SPRAWDŹ I WYBIERZ DLA
SIEBIE NAJLEPSZE OC
  • sprawdź szybki kalkulator OC
  • porównaj składki wszystkich ubezpieczycieli w kilka minut
  • wybierz ubezpieczenie i kup online
Kalkulator OC

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Oszczędzanie na ubezpieczeniu samochodu

W dzisiejszych czasach niektórym trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez samochodu. Ale niestety użytkowanie ukochanego auta sięga również głęboko w portfel każdego kierowcy. Oprócz finansowania samego zakupu samochodu wpływ mają również koszty napraw i przeglądów, koszty paliwa oraz ubezpieczenie pojazdu. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, w jaki sposób można obniżyć ten koszt. Jedną z metod jest zaoszczędzenie na polisie ubezpieczeniowej. Dowiedz się jak to zrobić.

Jak zaoszczędzić na OC? – wysokość składki

Jeśli chcesz poznać sposoby na oszczędzanie przy zapłacie składki za ubezpieczenie OC, musisz wiedzieć, że jej wartość jest zmienna i zależy od kilku czynników. Zaliczane się do nich:

  • wiek kierowcy / staż za kierownicą,
  • historia ubezpieczeniowa posiadacza pojazdu,
  • miejsce zamieszkania kierowcy,
  • sytuacja rodzinna i wykonywany zawód,
  • marka i model samochodu,
  • pojemność silnika, wiek i przebieg auta,
  • przeznaczenie pojazdu,
  • forma finansowania OC: płatność jednorazowa czy ratalna.

Te wszystkie kwestie wpływają na ostateczną cenę składki za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. O ile nie możesz wpłynąć na swój wiek czy przeszłość za kółkiem, o tyle są czynniki, na które masz realny wpływ. Jeśli dodatkowo masz wrażenie, że płacisz za dużo za ubezpieczenie samochodu, warto poznać sposoby na jego obniżenie.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu? – parametry techniczne

Próbę zaoszczędzenia na ubezpieczeniu OC można zacząć od wyboru odpowiedniego samochodu. Podczas zakupu nowego auta, oprócz wyglądu i użyteczności, warto pomyśleć nie tylko o pojemności silnika i zużyciu paliwa. Im wyższa, tym większe będą składki. Znaczenie ma także rocznik i marka oraz model samochodu. Za kilkunastoletnie auto, podobnie jak to prosto z salonu zapłacisz więcej, niż za kilkuletni samochód.

Co ciekawe, w świecie ubezpieczeń rządzą rankingi tzw. bezpiecznych marek samochodów. To właśnie za nie zapłacisz najniższą stawkę OC. Do pierwszej „najtańszej” piątki trafiły pojazdy:

  • FSO/FSM,
  • Dacia,
  • Lada,
  • SsangYong,
  • Tata.

Najdrożej za OC zapłacą właściciele Lamborghini lub Rolls-Royce.

Podobnie sytuacja wygląda z pojemnością silnika: im mniejsza, tym tańsze OC. Najmniej zapłacisz, gdy wynosi ona mniej niż 1,0 l, a najwięcej powyżej 2,0 l.

Na czym można zaoszczędzić przy składkach OC?

Kwestie techniczne samochodu to jedno. Jednak w sytuacji, gdy nie możesz pozwolić sobie na zmianę auta lub zbyt mocno lubisz jazdę tym, którym poruszasz się od lat, musisz pomyśleć o innych sposobach oszczędzania na składkach OC. Co możesz zrobić?

