SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Zwrot składki OC i AC po sprzedaży samochodu

Zwrot składki ubezpieczenie po sprzedaży samochodu

Każdy samochód w Polsce musi być ubezpieczony obowiązkową polisą OC. Do tego można dokupić sobie cały pakiet innych form ochrony, takich jak autocasco czy NNW. W trakcie obowiązywania owych ubezpieczeń możesz jednak zechcieć sprzedać samochód. Co dzieje się wtedy ze składkami? W niektórych sytuacjach możesz ubiegać się o ich zwrot. Zobacz, kiedy możesz się o to postarać.

Sprzedaż auta a zwrot OC

Jeśli zawarłeś umowę OC, nie ma możliwości wypowiedzenia jej w trakcie jej trwania. Możesz to zrobić, dopiero gdy skończy się okres jej obowiązywania, to jest po roku. Są jednak sytuacje, w których wypowiedzenie umowy jest możliwe – musi to zrobić jednak osoba kupująca samochód.

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu to jedna z sytuacji, w których możesz odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres. Jak to wygląda w praktyce? Twoim obowiązkiem, jako osoby sprzedającej, jest przekazanie nowemu właścicielowi polisy OC, a także poinformowanie zakładu ubezpieczeniowego o sprzedaży auta. Masz na to 14 dni. Nabywca samochodu może korzystać z zawartego przez ciebie OC, ale może także zechcieć wyszukać sobie korzystniejsze warunki ubezpieczenia u innego towarzystwa ubezpieczeniowego. W takiej sytuacji będzie musiał wypowiedzieć umowę, która przeszła na niego wraz z nowym samochodem.

Czy automatycznie otrzymasz zwrot środków za niewykorzystany czas? Tutaj wszystko zależy od nowego właściciela. Nabywca nie ma określonego czasu, w jakim powinien zgłosić, że chce polisę wypowiedzieć. Może to zrobić od razu po zakupie samochodu, a może po miesiącu czy dwóch. Jeśli jednak zdecyduje się na podpisanie umowy z innym ubezpieczycielem, pieniądze za niewykorzystany czas wrócą na twoje konto. Nie musisz w tym celu składać żadnych wniosków ani nigdzie się zgłaszać.

Żeby mieć pewność, że środki za opłaconą polisę do ciebie wrócą, warto ustalić wcześniej z kupującym, że od razu po zakupie wypowie on umowę. Nie zawsze może chcieć się na to zgodzić – szczególnie jeśli twoje ubezpieczenie było zawarte na korzystnych warunkach. Ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę na niego, zatem jeśli jesteś kierowcą z długim stażem i miałeś sporo zniżek, nie jest powiedziane, że nowemu właścicielowi będzie na rękę wypowiadać tak dobrą umowę.

Sprzedaż auta a zwrot AC

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco jest dodatkową formą ochrony finansowej. Zwykle kupuje się ją wraz z polisą OC, bo znacznie rozszerza ten podstawowy pakiet. Autocasco chroni cię przed finansowymi skutkami wynikającymi z kradzieży auta, zniszczenia go przez osoby trzecie, a także wtedy, gdy uszkodzisz je z własnej winy. Z reguły ten typ ubezpieczenia wygasa wraz ze sprzedażą samochodu. Według art. 823 § Kodeksu cywilnego: „Jeżeli prawa, o których mowa w §1 nie zostały przeniesione na nabywcę przedmiotu ubezpieczenia, stosunek ubezpieczenia wygasa z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę”. Oznacza to, że po sprzedaży samochodu musisz powiadomić firmę ubezpieczeniową, że nie jesteś już jego właścicielem. Ubezpieczyciel wykona wtedy zwrot składki AC za niewykorzystany okres. Zwykle te reguły mają zastosowanie do wszystkich ubezpieczeń dobrowolnych, tj. autocasco, NNW, Assistance czy ubezpieczenia szyb lub opon.

Może zdarzyć się jednak tak, że w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, został umieszczony inny zapis, według którego autocasco nie może zostać przez ciebie wypowiedziane. Dlatego zawsze przed zawarciem tego typu umowy zapoznaj się ze szczegółami!

Szkoda a zwrot składki z OC

Czy jeśli w trakcie użytkowania auta miałeś wypadek lub kolizję, która została pokryta z ubezpieczenia OC, to należy ci się zwrot niewykorzystanej składki? Jak najbardziej! Od 2012 roku ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić pieniądze za niewykorzystany okres ochrony niezależnie od tego, czy wydarzyła się jakaś szkoda, czy też nie. Dlatego w przypadku sprzedaży auta i dogadania się z nowym właścicielem co do wypowiedzenia umowy możesz być spokojny o to, że otrzymasz zwrot części środków.

Wyrejestrowanie pojazdu

Jeśli zajdzie konieczność wyrejestrowania auta, także możesz otrzymać pieniądze za niewykorzystany czas polisy. Wyrejestrowania samochodu dokonuje się wtedy, gdy nie nadaje się ono już do użytku: albo jest stare i nie ma sensu go naprawiać, albo brało udział w wypadku i nie można już go wyremontować. Należy je wówczas zawieźć do stacji demontażu pojazdów albo na złomowisko i uzyskać tam dokument, że auto zostało poddane kasacji. To oznacza, że przedmiot ubezpieczenia przestał istnieć, a zatem jego właścicielowi należy się zwrot niewykorzystanych pieniędzy. Po wyrejestrowaniu samochodu w wydziale komunikacji możesz zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Pieniądze zostaną policzone od dnia, w którym nastąpiło wyrejestrowanie auta.

Podwójne ubezpieczenie

Polisa OC przedłuża się automatycznie, dlatego jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz wypowiedzieć umowę odpowiednio wcześniej. Jeśli jednak się zagapisz, wykupisz nowe, korzystniejsze ubezpieczenie, a stara polisa się przedłuży… zostaniesz z dwoma ubezpieczeniami do opłacenia. Rozwiązaniem tej sytuacji jest powołanie się na art. 28a Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Na jej podstawie możesz wypowiedzieć umowę, a składka zostanie ci zwrócona. Będzie ona jednak pomniejszona o okres ochrony, którego udzielał ci ubezpieczyciel. Zwrot składki AC po sprzedaży samochodu jest możliwy, podobnie jak ubezpieczenia OC. W przypadku AC dzieje się to zwykle automatycznie, natomiast to, czy odzyskasz pieniądze z OC, zależy głównie od nowego właściciela.

Dodaj komentarz