SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Współwłasność samochodu jest rozwiązaniem, które niesie ze sobą wiele korzyści. Warto mieć jednak na uwadze, że pojazd należący do więcej niż jednego właściciela może być w niektórych sytuacjach problematyczny. Jak to wygląda w przypadku ubezpieczenia samochodu? Czy to, kto zostanie współwłaścicielem, ma wpływ na wysokość kosztów polisy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej – dzięki nim unikniesz wszelkiego rodzaju rozczarowań w przyszłości.

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC

Fakt, że samochód należy do dwóch właścicieli, oznacza, że wszystkie decyzje dotyczące pojazdu muszą zostać podjęte wspólnie. Dotyczy to również podpisywania wszelkiego rodzaju umów. Towarzystwo ubezpieczeniowe domaga się więc zapłaty od wszystkich właścicieli. Jeśli jeden z nich uchyla się od obowiązku zapłaty, nie zmienia to faktu, że całość polisy musi zostać pokryta. W przypadku, gdy tak się nie stanie, ubezpieczyciel ma prawo do wszczęcia postępowania windykacyjnego i żądania zapłaty od wszystkich właścicieli pojazdu.

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie

Współwłasność pojazdu może być ryzykownym posunięciem dla osób, które od dawna mają prawo jazdy, a przy tym posiadają bezszkodową historię jazdy. Oznacza to bowiem, że jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji, w której weźmie udział drugi właściciel pojazdu. Historia przebiegu ubezpieczenia zmieni się również w Twoim przypadku – warto mieć to na uwadze, bo może to wpłynąć później na wszelkie sytuacje z dalszym wykupieniem OC.

Współwłasność samochodu w niektórych przypadkach może oznaczać również wyższy koszt składki. Jeśli jesteś wieloletnim kierowcą o bezszkodowej historii, z pewnością wiesz, że oba te czynniki mają pozytywny wpływ na wysokość polisy. Jeśli jednak współwłaścicielem pojazdy stanie się osoba niedoświadczona, która na swoim koncie ma już stłuczki, towarzystwo ubezpieczeniowe może wziąć pod uwagę ten czynnik uznać go za element wpływający na wyższą składkę. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych biorą pod uwagę historię ubezpieczenia tylko jednego z kierowców – warto szukać właśnie takiego.

Ubezpieczenie OC – dlaczego należy rozważyć współwłasność pojazdu?

Decydując się na współwłasność samochodu zwykle mamy dobre intencje. Nie zawsze one jednak przyniosą pozytywne rezultaty. Jeśli wiesz, że drugi właściciel pojazdu oznacza wyższą składkę, warto jeszcze raz zastanowić się nad tym rozwiązaniem.  Wielu kierowców może także nie wiedzieć o tym, że współwłaściciel pojazdu nie musi mieć prawa jazdy. Możesz nim więc zostać, nawet jeśli nigdy nie będziesz kierować danym samochodem.

Posiadanie samochodu, który należy nie tylko do jednego właściciela, wiąże się z większą liczbą obowiązków. Warto już na wstępie ustalić prawa i obowiązki poszczególnych właścicieli. Mogą one dotyczyć kosztów pokrywania wyrządzonych pojazdem szkód, czy warunków korzystania z pojazdu. Pozwoli to w przyszłości uniknąć nieoczekiwanych problemów, które będą trudne do rozwiązania.

Dodaj komentarz