  • Zrezygnuj z AC lub wybierz pakiet OC i AC. Autocasco uchodzi za jedno z najdroższych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli rzeczywiście zależy Ci na obniżeniu wartości składki za polisę samochodową, zrezygnuj z kupowania AC lub poproś o przedstawienie oferty w pakiecie z OC.
  • Anuluj zbędne pakiety ubezpieczeniowe. Czasami, gdy kupujesz nową polisę, pod wpływem emocji dajesz się namówić ubezpieczycielowi na dodatkowe moduły, których nie potrzebujesz. Może to być np. ubezpieczenie NNW pojazdu lub pakiet pomocy assistance na wypadek awarii na autostradzie. Jeśli więc Twój pojazd więcej czasu spędza w garażu niż na drogach szybkiego ruchu, nie ma sensu opłacać dodatkowych usług.
  • Skorzystaj z innych pakietów ubezpieczeniowych. Możesz zrezygnować z dodatkowych polis na samochód, ale możesz też rozważyć wykupienie OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami. Niektóre towarzystwa oferują zniżki lub atrakcyjne oferty polisy samochodowej z ubezpieczeniem mieszkania lub życia. Warto to sprawdzić.
  • Zmień miejsce parkowania samochodu. Dla firmy ubezpieczeniowej znaczenie ma miejsce, gdzie samochód jest przetrzymywany w nocy. Jeśli stoi pod chmurką w otoczeniu ruchliwej ulicy lub na osiedlu pod blokiem, nie wpływa to dobrze na jego bezpieczeństwo. Dlatego dla ubezpieczyciela jest to sygnał do zwiększenia wysokości składki. Warto więc zmienić miejsce parkowania na bezpieczniejsze np. parking strzeżony lub prywatny garaż.
  • Zawrzyj umowę OC ze współwłaścicielem. To dobra rada zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy ze względu na młody wiek i brak doświadczenia za kierownicą nie mogą liczyć na zniżki. Jeśli skorzystasz z oferty kogoś starszego, z większą praktyką, możesz skorzystać z jego zniżek.
  • Preferuj płatność roczną. Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, najtańszą opcją jest jednorazowa płatność w ciągu roku. W przypadku wszystkich innych okresów płatności podzielonych na raty obowiązują nawet kilkunastoprocentowe dopłaty.
  • Chroń zniżki. Gdy dużo podróżujesz samochodem, istnieje większe ryzyko uczestniczenia w stłuczce, kolizji lub wypadku. Każde takie zdarzenie skutkuje podniesieniem składki OC, nawet jeśli korzystasz ze znacznych zniżek. Możesz jednak wykupić ochronę zniżek na ubezpieczenie OC, które chronią Twoje rabaty i utrzymują je nawet po szkodzie.
  • Zmień firmę ubezpieczeniową po szkodzie. Po spowodowaniu szkody przy braku ochrony zniżek ubezpieczyciel podniesie Ci składkę OC na kolejny okres trwania umowy. Dlatego warto przeanalizować oferty innych firm, które być może zaoferują Ci tańsze opcje.
  • Korzystaj z kalkulatora OC. Dostępne online porównywarki ubezpieczeń to doskonałe narzędzie, w którym widzisz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu możesz analizować i wybierać te, które są dla Ciebie korzystne i opłacalne.
  • Staraj się jeździć bezpiecznie. Bezszkodowa jazda nawiązuje do otrzymywanych zniżek. Im bezpieczniej jeździsz i nie stajesz się sprawcą zdarzenia, tym większe obniżki możesz otrzymać. Niektórzy kierowcy mogą liczyć nawet na 60% upusty.

Czy warto korzystać z taniego OC?

Niektórym kierowcom wydaje się, że tańsze OC to gorsza ochrona. Nie ma to znaczenia. Czasami najdroższy pakiet też nie jest najlepszy. Wszystko zależy od ubezpieczyciela i tego, jak podejdzie do klienta oraz co oferuje w danym ubezpieczeniu. Wybierając obowiązkową polisę samochodową, sprawdzaj, za co faktycznie płacisz. Musisz poznać jej jakość oraz zakres, dlatego zawsze dokładnie czytaj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zwróć w umowie szczególną uwagę na zapisy małym druczkiem – tam może się kryć najwięcej niespodzianek.

Dodaj komentarz