatkowych – korzystanie z klimatyzacji, ogrzewania lub innych systemów elektrycznych w samochodzie może zwiększać spalanie.  

Pamiętaj, że wpływ każdego z tych czynników może się różnić w zależności od konkretnych warunków i specyfiki danego pojazdu.  

Ecodriving – dlaczego warto znać jego zasady? 

Ecodriving, zwany także ekologicznym lub oszczędnym stylem jazdy, polega na dostosowaniu sposobu prowadzenia pojazdu, aby zmniejszyć zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń. 

Aby obniżyć spalanie, warto zwracać uwagę na wymienione powyżej czynniki, takie jak obciążenie czy właściwa prędkość. Dodatkowo warto zadbać też o następujące kwestie. 

  • Wyłączanie silnika na postoju – zmniejsza bezproduktywne spalanie paliwa. Dodatkowo musisz wiedzieć, że postój powyżej minuty z włączonym silnikiem jest karany mandatem (poza staniem w korku). 
  • Utrzymanie stałej prędkości – jest ważne zwłaszcza na dłuższych odcinkach drogi. Unikanie zbędnego przyspieszania i hamowania pozwala na oszczędniejszą jazdę. 
  • Odpowiednie ciśnienie w oponach – „kapcie” na kołach zwiększają opór toczenia i prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa. 

Ecodriving nie tylko przyczynia się do oszczędności paliwa, ale także zmniejsza negatywny wpływ pojazdu na środowisko poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Praktykowanie ekologicznego stylu jazdy może więc przynieść korzyści zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. 

FAQ 

  1. Jak obliczyć spalanie auta? 

Możesz to zrobić za pomocą prostego wzoru, czyli: średnie spalanie = (zużyte paliwo/liczba kilometrów) x 100. 

  1. Czy komputer pokładowy pokazuje rzetelne dane? 

Tak, ale dotyczą one czasu rzeczywistego, czyli bardzo krótkiego momentu. Nie dostarczą Ci więc wiarygodnych informacji na temat ogólnego spalania Twojego auta. Pamiętaj, że znacząco się ono zmienia w zależności od warunków (szybka jazda autostradą, toczenie się w korku, wjazd pod strome wzniesienie). Wyniki mogą więc być różne nawet w przeciągu kilku minut.  

  1. Jak obniżyć zużycie paliwa? 

Przede wszystkim dbaj o dobry stan techniczny auta i reaguj na usterki. Ponadto staraj się jeździć płynnie, bez gwałtownego hamowania i ruszania z piskiem opon. Zużycie paliwa obniży też wyłączenie klimatyzacji oraz pozbycie się zbędnego obciążenia (na przykład wożonych w bagażniku narzędzi).  

Dodaj komentarz