SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą

Ubezpieczenie auta zarejestrowanego za granica

Bogata oferta firm ubezpieczeniowych i duża ilość zarejestrowanych pojazdów sprawiają, że ceny za polisy OC stają się bardzo konkurencyjne. W przeciągu ostatniego roku zanotowano średni spadek składki aż o 10%. Taka sytuacja wydaje się kusząca nie tylko dla rodzimych klientów, ale również osób, które mają samochód zarejestrowany poza Polską.

Każdy chce płacić mniej. Jeśli w naszych kraju średnia składka po przeliczeniu to ok. 130 EURO za rok, a przykładowo w Niemczech 300 EURO to nic dziwnego, że oferta jest kusząca. Jednak czy można skorzystać z ochrony, gdy samochód jest zarejestrowany za granicą? Ubezpieczenie będzie wtedy ważne?

Wyjeżdżasz z kraju? Zabierz z sobą OC

Rodacy coraz częściej opuszczają Polskę. Czasami planują kilkumiesięczny pobyt poza granicami kraju. W innych przypadkach zakładają, że zostaną tam nawet kilka lat. Najczęściej zabierają wtedy z sobą samochód, który ułatwia poruszanie się na miejscu oraz umożliwia odwiedziny w kraju. Do momentu, gdy ważne jest OC opłacane w Polsce sprawa jest jasna. Jednak, gdy kończy się umowa, zaczynają się wątpliwości, czy nadal można korzystać z dawnej polisy OC.

Na szczęście przepisy jasno to regulują. Samochód zarejestrowany w Polsce, ale przez większość czasu użytkowany w innym państwie można ubezpieczyć w kraju. Zatem, gdy wyjeżdżasz, ale jednocześnie nie masz zamiaru przerejestrować auta, możesz bez problemu dalej opłacać składki w wybranym przez siebie towarzystwie i zachować ochronę. Tym samym płacisz mniej niż w innych europejskich państwach, a nadal masz ważne OC.

Co mówią przepisy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC w Polsce?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, czyli dokument prawny regulujący między innymi zasady polis OC mówi o tym, że wszystkie pojazdy zarejestrowane w Polsce muszą mieć opłaconą obowiązkową ochronę od odpowiedzialności cywilnej. Co to w praktyce oznacza? Jeden z właścicieli samochodu musi być zameldowany w Polsce. Co zrobić jeśli większość czasu przebywasz w innym  państwie,  w kraju pojawiasz się okazjonalnie, ale chcesz zachować dotychczasowe ubezpieczenie? Praktykowane jest wtedy dopisanie osoby, które na stałe mieszka w kraju. Sposób ten jest zgodny z prawem i umożliwia opłacanie składek u ubezpieczycieli działających w Polsce. To jednak tylko jeden ze sposobów na ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą. 

Krótkoterminowe ubezpieczenia auta, jako sposób na opłacanie składek w Polsce?

Wydaje się, że przepisy rozwiewają wszystkie wątpliwości. Pojazd powinien mieć opłacane OC w państwie, w którym jest zarejestrowany. Co w takim razie jeśli masz samochód na zagranicznych tablicach? Rzeczywiście, gdy przyjeżdżasz do kraju autem kupionym w Hiszpanii, Francji lub innym państwie europejskim nie możesz od razu kupisz tradycyjnego, całorocznego OC. Jednak coraz więcej towarzystw wprowadza tzw. polisy krótkoterminowe. Kiedy możesz z nich skorzystać? To oferta skierowana do właścicieli pojazdów poruszających się na tymczasowych tablicach. Ubezpieczenie krótkoterminowe, zwane również granicznym obowiązuje przez okres 30 dni od momentu opłacenia składki. Daje ono taką samą ochronę, jak tradycyjna polisa OC. Dzięki niemu właściciel samochodu sprowadzanego z zagranicy ma czas na załatwienie wszystkich formalności związanych ze zgłoszeniem pojazdu w polskich urzędach.

Polskie OC dla pojazdu zarejestrowanego w innym kraju? Czy to możliwe?

To, że poruszasz się w Polsce pojazdem na zagranicznych tablicach nie oznacza, że będziesz mógł to robić przez długi czas. Jeśli jest to pojazd, który finalnie zostanie w kraju masz tylko 30 dni na to, aby zarejestrować auto. Po tym czasie trzeba będzie również zdecydować się na towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące polisę OC. Tym sposobem pojazd zarejestrowany wcześniej w innym kraju będzie mógł bez problemu poruszać się po polskich drogach.

Pamiętaj, że jeśli przez czas załatwiania formalności korzystasz z krótkoterminowego ubezpieczenia, to nie ulegnie ono automatycznemu odnowieniu. Gdy skończy się jego ważność powinieneś podpisać umowę, która będzie dawała Ci ochronę przez pełnych 12 miesięcy. Po upływie tego okresu zadecydujesz, czy je kontynuować, czy poszukać nowej oferty.

Czy przyjazd na krótko do Polski wiąże się z koniecznością wykupienia oddzielnego ubezpieczenia?

Nie zawsze przyjazd samochodem do kraju oznacza, że chcesz zatrzymać się tu na dłużej lub finalnie zarejestrować pojazd w Polsce. Czasami będzie to pobyt o charakterze turystycznym lub odwiedziny w rodzinnych stronach. Co zrobić, gdy planujesz poruszać się autem, które nie figuruje w polskich rejestrach? Zazwyczaj w takich sytuacjach nie ma konieczności kupowania dodatkowego ubezpieczenia OC. Można jeździć z polisą z kraju, w którym zarejestrowany jest samochód, a ochrona nadal będzie obowiązywała. Jedyne, co warto sprawdzić to, czy przyjazd z określonego miejsca nie wiąże się z koniecznością okazywania się tzw. Zieloną Kartą. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Ten rodzaj poświadczenia potwierdza, że dany pojazd jest objęty ochroną OC.

Jakie konsekwencje grożą za brak ubezpieczenia dla samochodu sprowadzonego z innego kraju?

Oferta krótkoterminowego ubezpieczenia ma być z założenia udogodnieniem dla osób sprowadzających pojazdy. Dzięki niemu samochód jest objęty ochroną, a właściciel ma 30 dni na załatwienie niezbędnych formalności. Ten czas powinien być wystarczający, aby zdążyć odwiedzić urzędy i złożyć w nich wszystkie wnioski. Jeśli okaże się, że samochód nie został zarejestrowany, a czasowe OC wygasło, lepiej nie wyjeżdżać na drogę do czasu wyjaśnienia sytuacji. Pojazd bez wpisu do krajowej ewidencji, do tego bez ważnej polisy nie powinien zostać dopuszczony do ruchu. W razie kontroli policjant może nałożyć mandat, a do tego grozi jeszcze grzywna ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczenie dla pojazdu zarejestrowanego za granicą? Zapytaj swojego agenta

Ubezpieczenia samochodu zarejestrowanego za granicą jest zatem sytuacją, która może mieć różny przebieg. W zależności od tego, czy sprowadzasz pojazd, czy też planujesz korzystać ze swojego auta poza granicami Polski będziesz mieć różne możliwości, aby płacić składki i zachować ochronę. Co zrobić, gdy nie jesteś pewien, co dalej z Twoją polisą OC? Pamiętaj, że każde towarzystwo ma własne zasady działania, dlatego najlepiej zapytaj u źródła.

Dodaj komentarz